Manken Olmak İçin Gerekenler

manken olmak
manken olmak

Manken olmak için gerekenler nelerdir? Öncelikle fiziğinizin ve yüzünüzün güzel olamsı gerekir. İnternette mankenlik fizikten ibarettir, modeller elbise askısıdır gibi laflara inanmayın veya bazı markaların çirkin kızları marka yüzü yaptığına. Bunlar sadece kampanyanın stratejisidir. Bayan mankenlerde en ideal boy 176, erkek mankenlerde 188 dir. Ve boyunuz 172 173 altındaysa ciddi bir ajans kesinlikle başvurunuzu dikkate almaz.

Mankenin güzel olmasında gerek yok fiziği düzgün olsun kalıbıda belki defile mankenleri için bir parça olabilir, ama sıkıntı şuki Türkiyede kaçtane defile düzenleniyor. Ülkemizdeki mankenlik ajanslarının ve mankenlerin yaptıkların işin %85 ini footğraf çekimi, % 10 unu video ve kalanını defile oluşturuyor.

Yani işin özeti Manken olmak için gereknler, 174 üstü boy, 34-36 arası beden ve güzel çekici bir yüz. Gerçi işin detayına girildiğinde çok daha fazlası var. Mesala oyunculuk gibi. İyi bir manken iyi bir oyuncuda olmalı. Türkiyede mankenlik mesliği çok gelişmiş olmadığından veya mankenlerin kendini geliştirme bu işi geçici olarak yapıyorum diye ihtiyacı duymamasından, ajanslrın ve fotoğrafçılarında türk mankenleren böyle bir beklentisi olmuyor. Zaten orta seviyenin üstü olan tüm ajanslar ve fotoğrafçılar yabancı manken tercih ediyor.

Bu durum bizi üzüyor tabi, ama açıkcası türk mankenler özellikle müşteriye girme gibi (iletişim bilgilerini verip bir sonrakiişte ajansı aradan çıkartmak ) ciddi sıkıntılar yaratıyorlar. Bu yüzdende çok tercih edilmiyorlar. Öncleri modeller ajanslardan korkardı (sebebini hiç anlayamadım) güvenilir ajans ararlardı, şimdi ajanslar güvenilir manken arıyor.

Mankenlik Başvurusu için Gereken Özellikler

Manken ajansları için başvuru konusu önemli bir yer tutmaktadır. Tüm manken ajansları bu konuya ayrı bir önem verir. Modeller mankenlik yaparken en güzel, pahalı, göz alıcı kıyafetleri giymelerine rağmen bazı kıyafetleri üzerine yakıştıramazlar. Bazen bu kıyafetleri kendinize çok yakıştırabilirsiniz ve nadiren de olsa bu kıyafetler sizin olabilirler.

Çoğu insan modellerin her gün sadece fotoğraf çekimlerinin olduğuna inanıyorlar. Oysa gerçekte pek çok model (süper modeller dışında) düzenli çekimlerde bulunmayı çok zor bulmaktadır. İşe başlamadan önce çoğu zaman iş ahlakınıza uymalısınız. Mankenler, etrafta beklerken çok fazla zaman harcayabilir. Saçlarının yapılmasını, makyajının yapılmasını, fotoğrafçının makinasını ayarlamasını hatta podyumun ayarlanmasını bekliyor olabilirsiniz. Sık sık boş zaman olduğu için çoğu modelin elinde kitap ya da cep telefonu görmeniz mümkündür.

Manken Ajansları İçin Çalışır Mısınız?

Manken ajansları için ne istediğiniz önemli bir konudur. Beklentileriniz her zaman gerçeklerle eşleşmiyor olabilir. Bir modelin bir çekimi beklemek (örneğin moda çekimi) için zaman harcaması her zaman görülen bir durum değildir. Modeller genellikle çekimleri anlaşılan saatlerde bitirmekten yanadırlar ki bu en doğal haklarıdır. Modeller her yaşta olabilir. Yaygın bir yanılgı, modellemek için genç olmanız gerektiği, ancak birçok farklı mankenlik türü vardır, eğer doğru görünüme sahipseniz, daha olgun kadın için birçok fırsat vardır. Manken ajansları için model olmanın yaşı yoktur.

Manken Olmak için Gerekenler Kim Tasarafında Belirleniyor

Manken Ajansları model olmanız için birçok seçeneği önünüze sunacaktır. Ancak modellemenin pek çok dezavantajı vardır, bu gibi durumlar kimseyi model olmaktan caydırmamalıdır. Bunun yerine, insanlar modelleme kariyeri izlemenin farkında olmalı ve sahnelerin arkasında neler olup bittiğini öğrenmelidir.
İlk büyük dezavantaj: Fotoğrafçılara, ajanslara veya tasarımcılara istediklerini vermelisin kuralıdır. Kim bilir? Bir bakışta baştan çıkarıcı fotoğraflar çekebilecek veya ortalama bir görünüme sahip günlük minyon bir kız arayan egzotik uzun boylu bir kız arıyor olabilirler.

Bir katalog çekimi için istediğinizi seçip seçebileceğiniz zamanlar vardır. Ancak, yüksek moda ya da pist için, vücut ölçüleriniz nedeniyle ne istediğinizi seçemezsiniz. Bir podyum modeli olarak, sadece giysileri tasarımcıdan sunan bir “yürüyüş askısı” sınız. Cindy Crawford gibi bir süpermodel olmadıkça, insanların modelin podyumda yürümesine dikkat etmeleri kesinlikle haksızlık olarak görünebilir.

İkinci büyük olumsuzluk kolayca güvensiz olacaksınız. Sizden daha güzel görünecek ya da sizin kadar güzel görünmeyecek modeller olacak. Her iki durumda da, sadece fotoğraf makinesinde Photoshop olan insanlar ya da sadece pistte yürüyen insanlar da bulunacaktır. Şahsen ben asla kibirli modellerle çalışmadım diyen manken ajansları tanımanız mümkündür. Çalıştığınız modeller günlük işleri olan basit insanlardan olabilirler. Aslında, çoğu çok iyi eğitimli ve yardımseverdir. Manken Ajansları sadece model olmanıza imkan tanımaz moda sektörüne dahi atılmanız mümkündür. Üçüncü büyük dezavantajı: Ücret alamamak. Çoğunlukla ticarette maaş alıyorlar, bu da fotoğrafçıların portföylerine hedef eklemek için çektiği fotoğraflarla ödeme aldıkları anlamına geliyor. Bir modelin ödenmesi durumunda, bu model ya ödeme bulabilecek kadar şanslı olduğu, tanınma kazandığı veya şu anda bir ajansta çalıştığı anlamına gelir.

İnstagram : @aktuel.ajans