E Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi

urun-fotograf-cekimi
urun-fotograf-cekimi

E ticaret ürün fotoğraf çekimi, İnterneti en etkili kılan pazarlama aracıdır. Çok güzel yazılmış bir yazıya sahip olabilirlisiniz, anacak iyi bir fotoğraf çekimi görseli yazıdan daha fazla müşteri dönüşleri sağlayacaktır. Bu internet döneminde müşterilerinize ürünlerinizin kalitesini ve değerini en iyi anlatacak olan şey görsellerdir. Yani ürünlerinizi internet ve diğer reklam platformlarında öne çıkartmak için profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaptırmanız gerekmektedir.

En iyi katalog çekimi için dikkat dağıtan arka planlardan kaçınılmalı ve net olan ayrıntıları ortaya çıkartmak gerekir. Özellikle e ticaret çekimlerinde makinanın ürüne odaklanması ve beyaz fonda çekilmesi gerekir. Bu durum müşterilerin dikkatini sadece satın almak istedikleri şeye çekmekle kalmaz, aynı zamanda ürün yelpazesinde ve web sitenizdeki tutarlılığı sağlar. Tutarlılıktan bahsetmişken e ticaret ürün fotoğraf çekimi aynı ajans, aynı fotoğrafçı ve aynı ışıkta yapılması önemlidir. Eğer ürün fotoğraf çekimi kalitesinden memnunsanız bir kaç kuruş için ajansınızı değiştiemeyin. Emin olunki bu kurumsalyapınıza ciddi zararlar verecektir. Ve müşterilerinizin ürünlerinizi daha iyi anlaya bilmesi için 2 veya 3 deği en az 5 açıdan fotoğraflatın. Ama bütün açılar aynı formatta olmamalıdır birtanesi ana resim diğerleri detay olmalıdır.

E Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi İçin En İyi Lensleri Kullanıyoruz

E ticaret ürün fotoğraf çekimi için iyi bir kamera olması yeterli değildir, aynı şekilde ürünün boyutlarını göre kaliteli lenslerin kullanılması gerekir. Eğer yüzük vb. küçük ürünler çekilecekse bunu 50m bir lensle yapamayız, bunun için bir makro lens daha ince ayrıntıları görmemize yardımcı olacaktır ve daha belirgin görseller için ürünü arka plandan ayıracaktır. Diğer yandan ana lensler daha sığ yani alan derinliği olan ürün çekimlerine neden olabilir bu yüzden çekilecek ürüne göre lens tercihi yapılmalıdır. Ama genel olarak geniş açılı lensler ürünlerin bozulmasına neden olurlar.

Bu arada net ürün fotoğraf çekimi için kesinlikle tirpod kullanılmalıdır. Belki her açıdan yapılacak çekimleri için fotoğrafçıyı biraz zorlaya bilir ama kesinlik daha net sonuçlar verecektir.

E Ticaret Ürün Fotorğaf Çekimi İçin Işık Sistemi

İster doğal ışık ister yapay ışık kullanıyor olun en iyi e ticaret ürüm fotoğraf çekimi için sert görgeleri yumuşatmalı veya yok etmemiz gerekiyor. Reflektör veya ışık sıçratma kartı ile ışığı kendi lehimize çevire bilir ve gölgeleri en aza indire biliriz. Eğer yapay aydınlatma seçilecekse dahili fotoğraf makinası aydınlatmasından kaçınıp profesyonel praflashlar gibi harici aydınlatma sistemleri kullamalıyız.

Amaç yumuşak bir ışık olunca bunu deneme çekimleri ile doğru ışığı bularak yapabiliriz. Yapay ışıklar ürün çekimleri için bir çok fotoğrafçı tarafından tercih edililir ama dış çekim yapmak gibi bir şansınız varsa kesinlikle doğal ışık kullanılmalıdır. İhtiyacınız olan tek şey ışığa yön verebilmek için bir reflektördür. Eğer iç mekanda çekim yapacaksanız ışığı iyi alan büyük bir pencere işinizi görecektir.

E Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi İçin Makina Ayarları

Bir çoğumuz makinanın bizim için otomatik modda e ticaret ürün fotoğraf çekimi yapmasına alışığız, ancak manuel modda çekim yapmak önemli bir beceridir, iyi bir profesyonel fotoğrafçı kesinlikle manuel modda çekim yapar. Ayarlar denenerek istediğiniz tarza uyan ürün çekimi elde olacılığı fazladır, üstelik kendinizi filmli makinalarda olduğu gibi geliştirme şansınız yükselir. Manuel modlara alışık iseniz f stobunuzu daha yüksek bir rakama ayarlayarak başlanmalıdır ve ön izleme fotoğrafından memnun olana kadar pozunuzu değiştirin. Manuel moddan istenilen sonuç alınamazsa diafram önceliği kullanılmalıdır.

Çok Sayıda E Ticaret Ürün Fotorğaf Çekimi Yapmak

Gün sonunda elinizde ne kadar çok e ticaret ürün fotoğraf çekimi olursa o kadar iyi olur. Hiç ummadığınız bir kare ana fotoğrafınız olabilir, çünkü fotoğrafı gerçek yapan şey doğallıktır. Bir fotoğrafçı için en kötü durum istediği açıdan fotoraf çekimi yapamamaktır. Ama dediğim gibi çok fotoğraf çekerseniz ummadığınız bir yerden harika şeyler çıkabilir. Emin olunki ürünlerinize hayat katacaktır.

Post Prodüksiyon fotoğraflara son retuşları yapmak içi çok önemlidir. Karmaşık olması şart değil. Bu şekilde ürün fotoğraf çekimi yapmak, rengi düzenlemek veya hataları yok etmek anlamına gelir. İyi bir ürün çekimi yapmak için post Prodüksiyontemellerini öğrenmek her profesyonel fotoğrafçı için gereklidir. Müşterileniz profesyonel ürün footğraf çekimleri ile alış veriş yapma istekleri artacak ve satışlarınıza ciddi anlamda katkı sağlayacaklardır.

Müşteriler her zaman en hızlı bilgi edinme yollunu seçerler, bir ürün satışı için bu bilgilere eskiden kataloglardan sahip olan müşteriler şimdi ise web sitelerinden sahip olmaktadırlar. e ticaret ürün fotoğraf çekimi sadece ürününüzün özelliklerine tanıklık etmekle kalmaz şeffaflık ve güven konusundada müşteriyi aydınlatır. Yani müşteriler bir ürün değerlendirirken kalişte ve değer kanıtı isterler. Ürün fotoğraf çekimi ilk izlenimleri şekillendirerek müşterinizin ürün sayfasında kalarak sonunda ürünü alıp almayacakları konusunda karar vermelerini sağlarlar.

Burda sizlere ürün fotoğraf çekimi nasıl olmalı ve nasıl çekimler yapıyoruz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Ayrıca müşterilernizin zamandan tasarruf etmelerini sağlayacak bir alışverişi nasıl otimize edebiliriz.

Yalnız şu unutulmamalıdırki kaliteli, parlak ve bir konpozisyona dayalı ürün fotoğraf çekimileri için aynı kalitede bir bütçeye ihtiyacınız yoktur. Fotoğraf teknolojisinin gelişmesi ile (dijital fotoğraf makinelerli) artık herkes beyaz fonda işlerini görecek kadar ürün fotoğraf çekimi yapabiliyor. Ama burdaki asıl konu sizin herkesten farklı olup olmama isteğinizdir. Amatör olarak yapılan bir çekim asla albenisi olmayan çekimlerdir.

E Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi, Neden Dönüşümleri Artırır?

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi, ürünleri çekici bir biçimde sergilemek ve müşterileri istenilen ürünleri almaya ikna etmek için özel ışık ve açı teknikleri ile çekilen reklam çalışmasıdır. Yani ürün fotoğraf çekimi sadece web siteleri için değil özellikle tüketiciye bir mal veya hizmet pazarlarken, katalog tasarımı, dergi reklamları, billboardalr gibi bir çok alanda kullanıla bilmektedir.

Ne kadar detay verilirse verilsin web sitesi ziyaretçileri açıklayıcı yazılardan önce görsel unsurlarla ilegilenirler. Ürün fotoğraf çekimi alıcının karar verme eğiliminin önemli bir parçasıdır yani görseli gördüğünde o ürünü elde tutma ve kendine aitlik hissine daha çabuk kapılır ve biran önce alma iç güdüsü devreye girer. İyi çekilmiz bir fotoğraf marka imajına değer kadar ve müşteride güven oluşturur. İlk izlenimi en iyi şekilde oluşturamanın püf noktası parlak ve profesyonel fotorğaflar sunmaktır.

E-ticaret ürün fotoğraf çekimleri için yapılan araştırmalarda alıcıların %93 satın alma kararlarında görselleri gerekli görürler. Sizlerde en az bir kaç kez sahibinden.com dan birşeyler aramışsınızdır. Ve eminimki görseli olmayan ürünleri ilk aşamada elediniz. Yani görsel yoksa satış yok demektir. Ürün fotoğraf çekimi ürününüzün algılanmasını istediğiniz değerini belirler. Doğrudan müşterilerniz ile konuşmadan bile ürününüzü tüketisinin kendi yaşam tarzı ile ilişkilendirmesini sağlar.

E Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi Çeşitleri

E ticaret ürün fotoğraf çekimi iki tür yapılır. Birincisi beyaz temiz arka plan, yalnızca ürünü ön planada tutmak için yapılır. Ve en yaygın yapılan e ticaret çekimidir veya kırık beyaz ve hafif gölgeli. İkincisi ürünün belirlenen bir ortamda, değişik renkli arka fonlarada ve destekleyici/tamamlayıcı eksesuarlar ile yapılan konsept tarzı fotoğraflardır. Bu çekilmler satış sayfalarından ziyade instagram paylaşımları ve web sitesi banner/slider alanları için yapılmaktadır.

Her iki ürün fotoğraf çekimi de ürününüzü tüm açılardan en iyi ışıkta göstermeyi amaçlamaktadır. Ajans olarak amacımız, ürününüzü ilk bakışta insan zihnini yormayacak şekilde algılatan, duygusal bir bağ kurduran ve satın alma dürtüsü uyandıran çekimler yapmaktır. Bilinmsei gereken bir diğer önemli noktada sanılanın aksine satışı yapılan ürünün 2 3 değil en az 8 10 kare fotoğrafının siteye yöklenmesi gerekmektedir. En basit bir moda çekiminde bile ürünün arka ön ve yan olmakla en 3 4 karede kumaş detaylarını gösteren yakın çekime ihtiya vardır. Bir hakesi olan konseptli ürün fotoğraf çekimleri ile bir yaşam tarzı markası yaratabilirsiniz.

Ürün Fotoğraf Çekimi Marka Hafızası Oluşturmanın Kilit Unsurudur

E ticaret ürün fotoğraf çekimi markanızın merkezindedir. Dikkat uyandıran, güven veren ve müşterilerinizin hoşuna giderek daha fazla bakmasını sağlayan en etkil reklam araçlarından biridir. Tabiki bu söylediklerimizin hepsi kaliteli bir ürün fotoğraf çekimi yapan reklam ajansı tarafından sağlanabilir. Kalite, konsept, renk tutarlılığı gibi unsurlar tek bir rezonans ile iletilmelidirki etki yaratsın. Bizim amacımız hedef kitleniz ile uzun vadeli ilişkiler kurmanızı sağlamaktır ve bliyoruzki görsel anlatımlar bunu sağlamak için en önemli reklam çalışmalarıdır.

Marka hafızası oluşturmak aşağıda yer alan unsurlar dahil şirketinizin her kararının odak noktasında olmaldır.
Sosyam medya paylaşımlarınız,
Web sitesi içeriğiniz
Basılı mateyaller

İnstagram : @aktuel.ajans