Nasıl Oyuncu Olurum

Nasıl oyuncu olurum diyorsanız bilmelisinizki fiziksel görümünüzün hiç bir önemi yok. Kimi yerlerde güzelliğiniz şansınızı artıracaktır tabiki ama gerçek bir oyuncu olmak istiyorsanız inanınki güzelliğiniz ikinci planda kalacaktır. nasıl oyuncu olurum sorusunun cevabı kamera karşısında ne kadar rahat ve doğal olurmda gizlidir.

MODELLERİMİZ ve ÇEKİMLERİMİZ İÇİN İNSTAGRAMDA BİZİ TAKİP EDİN

İnstagram : @aktuel.ajans

Bunun yanısıra iyi bir oyuncu adayı muhakkak zeki ve muhakemesi güçlü olmalıdır. Nasıl oyuncu olurum sorusunu bir sıkalayla anlatmak gerekirse %50 sak ave muhakeme, % 35 yetenek, %15 fiziki görünüm. Bütün oyuncuların Azra Akın gibi olduğu bir televizyon dünyası düşüne bilirmisin, bir çok karaktere hayat verilemezdi böyle bir durumda. Kısa, şişman, çok uzun, kel ve hatta aşırı çirkin oyuncularada ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Bu şartlar altında nasıl oyuncu olunur denildiğinde bir cast ajansın sizden beklentisi akıllı yetenekli zeki birazda eğitim olursa her her cast ajansın kapısı sizler için açılacaktır. Bu kriterlerin yanısıra başka alanlarda almış olduğunuz eğitimlerde size çok şey katacaktır. Yabancı dil eğitimleri, dans ve şan gibi.

 

Oyuncu Olmak için İzlenecek Yol

Yukarıdaki yazıda söz ettiğimiz oyuncu olmak için gerekli kriterler sizlere uyuyarsa, Aşağıdaki yoldan devem etmelisiniz.

1- En iyi cast ajansları ile iletişime geçin
2- Maddi durumunuz ve zamanınız el veriyorsa eğitim alın
3- Kendinize iyi bir portfolyo hazırlayın. ( Profesyonel fotoğraflar ve bir tanıtım videosu )
4- Elinizden geldiği kadar bütün cast ajansları provalarına katılın.
5- Kamera karşısında hiç bir tecrübeniz yoksa. Eğitim amaçlı ücretsiz figüranlık yapın

 

Kliplede ve Reklamlarda Nasıl Oynarım

Kliplerde ve reklamlarda oynamak için öncelikle iyi bir cast ajans bulup ön görüşme ve kayıt yaptırmanız gerekir. Başvurusu onaylanan model ve oyuncu adayları cast ajans tarafından stüdyoya davet edilir. Yapılan kısa bir mülakat sonrası profesyonel fotoğraflarınız yok ise size bir çekim yapılır. Böylece hem profesyonel fotoğraflara sahip olursunuz hemde ajans sizi kamera karşısında görmüş olur. Yalnız şu iyi bilinmelidirki özellekle reklamlarda nasıl oynarım a bir cevap arıyorsanız. Kamera karşısı oyunculuk işlerinin en ciddisi ve seçilmesi en zoru reklam oyunculuğudur. Ana karakteri bırakın arkda flu görünen oyuncular bile çok büyük bir titizlikle seçilir. Tabi bu demek değilki reklam oyunculuğu için güzel ve yakışıklı insanlar seçiliyor. Ama karakteri kusursuz bir şekilde yansıtacak bir dizi oyuncu veya model olmalı. Sonuçta bu çok kısa süren ve yaymlanması bile ciddi paralara maal olan bir ticari çalışma.

Cast ajans sizin yeteneğinizi anlaya bilmek için bir reklamdan veya bir filmden kısa bir sahne vererek orda oynamanızı ister. Bu işlemlerin hepsi kayıt altına alınır ve cast direktörü sizi beğendiyse bu kayıtlar yapım şirketleri ve reklam ajanslarına gönderilir. Kayıtları izleyen yapımı ve yönetmenler uygun gördükleri reklam filmi çekiminde cast ajans ile iletişime gecerek sizi talep eder.

 

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Neler Gerekli

Oyuncu nasıl olurum diye soran adayların bir çoğu üniversitelerde sahne sanatları veya görsel sanat okuyan gençler tarafından geliyor. İlk olarak şu bilinmelidirki nasıl oyuncu olurum diyorsanız alcağınız ilk cevap bunun bir sabır süreci olduğu olaaktır. Siz eğitimin ne kadar önemli olduğunu kavradığınızda ve ne yazıkkı küçüklü büyüklü bir çok sette rol adığınızda ve birazda yorgun düştüğünüzde pişmeye başlamaşsınız demektir.

Bu arada sadece nasıl oyuncu olurumr diye düşünerek veya sadece akşama kadar bilgisayar başında bu konuyu araştırmakla asla oyuncu olamazsınız. Bu mesleği düşünmekten daha ileri gitmeli, kendinizi eğitmeli ve cevre edinmelisiniz.

Sizlerde farkettiğyseniz yukardaki yazının nasıl oyuncu olurum sorusuna verdiği iki ana kriter var. Yetenek ve eğitim. Sahnede bir karaktere can verme, yönetmenin talimatlarını kavraya bilmek, bir takım ruhu içinde çalışmak, oyunu anlamak ve size verilen karakteri daha yaratıcı bir karaktere büründürü bilmek oyuncu olmak için yapılması gereken listedir.

Oyunculuk eğitimi almak nasıl oyuncu olurum diyen arkdaşlar için yeterli değildir. İyi bir eğitim kurumundan oyunculuk eğitimi almak sadece oyunculuğun teknik yanlarını geliştirir. Oyunculuk mesleğini edinmek isteyen arkdaşlar mümkün olduğu kadar sahnede ve kamera önünde olmalıdırlar.

About the Author: