katalog-cekimi

Manken olmak için, boyum, yaşım ne kadar olmalı ? Ve mankenlikten ne kadar kazanırım ?

Model ajanslar ve modelle endüstrisi tüm mankenlik türlerinde en çekici olanı ve en seksi bayan boy uzunluğunun 176, erkek boy uzunluğunun ise 187 olduğun söylüyor. Bu boylara sahip  dünyanın süper modelleri günde birkaç bin dolarlık ücretler istemektedir, ancak maalesef bu seviyeye erişebilen çok az insan var ve binlerce kişi her gün kapıyı çalıyor. Eğer bir kadın model iseniz ve İstanbul, New York ve Paris’in pistlerini yürümek istiyorsanız, en az 175 “ve daha uzun boylu olması gerekir. Erkek modeller 190 veya daha uzun olmalıdır. Tabiki boyunuz daha kısa ise bir model ajans ile çalışamazsını zanlamına gelmiyor bu. Bu ölçüler ve fiyatlar top model olmak isteyen adaylar için gecerlidir.

Başvuru için Tıklayınız…

İster erkek ister bayan olun bütün profesyonel model ajanslar 26 yaş üstü modelleri tercih etmemektedir. Tabi bazı durumlarda müşterinin talebine göre yaş 40 a da çıka bilir. Anacak model ajans ana kadro yaş ortalaması 21 22 dir.

Yukarıda bahsettiğim ölçü ve yaşlara uymayan modelleme için yükseklik gereksinimine uymayan birçok manken, diğer mankenlik türlerinde çok iyi bir performans sergiler. Kıvrımlı figürlere sahip kızlar cazibe, kıvırma ve bikini çekimlerinde iyi bir performans sergiliyorlar. Daha atletik tipler, spor, sağlık ve yaşam tarzı mankenlik olarak daha fazla başarı bulabilir. Minik modelleme ve çocuk mankenlik türlerini unutmayın.

Bir dergide çekimi için temin ettiğimizen kısa kız, sadece 1,55 “uzunluğunda bir Güney Afrika modeliydi. Tüm kıvrımları doğru yerdeydi ve boyuyla kusursuz orantılıydı ve çarpıcı bir melek yüzü vardı, kısa boyuyla bikini yarışmalarına bile giremedi. Onu kadroya dahil ettikten sonra dikkatle hazırladık. Daha önce çekilmiş hiç bir fotoğrafı olmadığından, kimse fotoğraflardan boyuna kısa olduğunu anlamadı. Şuan çok sevilen bir seksi model olarak çok iyi şeyler yapıyor ama ilk kez bir fotoğrafçı stüdyosuna girdiğinde şaşıran görünümü ile başa çıkmak zorunda kaldı! Öyleyse bunun için sözüme geçelim, yükseklik glamour mankenlikte bir sorun değildir, çünkü bütün çalışmayı işleyen yüzünüz ve vucut kıvrımlarınız var.

Kurallara her zaman istisna olduğunu unutmayın. Kate Moss, 14 yaşındayken sahneye girdiğinde moda endüstrisi üzerindeki etkisini kimse tahmin edemezdi. Bütün geleneksel düşünce yok olup gitti. Bu yüzden şekline veya yüksekliğinize takılmayın. Sahip olduğunuzu kullanın ve en iyi sonucu alın. Neler olduğunu görmek için deli gibi çalış ve iyi bir model ajans bul!