Fuar Hostesi ile Satışlarınızı Artırın

fuar-hostesi
fuar-hostesi

Fuar hostesi ve mankenine ajanslar ya da organizasyonlar tarafından daha çok iletişime yönelik eğitimler verilirken, Kongre Hosteslerine ve destek elemanlarına; teknolojik alanlarda, protokol ve sosyal davranış konularında, organizasyon tasarımı, kalite yönetim sistemleri gibi farklı konularda ağırlıklı olarak eğitim verilmektedir.

Organizatörlerin sunduğu fuar hostesi hizmetleri çeşitliliğinin giderek artması ve müşterilere sunulan hizmetlere ek olarak, fuar festival sergi, ticaret ve organizasyona ilişkin hizmetler değer kazanmaktadır. Fuar hostesi; İş organizasyonu yapmaktadır. Çevreyi korumak adına önlemler alır, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri düzenler. Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır ve mesleki değişim ve gelişim faaliyetlerinde bulunur.

Türkiye’de ürün ve hizmet tanıtımı için tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi de yapılan organizasyonlarda fuar hostesleri kullanmaktır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde açılan fuarlar başarılı olmaktadır. Fazlasıyla satış yapma ve tanıtma imkanı bulunan bu fuarlara ilgi çok büyüktür. Yeni bir mağaza açmış ya da ürün çıkarmış tüm firmalar fuarlar sayesinde tanınmayı amaçlamaktadır. Doğrusu bu onlar için en doğru tercih olacaktır. Etkili fuar tanıtımları için birçok yöntem söz konusu olmaktadır. Eğer sizde kendinizi tanıtma fırsatı bulmak istiyorsanız fuarlar sizin için her yıl düzenlenmektedir.

Fuar Hostesinin Nasıl Giyinmesi Beklenir?

Fuar hostesi fuar organizasyonlarında en dikkat çeken unsurlardan bir tanesidir. Çünkü fuar hostesi tanıtılmak istenilen ürünün ya da hizmetin başında durur ve ürünü, gelen ziyaretçilere tanıtır. Böylece kısa zaman zarfında, tanıtmak istediğiniz ürünü çok geniş kitlelere yayabilirsiniz. Fuar Mankeni ile çalışmak için bu işi yapan firmalar ya da ajanslar ile iletişime geçebilir ve çok daha detaylı bilgiye sahip olabilirseniz. Fuar mankeni ile anlaşma yaptıktan sonra bir diğer konu ise fuarda giyilecek kıyafettir. Anlaşmış olduğunuz fuar mankeni ile giyim konusunda konuşmanız gerekecektir. Bunun sebebi fuar hostesleri müşterilerle direkt yüz yüze görüşürler. Bu yüzden de fuar hosteslerinin nasıl giyineceği konusunda doğru seçimler yapmak gerekecektir.

Fuar Hostesi Kıyafeti Nasıl Olmalıdır?

Fuarlarda dikkat çekmek amacıyla fuar hostesinin kıyafet şekli önemlidir. Bu tarzda bir satış düşüncesi ile, çok daha basit bir şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yapabilir ve istediğiniz satış düzeyine kısa zaman içinde ulaşabilirsiniz. Tüm işleriniz için manken ajanları ile iletişim halinde olmalısınız. Ajansların söylediklerini dikkate aldığınızda çok daha başarılı olabilirsiniz. Siz de bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak, başarılı bir şekilde ürünü tanıtımı yapabilir ve yeni piyasaya çıkacak olan ürün hakkında detaylı bilgileri başkaları ile paylaşabilirsiniz.

Fuar hostesi kılık kıyafeti çok mühim bir konudur. Fuar hostesliğinin üniformaları sanıldığı gibi çok açık değildir. Sadece organizasyon sahiplerinin değil hizmet verilecek alanın ne olduğuyla ilgili bilgilerde kıyafet seçiminde yardımcı olacaktır. Bir bakıma uçak hosteslerinin giysileriyle aynı tarzda giyinirler dersek yanılmış sayılmayız. Çoğu fuar mankeni beyaz gömlek diz hizasında olan bir etek giyinirler aksesuar olarak ise mutlaka fular takarlar.

Fuar hostesleri de bu şekilde giyinmektedir. Topuklu ayakkabılar da olmazsa olmaz unsurlardan biri olarak kabul edilebilir. Fuar firmalarının fazlalaşması da ajanslar arasında rekabeti artırmıştır. Bu rekabet fuarların nasıl giyinmesi gerektiği konusunda da farklılıklar sağlamaktadır. Fuar hostesinin giydiği kıyafetler artık tamamen firmaların insiyatifine kalmaktadır. Firma ajansa nasıl bir kıyafet temin etmesi gerektiğini söyler ve ajansta bu kıyafetleri temin etmekle yükümlü olur.

Eskiye nazaran fuar hosteslerinin kıyafetlerini çok daha açık olmasını isteyebilmektedir. Fuar mankeni olmak isteyen genç kızlar ise buna çok sıcak bakmadığı zaman bu mesleği icra edemiyorlar. Etek boyutu bazı fuarlarda dizin bayağı üzerinde tercih edilmekte olup bazen şort bile talep eden firmalara rastlanmaktadır. Mesela otomobil ya da motosiklet tanıtılan fuarlarda giysiler normalden daha açık olmaktadır.

İnstagram : @aktuel.ajans