Katalog Ürün Çekimi

Katalog ürün çekimi, ürünleriniz kalitesi konusundaki düşünceleri ve satışlarını etkileyen en büyük etkendir. Üretimini yaptığınız veya satışa sunduğunuz ürünleri internet ve sosyal medya aracılığıyla görenlerin beğenmelerini, insanların ürünlerinizi konuşmasını ve isminizin duıyulmasını istiyorsanız ürün çekimi için profesyonel bir stüdyoyla çalışmanız gerekmektedir.

katalog-cekimi
katalog-cekimi

Katalog ürün çekimlerinde ışık ve stillerle oluşturulan özel fotoğraflar ortaya çıkar bunu yapabilecek ekipmanlara sahip olmak gerekir buda profesyonel bir ürün çekimi demektir. Profesyonel yapılan ürün çekimleriyle ürünlerinizi daha şık gösterebilirsiniz. Bu sayede hem ürünlerinizin beğenisini arttırabilir, hem de müşterilerinizin size güvenmesini sağlayabilirsiniz. Amatör olarak çekilmiş ürün fotoğrafları ürününüzü kötü göstermenin yanı sıra müşterilerinizin ürünlerinizin kalitesiz olduğunu düşünmesine de neden olabilir.

Katalog ürün çekimleri ürünleri standart bir şekilde çekmek değildir. Gerekli ekipmanlar aracılığıyla ve teknik detaylarla ve özellikle ürünün gerçeğiyle aynı görünmesini sağlayarak yapılır. Ürün çekiminden sonraki aşamada fotoğraflar düzenlenirken de yine ürünün gerçeğiyle benzerlik göstermesi gerekir. Bu Actual Adworks için ilk planda yer almaktadır. Öncesinde yaptığımız ürün çekimleri ve memnun müşterilerimiz bunun en büyük garantisidir.

Ürün çekimlerinde detayların önemi bizim için büyüktür. Hiçbir detay atlanmaz ve ürünün her özelliği fotoğrafa yansıtılmak için özel bir çaba harcanır. Bugüne kadar yapılan ürün çekimlerinde de olduğu gibi fotoğraflarla ürünleri karşılaştırabilir ve arada hiç bir fark olmadığını görebilirsiniz. Aktüel Ajans olarak profesyonel ürün fotoğrafçısı kadromuzla müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, ürünlerini ve firmanın kalitesini doğru ve en iyi şekilde yansıtmaktan gurur duyuyoruz.

Katalog Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

Katalog ürün çekimi uzmanlık gerektiren bir iştir. Biz katalog çekimi‘ni profesyonel süreç içinde gerçekleştirmekteyiz. Öncelikle müşterilerimizin taleplerini anlayarak ürünlerinize en uygun katalog çekimi mekanını seçeriz. Ürünlerinizin katalog çekimi için uygun mekan bulunur ve dışarıda mı yoksa stüdyoda mı çekileceğine karar verilir. Katalog çekimi mekanı ayarlandıktan sonra mekana uygun ışık ekipmanları ve fotoğraf makinaları belirlenir. Eğer katalog çekimi giyim üzerine ise ürünlerinize uygun mankenleri anlaşmalı olduğumuz ajanslardan çağırıyoruz modeller arasından müşterilerimizin de onayını alarak seçim yapıyoruz.

Katalog ürün çekimi için ürünler, mekan ve modeller ayarlandıktan sonra katalog çekimi için stüdyoda buluşuyoruz ve ürünlerin çekimine başlıyoruz. Tekstil ürünleri için yapacağımız ürün katalog çekimleri ayrıntılı çekimlerle destekleyerek ürünlerinizdeki ince detayları atlayamayışımız sayesinde müşterilerinize ürünlerinizi daha iyi tanıtma şansı bulacaksınız. Motorlu araçlar ve mobilyalar için ürünlerinizin sığabileceği yerlerde katalog çekimi yapmaktayız. Kataloğunuz sizin de istekleriniz göz önünde bulundurularak oluşturulacaktır. Katalog çekimi sonrası fotoğrafları broşürler, kataloglar, el ilanları, kurumsal kimlik çalışmaları, web tasarımları ve bina kaplama gibi işleriniz için kullanabilme imkanınız da vardır.

Katalog Ürün Fotoğraf Çekimi

Katalog ürün fotoğraf çekimi, markanızın güvenirliğini, ürünlerinizin algı değerini ve görsel sunumunuzu göçlü kılmak için yapılan önemli bir reklam çalışmasıdır. Bu kaliteli ürün çekimi ile markanızı tanıtmak iyi bir reklam ajansından geçiyor. Katalog fotoğraf çekimi bazı bilindik büyük markalar tarafından kendi bünyelerine kurulan fotoğraf stüdyolarında çekilsede yeni başlayan ve ayda sadece bir kaç kez çekim yapan bir firma için iyi bir fotoğraf ajansı daha mantıklı olacaktır.

Hergün katalog fotoğraf çekimi yapacak bir büyüklüğe ulaşan firmalara kendi stüdyolarını kurmalarını ve maaşlı bir fotoğrafçı almaları daha ekonomik olacaktır. Aktüel ajans sadece yaptığı katalog çekimleri ile değil kiralık ekipman temini ve danışmanlık ilede müşterilerine yardımcı olmaktadır. Sizlerde katalog fotoğraf çekimi hakkında az bilgiyle etkileyici fotoğraf çekimleri yapabilirisiniz. Tabiki bu söylediklerim hemen hergün çekim yapan kendi ekipmanını ve fotoğraf stüdyosunu kurmuş olan firmalar için geçerlidir.

Ama bahsettiğimiz şey sadece hoş görünümlü fotolar değil tabiki ürünerinizi yük kaliteli çözünürlükte sergileyerek detaylarını ve açılarını ortaya çıkarmak gerekiyor. Katalog fotoğraf çekimi iki şekilde yapılır birincisi editöryıl dediğimiz imaja dayalı çekimlerdir. Bu kataslog çekimleri ürünleri ön plana çıkarmaktan ziyade reklam ve görsellik amaçlı çekilir, yeri geldiğinde mavi tonlardaki bir ürün mavi arka plana gömülür. Diğer katalog fotoğraf çekim türü ise lookbook dediğimiz genelde beyaz fonda yapılan ve sadece ürünü ön plana çıkarmak için yapılan çekimlerdir.

Ürünlerinizin Algılanma değeri katalog ürün çekimi kalitesinden doğrudan etkilenir.

Ancak ürün katalog ürün çekimi yeni yaptırmaya başlayan markalar doğru br fotoğarf ekibi buluncaya kadar sancılı bir süreç geçireceklerdir, aslında bu işin püf noktası, profesyonel katalog çekimi yaptırmanın biraz pahalı olması ve firmaların bu fiyatları ödemeyerek daha düşük bütçeli merdiven altı fotoğraf stüdyolarını tercih etmesinden kaynaklanmaktadır. Katalog ürün çekimi bir ürün satışı değil hizmet satışıdır, ve fiyatı fotoğrafçının tecrübesi ve referansları belirler. Yani bir fotoğrafçıya veya ajansa asla sizin yarı fiyatınıza çeken var dememelisiniz. Yinede işinizi halledebilecek yüzlerce fotoğrafçı olduğunu bilmenizde fayda var.

Firmalar ürünlerini tanıta bilmek için geleneksel medyanın en etkili aracı olan katalogu yıllarca kullnadılar. Şuan yerini dijital medyaya bıraksada hala çok etkilidir, ki bir çok firma için ürün yelpazesini sunmak için birinci seçenek olabilir. Katalog ürün çekimi ürünlerin önemli bir bölümünün özelliklerini görsek olarak göstermek için kullanılır. Bu potansiyel reklam ürünlerinizin nasıl görüneceğiyle alakalı olarak müşterilerin satın alıp almayacağına karar vermelerini sağlar. Yani sanatsal ve kalite yönünden iyi bir katalog çekimi satışlarınızı doğrudan etkileyeceketir. Bu detayları akılda tutarak katalog fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçıların ürünü, müşterilere çekici kılcak şekilde sunmaları gerekir.

Katalog Ürün Çekimi’nin Püf Noktaları

Katalog ürün çekimi başta moda ve tekstil çekimi olmak üzere, yiyecek, kitaplar, endüstriyel ürünler ve kozmetik ürünleri için sıkça yapılmaktadır. Hangi ürünü çekerseniz çekin fotoğraflarınızı etkili bir şekilde yansıta bilmeniz için bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Katalog fotoğraf çekimi için en önemli detaydır daha doğrusu hayat için ışık en önemli unsurdur. Gözçsüz bir aydınlatma ürünü karanlıkda ve gerçek renklerinden uzakta bırakır, haliyle merdiven altı amatör bir katalog çekimine imza atılır. Doğru aydınlatmanın seçimi ne çektiğiniz ile alakalıdır. Örneğin yemek ve organik gıdalar genellikle doğal gün ışığında çekillmelidir, öte yandan maya bikini gibi bir moda çekimi yapıyorsanız, plajda gün ıiığında çekim yapmalısınız. Gün ışığında yapılan katalog fotoğraf çekimi şığın kontrolünün sizde olmaması nedeniyle biraz zordur ama doğrı ışık ve açı ile inanınki ışık sistemleri ile çekilenden çok daha kaliteli fotoğraflar elde edilir. Çünkü insan gözü doğal ışığı bilincine kazımıştır ve onu kendie yakın bulur, insan alışıkolmadığı şeylerden korkar.

Ürün Çekimi Arka Fon

Kaliteli bir katolog ürün çekimi için ürüne net bir şekide odaklanmak gerekir, dijital makinalırın ürünü net olarak odaklayabilmeleri için arka plandan ayırt edebilmesi şarttır yada manuel olarak odaklama yaparsınız ama manuel odaklama otomatik odaklama kadar iyi sonuç vermez, Yani kısacası ürün ile arka fon arasında bir konrast oluşmalıdır. Eğer satışa yönelik bir katalog fotoğraf çekimi yapıyorsanız yoğun ve karmaşık bir arka plan üründen ve özelliklerinden dikkatin kaymasına neden oalcaktır. Katalog fotoğraf çekimi için daha geniş bir alan derinliği yaratılmak isteniyorsa beyaz veya net bir arka plan kullanmak veya geniş bir diyafram açıklığı ile çekim yapmak fotoğraflarda ciddi anlamda iyileşme ve ürünün en etkili şekilde ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir