Fuar Hostes

fuar-hostesi
fuar-hostesi

Sergi ve Fuar Hostesleri ile Unutulmaz Deneyimler

Fuar Hostes Nasıl olunur? Üniversite döneminde ya da yarı zamanlı bir iş arayanlar için ticaret fuarı ve organizasyon hostesinin rolüne yaklaşmaya karar veren çok sayıda kız vardır. Bu tür bir çalışma, kişisel taahhütlerinizi dikkate alarak esneklik ve seçim özgürlüğü sağlayan uygunluk durumuna göre kazanmanıza olanak sağlar.

Fuar hostes olmak için hangi becerilere ihtiyacınız var? Bunlar geçici işler olsa da, bu tür bir rolü üstlenenlerin kesinlikle, potansiyel adayları müşterilerimize sunmadan önce doğrulamak için çok dikkatli olduğu özel şartlara sahip olmaları gerekir. Her şeyden önce, bunlar halkla doğrudan temasın çok önemli olduğu konumlardır. Bu nedenle, fuar hostes hoş bir fiziksel varlığa sahip olmalıdır. Bu, en sık olarak, fiziksel anlamda olmaksızın, bir kişinin etkinlikte kendisini tanıtması ile ilgilidir. Davetkar ya da misafirperver fuar hostesi ve ev sahipleri düzgün ve temiz bir makyajla görünmelidir (genellikle toplanmış bir saç modeli ve hafif bir makyaj gereklidir, bakımlı ellerle birlikte gereklidir). Genel olarak, hostes acentemizin daha çok odaklandığı bir girişim, eğitim ve erişilebilirlik derecesidir.

Yabancı Dil Bilen Fuar Hostesleri ile Müşteriler Edinin

fuar-hostes
fuar-hostesi

Fuar Hostesi olmak için yabancı dil önemli bir özelliktir. Uluslararası fuarlar ve yabancı müşteriler ve ziyaretçiler ile kongreler için, yabancı dillerin derin bir bilgisi açıkça bariz bir başka temel gereksinimdir. Günümüzde fuar hostes olmak için mükemmel bir İngilizce seviyesi şarttır, ancak diğer dillerin de yetkin olması, işbirliği olanaklarını kesinlikle artırabilir. Beklenmeyen son zaman problemleri her türlü etkinliğin bir parçası ve fuarlar ve kongreler kesinlikle bunun bir istisnası değildir. Bir fuar hostes için önemli olan, acil durumlara derhal tepki vermeden doğal davranabilmektir. Güçlü bir problem çözme becerisine ve proaktif bir tavra sahip olmak, bu pozisyonu ele almak isteyenler için daha önemli özelliklerdir.

Fuar Hosteslerinin Görevleri Nelerdir?

fuar-hostes
fuar-hostesi

Fuar Hostes olmadan evvel birkaç soruyu cevaplandırmanız gerekmektedir. Bu tür bir işe başvurmadan önce, stant içinde bir kez yapılacak aktivitelerin türünü sormak gerekir. Konuksever bir hostes veya ev sahibi olarak çalışmak, saatlerce ayakta durmayı gerektirir, aynı zamanda mevcut ziyaretçiler ve misafirlerle aynı anda olumlu bir tutum ve kullanılabilirlik göstererek, onlara istenen desteği ve fuarda sergilenen ürünlerle ilgili gerekli bilgileri sağlamak zorundasınızdır. Bunlar, o anda şirketin imajının temsil edildiğine bakılmaksızın, öz kontrol ve iyi iletişim becerileri gerektiren görevlerdir. Fuar Hostesi bu görevleri layıkıyla yerine getirme mecburiyeti içerisindedir. Kabul ve akreditasyon görevlerine ek olarak, fuarda, sergilenen ürünlerin pratik gösterimlerini ve etkinliklere katılımı içeren stand için destek de bulunmakta fuar hostesi görevleri arasında sayılabilir.

Fuar Hostes ve Stand Hostesinin Önemi

fuar-hostes
fuar-hostesi

Fuar Hostesi konuklar ve etkinlik katılımcıları için sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratmaktadır. Hostesler, sanat galerisi etkinlikleri, restoranlar, düğün törenleri, bağış toplama çalışmaları, konferanslar ve fuarlar dahil olmak üzere çok çeşitli mekanlarda ve sosyal fonksiyonlarda çalışmaktadır. Varışta konukları selamlar ve yönlendirir, ihtiyaç duydukları bilgileri sağlar ve ellerinden geldiğince diğer sorulara cevap verirler.

Diğer hostes sorumlulukları, etkinlik için bir sözcü veya eylemci olarak hareket etmeyi, organizatörlerle, diğer personel üyeleriyle veya yöneticiler, sanatçılar ve cateringciler gibi seçkin misafirlerle koordine etmeyi ve etkinliğin devam etmesini sağlamak için kalabalığa karışmayı içerebilir.

Fuar Hostes Ne İş Yapar

Fuar Hostesi denilince akla iş profili yüksek bir meslek gelmektedir. Çünkü fuar hostesinin birçok farklı sosyal işlev türü vardır konferanslar ve sanat sergilerinden fuarlara, şiir okumalarına veya içecek yiyecek tadımlarına kadar her şey fuar hostesi sorumluğundadır. Farklı sorumluluk ve özelliklere sahip birçok fuar hostesi vardır. Ancak hepsi konukları, katılımcıları ve müşterileri mümkün olduğu kadar rahat ve konforlu hissettirmeye odaklanır. Bir konuğun bir olaya ilişkin ilk ve son izlenimi, genellikle fuar hostesi ile olan etkileşimi olacaktır. Hosteslerin kendine güvenmesi, her tür insanla ilişki kurmalarına yardımcı olacak dostane bir tavır ve ev sahipliği yaptıkları etkinlik hakkında bilgili bir şekilde konuşma yeteneği olması gerekir.

Fuar Hostes Nasıl Davranmalıdır?

Fuar Hostes bir iş aldığında mutlaka davranışlarına, tutumlarına dikkat etmek zorundadır. Hostesler zamanlarının çoğunu insanları eğlendirerek geçirirler ya da eğlendirdiklerinden ve etkinliğin tadını çıkardıklarından emin olarak işe başlarlar. Hostes, rahat olan ve tüm geçmişe sahip insanlarla kolayca ilişki kurabilen kadınlar için en uygun olanıdır. Her ne kadar zaman zaman misafir olarak görünselerde örneğin insanlarla sohbet ederken fuar hostesi çalışmak için ya da iş yerlerinde ve başkalarının eğlenmelerini sağlamak için etkinliktedirler. Bakımlı olmak zorundadırlar ve mutlaka müşterilerin misafirleriymiş gibi davranmamalılardır. Bu, her zaman kibar olmak zorundalığı getirmektedir.

Fuar Hostesi Çalışma şartları

Fuar hostesi genellikle geceleri ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun ve düzensiz saatler boyunca çalışır. İş hızlı tempolu ve fiziksel olarak zorlu neredeyse sürekli ve sık sık enerjik olmak zorundadırlar . Türkiye Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ürünleri tanıtan veya ev sahibi ticaretini yapan fuar hostesleri sık sık seyahat ediyor. Fuarlar genellikle telaşlı ve kalabalıktır ve dinlenmek ya da yemek yemek için çok az fırsat ile uzun süre ayakta durmayı ya da yürümeyi içerir. Fuar hostesi fiziksel olarak iyi durumda olmalı ve kısa sürede seyahat edebilmeli, uzun mesafelerde yürüyebilmelidir. Genellikle geniş mekanlarda ileri geri dolaşabilmeli ve ısıya ve bazen de çok büyük kalabalıklara tahammül edebilmelidir.

Görevlerini etkin bir şekilde yapabilmek için fuar hostesi, diğer etkinlik çalışanları, özellikli konuklar, organizatörler ve diğer ilgili taraflarla etkili bir çalışma ilişkisi sürdürmesi gerekir. Hazırlanmış bir şirket fonksiyonunda, örneğin fuar hostesi etkinliklerin planlandığı gibi devam etmesini sağlamak için zamanlamayı etkinlik planlayıcıları ile tartışabilir. Çoğu zaman koşullar değişirken anında planları değiştirmek zorunda kalırlar.

Fuar Hostes Eğitim Durumu Nasıl Olmalı

Fuar Hostesi için evrensel bir eğitim gereksinimi yoktur ve işverenlerin aradığı eğitim düzeyi veya türü etkinlik türüne göre değişir. Örneğin, bir sanat sergisindeki bir hostesin muhtemelen bir miktar sanat bilgisine sahip olması gerekir. Tüm fuar hosteslerin bir noktada işlerini öğrenmesi gerekecektir, ancak birçok eğitim kurumu büyük üniversitelerden meslek okullarına konukseverlik yönetimi, işletme gibi işlerinde hosteslere iyi hizmet edebilecek konularda derece ve sertifikalandırma sunacak yönetim ve etkinlik planlama çok önemli bir ayrıcalıktır.

Sosyal görgü kuralları ve bitirme okullarında eğlendirme eğitimi de iyi hazırlık süreci olabilir. Ve uzmanlık eğitimi, sanat veya moda ile ilgili olanlar gibi belirli etkinlik türlerinde hostes olarak çalışmayı ümit edenlere de fayda sağlayacaktır. Fuar Hostesi olmak sanıldığının aksine belirli bir konuşabilme düzeyinde olmayı gerektirir.

İnstagram : @aktuel.ajans