Fuar Hostes Ajansları

fuar-hostesi
stand hostesi

Fuar hostes ajansları temin ettiği hosteslere ilk olarak sahip oldukları standı çok iyi değerlendirmeyi ve kullanmayı öğretmektedir. Çünkü iyi değerlendirilmiş bir stand çok büyük işler yapmanın garantisi gibi düşünülebilinir. Fuar organizasyonlarında ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için fuar hostes ajanslarından hem fuar mankeni hem de hizmeti temini alabilirsiniz.

fuar-servis-hostesleri
fuar-servis-hostesleri

Fuar hostes ajansları ile çalışmanın birçok güzel yanı vardır. En mühim pozitif yanı zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün olmamaktadır. Üniversite öğrencisi olarak çalışan kişilerin para kazanması diğer bir faydası olarak düşünebiliriz. Fuarlar akşamın belli saatlerine kadar açık kalmaktadır bu süreçte fuar mankeni olarak görev yapan kişiler standları başında dururlar.

Fuar hostesi gün içerisinde birçok kişi ile iletişim halinde olmaktadır bu ise işin kolay olmasını doğrusu zamanın çabuk geçmesini sağlamaktadır. Sosyal işler ya da platformlar gençler tarafından rağbet görmektedir. Gençler sosyal olmayı bir iş olarak görmekten ziyade sosyal alanda eğlenmeyi isterlerse iş zamanı daha çabuk geçecektir.

Fuar Hostes Ajansları Tarafından Yapılmaması Gerekenler

Fuar hostes ajansları olarak hosteslerimiz ile görev yapmanın eğlenceli yanı günün hızlı geçmesi olarak görülebilir. Herhangi bir fuar organizasyonda görev alındığında gençler cep telefonunu bir kenara bırakmalıdır. İş disiplini ve ahlakına sahip olarak işinde başarılı olmayı amaçlamak önemlidir. Gençler ürün tanıtımı ve hizmeti dışında başka işlerle uğraşmaktan sakınmak zorundadır.

Müşteri ya da firma sahiplerine karşı üslup olarak dikkatli olmalıdırlar. Herhangi bir polemiğe kesinlikle yol açmamak bir sonraki işler için tecrübeli olmayı sağlayacaktır. Samimiyet ve mutlulukla işini sevdiğini hem ajansa hem de çalışılan firmalara belli etmek gerekir. Gençlerin fuar mankeni olarak tek beklentisi kazanç olmamalıdır. Tecrübe bu iş için başka işlerinde öncüsü olmayı sağlar. Tecrübe kazanan fuar mankeni fuar hostes ajansları tarafından tercih sebebi sayılırlar. Ajanslar tarafından tercih edilen fuar mankeni ise özgüven duygusu gelişmiş birer iş sahipleri olarak görülebilir.

Fuar Hostes Ajansları Ne Tür Giyim Talep Eder

Fuar Hostes ajansları birçok genç için gelir kaynağı olduğundan tercih edilen mesleklerden biridir. Bazı fuar hostesi temin eden ajanslar onlara özel kıyafet tasarımı da yapmaktadır. Hatta bir giysi dolabı olan ajanslarda mevcuttur. Bu dolaplar yapılırken önemli nokta fuar hostesleri beden aralığına göre kıyafetleri tasarlamaktır. Şimdi fuarlarda hosteslerin giydiği kıyafetleri sıralayabiliriz.
1-Beyaz gömlek ve siyah düze etek kombini
2- Siyah şık ancak düz bir elbise
3-Şort ve badi kombini (genellikle otoshowlarda)
4- Straplez renkli elbise
Tercih edilen bu kıyafetler iş tanımına göre ve fuar organizasyonunun ihtiyacına göre değişmektedir. Fuar mankeni mesleği üniversite öğrencilerinin ve model/manken olmak isteyenlerin en çok heves ettiği iş alanlarından biridir.

Kongre ve Fuar Hostesi Ajansları

Fuar hostesi olarak fuara bir saat bile geç kalsanız bu işinizi ve fuar hostesi ajansları ile olan iletişiminbizi kaybetmenize sebep olabilecek bir durum olarak kabul edilir. Bu sebeple fuar hostesi olmak isteyen bireyler, fuar mekanında tam zamanında bulunmalıdırlar. Fuar hostesi bakımlı ve güzel görünmelidir, daima güzler yüzlü olmalıdırlar. Fuar hostesi gün başlamadan evvel ürün ve hizmet konusunda kendilerine verilen brifingi iyi dinlemeli ve konu üzerinde hakimiyet sağlamalıdır, izin almadan kesinlikle fuar mekanını terk etmemelidirler.

İşveren ya da müşteri ne talep ederse yapmalıdırlar, eğer anlaşılamayan konular varsa polemiğe girmek yerine bağlı olunan fuar hostesi ajansına bu konuda bilgi verilmelidir. Fuar Hostesleri ajansları dışında herhangi bir müşteriye telefon numarasını ya da ev adresini kesinlikle vermemelidir. Müşteri ile kurulan gereksiz samimiyet kesinlikle ajansları rahatsız edecektir.

Fuar Hostesi kısa bir süre içinde, festival, kongre, fuar, toplantı vb. organizasyonlarda salon ve sergi alanlarını (stand) düzenleme, müşteri hizmetleri ve ürün konusunda bilgi ve beceriye sahip nitelikli kişiye verilen isimdir.

Fuar Hostes Ajansları Eğitim Veririmi

Fuar hostes ajansları sadece müşteri ve iş hakkında kısa bir brif geçeblirler ama eğitim vermezler. Fuar hostesi halk Eğitim Merkezleri tarafından organizasyon planlama kurslarında başarılı olan kişilere sertifika verilmektedir. Fuar Hostesi Çalışma Alanı ve İş Olanakları Nelerdir?

Stand ve Fuar Hostesi çoğunlukla part-time çalışanların ve üniversite öğrencilerinin tercih ettikleri bir meslek olması sebebiyle, şirketlerin daima yeni eleman arama ve eğitme problemiyle karşı karşıya oldukları aşikardır. Mesleği icra edebilmek için gereken teknik donanım ile ilgili bilgilerin yanısıra özellikle insanlarla iletişim içerisinde olabilme becerisi ve ayrıca yabancı dil bilgisi giderek önem arzetmektedir.

Fuar hostes ajansları, daha önceki yıllara oranla meslekte ilerleyip uzmanlaşmanın artmakta olduğu özellikle tanıtım, stand, kongre, büro hizmetleri gibi farklı sektörlerde uzmanlaşmanın oluştuğu gözlenmektedir. Fuar hostesi seçerken kişinin daha çok fiziksel görünümü önem kazanırken; kongre hosteslerinin bilgisayar, tepegöz gibi ofis ekipmanlarını tanıması ve kullanabilmesi gerekir. Ayrıca organizasyonda daha fazla görev ve sorumluluk alması kendilerinden beklenen özelliklerdendir. Kongre hostesleri olan bu kişiler, daha kapsamlı ve daha fazla nitelik gerektiren işlerde görev almaktadırlar. Teknolojik gelişmelere uygun olarak meslek elemanlarının bilgisayar destekli tanıtım teknolojilerini takip etmeleri gerekmektedir.

Son yıllarda organizasyonlara çalışan eleman bulmak amacıyla fuar hostesi ajansları kendini göstermeye başlanmıştır. Bu tür ajansların gelecek senelerde sayılarının hızla artacağı düşünülmektedir. Bu alandaki nitelikli eleman problemine büyük ölçüde önlem olacaktır.

Fuar Hostes Ajansları Çalışma Ortamı ve Şartları

Fuar hostes ajansları, çoğunlukla kongre, seminer, toplantı salonları gibi kapalı ortamlarda, bazen de fuar alanlarının (stand) açık havada düzenlenmesi sebebiyle dış mekanlarda çalışmak zorundadır. Mevsime göre çalıştığı mekanlar değişiklik göstermektedir. Fuar organizasyonlarının bir parçası olarak seyahat edilmesi gerekebilir. Bu meslekte genellikle kadınlar tercih edilmektedir. Bazen erkek fuar hostları da çalışabilir. Fuarlarda çalışırken ajanslarla ve organizasyon şirketleriyle daima yüz yüze iletişim kurmak gerekebilir.

Fuar hostes ajansları tarafından verilmsede mesleki eğitim almanız sizin yararınıza olacaktır. Halk eğitim merkezleri ile, mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarının halkla İlişkiler ve organizasyon hizmetleri meslek alanında, Fuar organizasyon sorumlusu meslek dalı altında eğitim verilebilmektedir.

Fuar hostes ajanslarına her yaş, eğitim, sosyal statü ve kültür düzeyindeki herkes katılabilir. 18 yaşından küçük gençler ailelerinin izni ile bu mesleki öğreti yerlerine katılabilirler. Ortaöğretim düzeyindekiler, okul saatleri dışındaki serbest zamanlarda, istedikleri kursa devam edebilir ve kursu başarıyla bitirebilirler. Yabancı kökenliler, valiliğin izni ile mesleki kurs ve etkinliklere katılabilir. Lazım olduğunda, belirli yaş ve eğitim seviyesi, uygulanacak programların niteliğine göre aranır. Bu gibi farklı durumlar Halk Eğitimi Merkezleri tarafından duyurulur.

Fuar Hostesi Eğitim Süresi Nedir?

Fuar hostes ajansları ili çalışmak için belirli bir eğitimden geçmek istiyorsunuz ve kaç saatte bunun mümkün olduğunu sorguluyorsanız tam da aradığınız yerdesiniz demektir. Mesleğin eğitimi Halk eğitim merkezlerinin çoğunda 2440/1712 saatten oluşmaktadır. Eğitimde fuarlar konusunda bilgiler verilmektedir. Fuar hostesi olmak isteyenlere yaklaşık 2-3 günlük bilgilendirme semineri verildikten sonrada çeşitli fuarlarda ve kongrelerde görev alırlar. Bilgilendirme semineri özellikle fuarın amacı ile tanıtımı yapılacak ürün veya hizmet hususunda bilgilendirme şeklinde olmaktadır. Ayrıca, fuar alanlarında hosteslerin görevlerinin ne olduğu konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Fuar Hostesliği eğitiminin direkt olmaması ve mesleğin işbaşında öğrenilmesi nedeniyle bu mesleği yapmak isteyen adaylar, organizasyon şirketleri tarafından işe alındıklarında ücret alınmaya başlar. Ücretler fuar organizasyonu süresince günlük olarak verilmekte olup günlüğü asgari ücretin 1/18-1/17’u arasında değişiklik göstermektedir. Çalışan fuar hosteslerinin eğitimi, kültürü, yeteneği ile alınan ücretler fazlasıyla artabilmektedir.

İnstagram : @aktuel.ajans