Model Manken

Model manken ajans kadrosunda yer alıp iyi bir mdoel olabilmek için eğitim alınsa iyi olur tabi ama alınmasada küçük işlere gidip tecrübe kazanılarak çok iyi yapılabilir. Ne yazıkki bütçesi iyi olan bir çok müşteri Türk mankenle çalışmak istemiyor, açıkcası ajanslarda istemiyor. En büyük problem poz verilememesi. Eğer bir kaç parçalık katalog veya imaj çekimi değil ise çok hızlı en geç 4 saniyede bir pozun değişmesi gerekir.

istanbul mankenlik ajansları
model manken

Model manken ajans, günümüz fotomodelleri, günümüz diyorum çünkü profesyonel medellerin bile bir çoğu bunu yapıyor, fotoğrafçı karşısına geçtiklerinde nasıl duruyum, nereye bakıyım gibi sorular soruyorlar, fotoğrafçının size ışığı nereye koyuyum makinanın ayarlarını nasıl yapayım diye sorduğunu düşüne biliyormusunuz, sizin sormanızla aynı şey işte. Bu modelin işi, fotoğrafçının değil. Web sitelerinin artmasıyla web çekimleri katalog çekimlerinden daha fazla yapılmakta, konu web çekimi olduğunda ise ürün sayısı çok fazla olmakta bu nedenle bir model ne kadar hızlı ise sektör tarafında o kadar benimsenir.

Model manken ajans başvuru için ölçüler; 90 60 90 güzel bir kadının ölçüsüdür bir mankenin veya fotomodelin değil, 90 60 90 ölçüye sahip olursanız emin olun bütün elbiseleri patlatırsınız, manken ve fotomodelin göğüs ve kalçası daha ince olmaldır. Mankenlik elbisenin tanıtılmasını icra eden bir meslektir, modelin kendini gösterdiği değil.

Boyu daha kısa olan bir çok model adayı, ”internetten araştırdım fotomodellik için boy önemli değilmiş” gibi tepkilerde bulunuyorlar. Fotoğrafçı arkdaşın hobi amaçlı çekim yapacaksa veya moda değilde konu mankenliği şeklinde bir çekim olcaksa evet önmli değil. Ama ticari bir moda çekimide önemli.

Model manken ajans bünyesinde yapılan mankenli çekimlerin %98 moda üzerinedir. Ve hiç bir müşteri 170 in altında bir modele kıyafetini giydirmek istemez. Boyunuz belirtilen kriterlre uymuyorsa inanın bu meslekten ekmek yiyemezsiniz. Boyu 165 filan olan bazı modeller boylarının 170 olduğunu söyleyrek ajansları kandırıyorlar, çekimi gittiğinde topuklu ayakkabı giyinerek müşterinin algılamasını engelliyorlar. Bu şekilde iş yapmak isterseniz sizin tercihiniz. Ama emin olun en fazla bir ay sonra çalıştığınız ajansların hepsi bunu duyar, bazıları göz yumar bazılarıda birdaha iş vermez.

Model Manken Ajans Başvuru İçin Fotoğraf

Fotoğrafların kesinlikle bir portfolyo çekimi olduğu anlaşılmamalıdır, model manken ajansları bunu anlayacaktır muhakkak ama sunumun yapıldığı müşterinin anlamaması gerekiyor. Fotoğraflarınız ajans tarafından müşteriye gösterildiğinde, müşteri sizin yeni olduğunuzu değil profesyonel bir model olduğunuzu düşünmeli. Doğal olarak kimse yeni ve amatör bir modelle çalışmak istemez. Ama yukarıdada söylediğim gibi böylelbir şansınızı yok ise ajansdan rica edebilirsiniz.

Model Manken Teklifi

Model manken ajans veya bir fotoğrafçı / yetenek araştırmacıları sokakta veya kamusal alanda size yaklaşırsa ve model olup olmadığınızı veya mankenlik teklifi yaparsa, mutlaka kendi kartvizitini, numarasını ve ayrıntılarını alın. Kim olduklarını bilene kadar kendi telefon numaranızı sunmayın. Ödevinizi bir kez daha yapın ve bireyi veya model ajansı kontrol edin ve saygın olup olmadıklarını araştırın.

Sokakta ya da alışveriş merkezinde kimi zaman çok güzel bulduğumuz yeni yüzler yaklaşıyor ve mankenlik teklifi yapıyoruz. Bazen belirli bir yüzdeki dikkatimi çeken bir şeyler görüyorum. Bu bireylerin birçoğu başarılı mankenlik kariyerlerine devam ettiler. Fotoğrafçılar model manken ajans direktörleri aradıklarını biliyorlar ve çoğu zaman sahip olduğunuz küçük bir şey bile onlar içim bir ilham kaynağı olabilir.

Amatör bir model olarak nasıl başarılı olabilirim ? Hangi Model Ajanslar ile Çalışılır ?

Her yıl yüzlerce amatör ve profesyonel maken ile çalışmakta olan bir model manken ajans olarak, başarı ve profesyoneliği yakalayan mankenlerin sahip oldukları bir ışık olduğunu söyleyebilirim. Ve onun için harika görünüyor ve başarı yakalıyorlar. Yani söylemeye çalıştığım iyi bir manken olmak ve profesyonel bir model ajans ile çalışmak için manken ışığı dediğimiz o karizmayasahip olmanız gerekir. Her ne kadar kısa boylu fiziği mükemmel bir insan için manken olamaz diyor isek uzun boylu ve güzel olmanızda bir model ajans kadrosunda yer alacağınız anlamına gelmiyor. Sahip olmanız gereken tek şey ışık.

Elbette harika görünmeniz ve mükemmel bir figür sahibi olmaya yardımcı olur. Ancak tembellik ederseniz, saat 07: 00’de uyandırma çağrısı yapmaktan hoşlanmayın, geç saatte gelin, fromunuzu korumayın, soğuk, aç veya yorgun olduğunuz için sızlamaya başlayın, sonra mesai günlerinizde isteksiz davranın ve ben nasıl profesyonel olacam diye düşünün.

Model manken ajans hez zaman disiplinli manken den yanadır. Çekimlere zamanında giden, cekim öncesi günü çekime hazırlık yaparak geçiren, telefonlarına cevap veren, cevapsız aramalarına geri dönen, önceki gece iyi bir gece uykusu çeken ve çekimin ne kadar zor ve tatsız olursa olsun şikayet etmeyen…. Başarılı olan mankenler, görünüşlerinin üstünde büyük bir tutum sergilediği için bugün iyi bir model ajans ile çalışa bilmektedirler.

Gerçekten de, sahip olduğunuz yıldızlık aynı hayalleri olan milyonlarca mankenin hepsinin profesyonel bir model olmasını istemek olduğunu unutmayın. Model manken ajans işinde yaşayan insanlar, her gün çalışıyorlar. Bu bir iş, bazen de bir sınanma olabilir. Dışarıdan göz alıcı görünebilir, ancak fotoğrafçı bir bulutun havada kalmasını beklerken kışın karlı bir caddede yarı çıplak durdurup seksi görünmenizi isteye bilir!

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir