Gıda Fotoğraf Çekimi

Gıda fotoğraf çekimi yapılırken en doğru açıyı seçmek iyi bir gözlem ve içsel bir duygudan gelir. Çekeceğiniz yemeğin görüntüsünü tasarlamadan önce zihnimizde görsel olarak hayal eder ve canlandırız, komposizyonu sakin bir zihinle gerçekmiş gibi hayalini gözlemleriz. Tabiki bu meditasyonu yaparken biraz acele ediyoruz, çünkü taze olarak hazırlanmış gıdaların bir iki saat içinde canlı görünümünü kaybedeceğiniz biliyoruz. Gıda fotoğraf çekimi bu nedenle diğer katalog çekimlerine göre biraz daha pratik ve hızlı çalışma bilgilerine ihtiyaç duyar. Gıda fotoğraf çekimi aslında insan portre fotoğrafçılığa çok benzer, milyonlarca insan milyonlarca ifade. Gıda çeşitliliği, farklı sunumlar ve pişirme teknikleri göz önünde alındığında, nihai varyasyonlar bitmek bitmek bilmez. Bu benzersiz özneler dizisi sonsuz kamera açısı seçimleri için bir fırsat yaratır.

yiyecek-cekimi

yiyecek-cekimi

Gıda Fotoğraf Çekimi için Renk Seçimi

Gıda çekimi sadece o ürüne ait bir fotoğaf değildir. Gıda çekimi kurumsal kimliğiniz bir parçasıdır ve kendi içinde tutarlı olmak zorundadır. Fotoğrafların bir kısmını gün ışığında yaparken kalanını flash kullanarak bir stüdyoda yapamazsınız. Gıda çekimi için en iyi olan renkler doğal ışıkta alınır, tabiki doğrudan güneş ışığı altında çekmenizden bahsetmiyorum, ışığın homojen olarak dağılımına dikkat edilmelidir. Aksi durumda açık renk olan dokular görünmez, gölgede kalan kısımlar ise karanlıkta kalır.

Gıda çekimi yaparken koordinasyon veya ilgili renkleri seçmek ışık tercihi kadar önemlidir. Eğer çekilen tek başına bir paket pirinç değilse, yani yanında onu zenginleştirecek değişik faktörler mevcut ise ( arka fon gibi ) ana renginizin yanında tonlar olacak demektir. Özellikle yemek çekimlerinde, ana yemeğin yanında mutlaka mutfak malzemeleri veya aparatif gıdalar yer almaktadır. Yani bunların birbirine olan renk uyumunun yakalanması gerekir.

 

Gıda Fotoğraf Çekimi için Gerçekçi Sahneler

Gıda fotoğaf çekimi yaparken iyi bir stylingin tasarlıyım derken kesinlikle alakasız malzemeler kullanmayın. Örneğin iskender çekerken arka fona yeşillik veya hoş görünümlü meyveler koyulmaması gerekir. Mantıklı olan sahneler seçilmelidirki menü çekimi inandırıcı olsun. Bir cupcake, un, şeker, sprinkles, kek sarmalayıcıları, pişirme rafı, spatula, tahta kaşıkla gerçekçi bir şekilde olur.

Gıda fotoğraf çekimi yaparken nesnelerin nasıl birbiriylel etkileşim kurduğunu, birbirinden nasıl kaçındığını ve bu nesnelerin estetiğinize nasıl hizmet ettiğini düşünün. Gıda footğraf çekimi tamamlayıcı renklerle, sahnelerle veya ilgiç doku ve desenlerle tasarlamaya ve rengi dengede tutmaya çalışın.

 

About the Author: