Fuar Servis Hostesi

fuar-hostesi
stand hostesi

Bir fuar organizasyonu yapılırken müşterilerin ağırlanması onları hoş bir şekilde karşılamak için fuar servis hostesi ihtiyacı oluşmaktadır. Çay, kahve ve yiyecek ikramlarının yapılabilmesi için fuar hostesi hizmeti için profesyonel hosteslere ihtiyaç vardır. Bu sebeplerden dolayıhosteslik için daha çok deneyimli fuar hostesi kullanılmaktadır.

Ürün Dağıtım için fuar servis hostesi bir başka hizmeti ise tanıtım kataloğu, broşür ve materyallerin dağıtımı işleri adı altında bulunmaktadır. Bu kategorideki işleri firma adına yapacak personel, daha önce hazırlanmış basılı materyalleri misafirlere sunarak bilgilenmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok toplantı ve organizasyonda katılımcıların kayıt ve akreditasyon işlemlerinin yürütülmesi de fuar hostesi hizmeti olarak adlandırılır.

Fuar Servis Hostesinden Beklentiler Genellikle Nelerdir?

Fuar servis hostesi olan kişiler önemli protokol karşılama törenlerinin de bir arada kullanıldığı ürün ve hizmet tanıtımında mühim bir yere sahiptir. Şirket sahibi daha genel işleri ile ilgilenirken veya gelen konularına tek tek ayrı zaman ayırırken, fuar hostesi tüm hizmeti ile diğer konuklarını ağırlama ve onlara bilgi verme kolaylığını yaşarlar. Neredeyse Türkiye’nin tüm bölgelerinde bulunan fuar servis hostesleri işlerin daha güvenli ve hızlı ilerlemesini sağlarlar. Aynı zamanda aynı ilde fuar hostes bulunması, fuardaki etkinlikler için daha çok donanıma sahip olduğu anlamına gelmektedir. Fuar hostesi bilgilendirme ve brifing imkanı da sağlamaktadır.

Hosteslik Hizmetleri Kapsamında Neler Vardır?

Fuar servis hostesi hizmet vereceği kurumun ya da kuruluşun amaç ve kapsamına göre görevlerini değişmektedir. Firmaların veya daha büyük kurumsal yapıların ve büyük organizasyonların hostes olarak sizden farklı beklentileri olabildiği gibi, birden fazla fuar hostesi hizmeti de arzu edebilmektedirler.

Festival veya fuar alanlarına kurulan yüzlerce stantlar gün içinde binlerce insan akınına uğramaktadır. Her müşterinin beklentisi ise yenilikleri takip edip fuarlarda tanıtılan ürünlere ya da hizmete dair geniş bir bilgiye sahip olma arzusudur. Bu anlamda görev yapacak olan fuar servis hostesi olarak çalışan bireyler, fuardan evvel önemli bilgilendirme ve eğitim ile görevlerine hazırlanmaktadır. Bu eğitimde firma yetkilisi veya kurum personeli gerekli eğitimi vermekle sorumlu tutulacaktır. Aynı zamanda profesyonel fuar servis hostesleri çoğunlukla ürün ve hizmet tanıtımlarında uzman kabul edilebilirler.

Fuar Servis Hostesi Hizmetlerinin Koordine Edilmesi

Fuar Hostesi olarak kaliteli bir hizmet sunmak adına iyi bir planlama yapılmalıdır. Fuar servis hostesi ile çalışmaya başlamak adına bir sözleşme imzaladıysanız hizmet vermek için koordinasyon görevlisi ile hizmet alan müşteri iletişim halinde olur ve birlikte çalıştıkları sürece etkileşim halinde olurlar. Fuar hostesi denilen meslek sahibi insanlar üniversite okuyan kişilerden de seçilebilir. Derslerinden arta kalan zamanlarda bunu fuar hostesliği için çalışarak değerlendirip bütçelerine katkı sağlayabilirler.

Fuar hostesliği hususunda iki mühim bizlere bilgi vermektedir. Türkiye’de mesleki standart oluşturmada yetkin iki kurum, Türk standartları enstitüsü ve Türkiye iş kurumu bu konuda çeşitli çalışmaların altına imzalarını atmışlardır.

Neden Fuar Servis Hostesi Olmak İstenir?

Fuar servis hostesi olmak için başvuran gençlerde ilk önce düzgün bir fizik şartı aranmaktadır. Fizik oranları her ajansa göre değişse de 1.70 cm boya 36 bedene sahip fuar hostesi adayları tüm ajanslar tarafından ilgiyle karşılanacaklardır. Reklam ve ürün tanıtımı yapan tüm firmalar bu işleri fuar hostesi tarafından gerçekleştirmek istemektedir. Bir ürünün tanıtımını yaparken ilk önce ürüne değil ürünü tanıtan kişiye bakarız. Müşteriler bakımsız, ilgisiz ve bilgisiz fuar hostesini asla bünyelerinde barındırmak istemezler işte bu yüzdendir ki fuar hostesi ilk etapta güzel bir görünüme sahip olmalıdır.

Fuar Servis Hostesi Neden Bakımlı Olmalıdır?

Herhangi bir ürün tanıtımında görev alacak olan fuar hostesi iyi bir görünüme sahip olmalıdır. Görünüşüne önem veren bir fuar hostesi daima diğer hosteslerden bir adım önde olacaktır. Öncelik sahibi olmak bu meslek için güzel bir prestij sağlamaktadır. Güzel bir görünüm hem ajans sahipleri tarafından hem de müşteriler tarafından kesinlikle tercih sebebidir Gel gelelim ki sadece iyi bir fiziğe sahip olmak yeterli olmayacaktır iyi bir fiziğin yanında aynı zamanda bilgi, kültür ve eğitim de çok önemli diğer unsurlardır. Fuar hostesi olmak isteyen adayların en az lise mezunu olması beklenir. İyi bir iletişim gücüne sahip olmakta onlar için önemli olmaktadır. İngilizce ya da diğer yabancı dillerde en az bir tanesini bilmek ekstra bir kazanç kazanmanıza vesile olacaktır. Uluslararası firmaların düzenlediği tüm fuarlarda fuar hostesi olarak görev yapan hostesler en az bir tane yabancı dil bilmektedir.

Fuar Servis Hostesliği Ve Disiplin

Fuar servis hostesi olmanın bir diğer önemli kuralı ise hostes olacak kişinin belirli bir disiplin ve iş ahlakına sahip olması durumudur Herhangi bir işe alındığınızda şirket sahipleri bir ya da iki ay size deneme süresi verirler. Fakat fuar hostesi için bu deneme süresi olası bir durum değildir bunun sebebi ise fuar organizasyonları için çalışma sürelerinin kısa tutulmasıdır. 2-3 günlük bir fuarda çalışan ve iş veren bağlantısı saplamak pekte mümkün olmayacaktır.

İnstagram : @aktuel.ajans