Fotoğraf Prodüksiyonu

Fotoğraf prodüksiyon bir kurumun ürnlerinin, kendsinin, hizmetlerinin kurumsal kimliği ile tutarlı bir şekilde yapılan görsel çalışmalarıdır. Fotoğraf çekimi moda, çekimi, ürün çekimi, hizmet çekimleri, mimari çekimler ve yemek çekimleri gibi ana katagoriler altında toplana bilir. Fakat fotoğraf prodüksiyonu ile fotoğraf çekimi aynı anlama gelememektedir. Fotoğaraf çekimi tek bir makina ve fotoğrafçı ile gerçekleştirile bilirken, prodüksiyon deneyimli bir ekip ve ileri teknoloji makina ve ışık sistemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Günümüz teknolojisi ve dijitalin hayatımıza girmesi ile, markaların pazarlama felsefeside değişti. Ürünlerin ve hizmetlerin satışı konusunda web siteleri aktif bir rol oynamaya başladı. Haliyle video ve fotoğraf prodüksiyon ihtiyacı doğdu. Dünyada %7 olan online satışlar ülkemizde henüz %4 fakat bu rakımın kısa bir süre sonra çok ciddi bir artış göstereceği bilinmekte. Bu nedenle vizyon sahibi şirketler ürünlerini geleneksel dağıtım kanallarının yanısıra, online kanallarda yer almayı tercih etmekteler.

İnsanların yazı okumadığı bir zamanda görsele olan ihtiyaç artış. Reklamlar artık video ve fotoğraf prodüksiyon çalışmalarına ihtiyaç duyuyor. Ki bu fotoğraflar rakiplerden farkedilir bir şekilde ayrışması gerekiyor. Normal bir fotoğraf çekiminden fazlasına, yani ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Gelişen teknoloji ile cep telefonu ile fotoğraf çekip sosyal medya kanllarında paylaşan şirketlerde mevcut. Ama onlar rakiplerinden ayrılmayı bırakın vasat bir imaj çizmekten öteye gidemiyorlar. Fotoğraf prodüksiyon ile elde edilen görsellerin kalitesi satışa ciddi anlamda etki ediyor ve yön veriyor. Fotoğraf prodüksiyon ne kadar iyi bir ekiple yapılırsa o kadar kaliteli görseller çıkar ve böylece ürün ve hizmetlerin satışı fazla olur. Aslında kaliteli fotoğraf ürünü kaliteli göstermekten ziyade markayı ve şirketi kaliteli göstererek, ciddi, disiplinli ve kaliteli bir şirket olduğunuzu anlatır.

Günümüzde fotoğraf prodüksiyonu ile yapılan çekimler şirketlerin en büyük reklam yatırımı haline geldi. Çünki e ticaret çekimleri artık çok ciddi bir rakabeet içinde, görsel olarak ürününü en iyi anlatan en iyi hikayeye sahip olan şirketler kazanıyor. Kısacası göze en iyi hitap eden ve müşteride bir duygu oluşturan fotorğaf çekimleri satışlarınızı ciddi anlamda artırmaktadır.

Fotoğraf Prodüksiyon Şirketleri

Fotoğraf Prodüksiyon şirketleri genel olarak büyük çaplı fotoğraf çekimleri yapmaktadır. Yani 15 parçalık beyaz fonda çekilecek bir ürün çekimi genellikle normal bir fotoğrafçı tarafından yapılır. Tabiki bu demek değilki fotoğraf prodüksiyon şirketi bu çekimi geri çevirir. Eğer çekimi bir reklam kampanyası için kullancaksanız ve ürünler özel parçalar ise fotoğraf prodüksiyon şirketlerinin yapması gereken bir çalışmadır. Ama büyük bir kampanya yaratılmayacaksa ve çekeceğiniz ürünleri sadece instagramda paylaşacaksanız bu kadar büyük bir bütçe ayırmanıza gerek yoktur.

Fotoğraf prodüksiyon şirketleri, kalabalık bir ekip yapısı, son teknoloji fotoğraf ekipmanları, iyi bir stüdyo, grafiker ve sanat yönetmeni gibi unsurlarla normal bir fotoğraf stüdyosundan ayrılır. Fotoğraf prodüksiyon şirketleri basit bir fotoğraf çekiminden ziyade bir reklam kampanyası ve bir hikaye oluşturur.

Fotoğraf Prodüksiyon Şirketleri yaptıkları çalışmaların başarılı olması ve müşteriye maksimum geri dönüş sağlaya bilmesi için, firmanın ve hedef kitlenin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Çekim ekibinin konsepti ve mekanları iyi araştırması çok önemlidir. Eğer konsept stüdyo çekimi için uygunsa ışık ve fon tercihleri belirlenmelidir. Çekim dışarıda veya kapalı bir mekanda (otel vb.) yapılacaksa mekan incelenmeli ve kullanılacak ışık ve diğer ekipmanların bir listesi oluşturulmalıdır.

Fotoğraf Prodüksiyon Aşamaları

Fotoğraf prodüksiyon şirketleri en iyi ışık, ekipman ve ekibe sahip olmalıdır, çekim iç mekanda da, dış mekada yapılıyorsa mutlaka en iyi ışığı bulmak için ışık testleri yapmak gerekir. Bir kaç testten sonra doğru ışık bulunacaktır. Çekilecek olan ürünlere alan derinliği kaandıra bilmek için en az iki ışık kullanılması gerekmektedir. Profesyonel fotoğraf prodiksiyon şirketleri dış mekan çekimlerine 4 paraflash ile gitmesi gerekir. Dışarıda yapılan çekimlerde gün ışığın kontrol etmek biraz zor olduğu için 4 paraflasha ihtiyaç duyula bilir. Ve tabi bu sistemlerin akülü olması önemlidir.

Konsept ve mekan belirlendikten sonra çekime başlanır. Çekim bir pc veya tablet aracılığı ile anında dışarıya aktarılır ve müşterinin çekimleri anlık olarak görüp değerlendirmesi sağlanır. Çekim sonrası elde edilen görseller müşterinin talepleri doğrultusunda rötuşlanır ve katalog veya web sitesine uygun hale getirilir.

Talebiniz müşteri üzerinde estetik algısı oluşturmak ve satışları artırmak ise AKTÜEL AJANS olarak sizler çalışmaktan mutluluk duyarız. Bütün fotoğraf prodüksiyon işlerinizde, profesyonel ekibimiz ve yeni nesil ekipmanlarımız ile markanıza ve şirketinize değer katmak isteriz.