Profesyonel Ürün Fotoğraf Çekimi

urun-fotograf-cekimi
urun-fotograf-cekimi

Profesyonel Ürün Fotoğraf Çekimi Nasıl Elde Edilir?

Profesyonel ürün fotoğraf çekimi nasıl yapılır? Ürün fotoğraf çekimi, bir mücevherin ışıltısını, bir aletin sağlamlığını veya bir gitarın ahşap renginin tonlarını en gerçekçi şekilde yansıtmalıdır. Kendi web siteniz veya trendyol, amazon gibi harici web siteleri için boyutları duşük ama görünüm kalitesi yüksek fotoğraflar yada katalog tasarımları için yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde etmek için mutlaka tecrübeli bir fotoğraf ajansı ile çalışmanız gerekmektedir. Günümüzde bu işi akıllı telefonlar ile kendileri yapan markalarda var, daha ziyade firmalar diyelim. Profesyonel ürün fotoğraf çekimi kaliteli olmalıdır çünkü kalitesiz bir çekim ürününüz kaliteli olsa bile kalitesiz gösterecektir.

Profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaptıran, fotoğrafları sitesinde veya kataloglarınada pazarlayan sizlerde, daha çok alıcısınız. Düşünsenize internetten bir ürün alacaksınız, ürün çekimi cep telefonu ile yapılmış, ürünün detayları görünmüyor, yanlış açılar ve yanlış perspektif yüzünden oranları ve büyüklüğü anlaşılmıyor ve kötü çözünürlük yüzünden eski bir gazetedeki fotoğraf gibi görünüyor. Bu ürün ne kadar kaliteli olursa olsun sizde nasıl bir kalite algısı oluşturur acaba. Yukarıda bu şekilde ürün fotoğraf çekimi yapanlara marka değil firma dedim, çünkü büyük bir şans yakalayamadıkça ( virüs olayında maske ve kolanya üreticilerinin yakaladığı şans tarzında) veya piyango çıkmadıkça hiç bir zaman marka olamayacaklar. Olduklarında ise sabun köpüğü gibi olacaklarıdır. Yani en kaliteli ürün fotoğraf çekimleri elde etmek için size en yaralı olan fotoğraf ajansı ile çalışmlasınız. Ve en komplike katalog çekimleri için detayları bilmelisiniz.

Profesyonel Ürün Fotoğraf Çekimi Nedir?

Profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaparken abartılı bir tabir olacak belki ama hooywood etkisi yaratmak için profesyonel ekipmanlar kullanan, (profesyonelden kastım son teknoloji) birçok projeyi tamamlamış profesyonel bir fotoğraf ajansı ile çalışmak çok önemlidir. Fotoğrafçı demiyorum çünkü fotoğrafçılar serbest çalışan kişiler oldukları için markaya karşı bir sorumluluk üstlenmezler. Firmalarında bu durumun farkında olması gerekir. Tabiki ismini duyurmuş fotoğrafçılardan bahsetmiyoruz. Her ürün yüksek çözünürlük ve iyi bir retouchu hakkeder.

Profesyonel ürün fotoğaf çekimi ne kadar profesyonel olursa özellikle e ticaret satışlarına o derece yön verir ve büyüme oranlarını değiştire bilir. Ürün çekimleri ile iyi bir fotorağrafçı ürünün tüm detaylarını ve prıltısını bir çok açıdan yakalayara vurguluyor. Bu gibi vurgulama efektleri alıcının ürünü kişiselleştirmesine çok yardımcı olmaktadır. Çünkü hiç düşünülmedik bir açı veya detayda müşteri kendisini bula bilir. Bu neden profesyonel ürün fotoğraf çekimi yapılırken ne kadar fazla açı olursa o kadar iyidir. E ticaret fotoğraf çekimi yapılırken, fotoğrafların hostiglerde fazla yer tutmaması için 3 fotoğraf kuralı diye birşey çıkarılmış ama kesinlikle bu kurala uymanızı tavsiye etmiyoruz. Bir ürünün web sitesinde en az 7 8 farklı açıdan fotoğrafı olmalıdır.

Müşteri Gözünden Ürün Çekimi

Rekabetin çetin olduğu sektörlerde, profesyonel ürün fotoğraf çekimi ile sunacağınız her küçük ayrıntı müşterileriniz üzerinde ürünü belirleyici faktör olabilir. Bir ürün almak isteyen kişiler avantaj elde etmek için, ürünün sunduğu tüm detayları ve özellikleri bilmek isterler. Markalarda aynı şekilde davranım ürünün sunduğu tüm özellikleri kaliteli bir ürün fotoğaf çekimi ile sunmalıdırlar. Faklı düşünülmüş ürün çekimleri hoş ve ilginç sonuçlar sunarak müşterilerde alma dürtüsü oluştura bilir. Tabiki burda demek istediğimiz ürünün olduğundan farklı gösterilmesi değil. Ki profesyoenl bir fotoğraf ajansı tarafından oluşturulan ürün fotoğraf çekimleri diğer çekimler arasından hedef kitlenin dikkatini çekecektir.

Müşteriler bir internet sitesinde gezerken eğer akıllarında alacakları ürün net değil ise her ürün üzerinde yaklaşık 1,5 saniye geçirmekte. Yani profesyonel ürün fotoğraf çekimi bu zaman diliminde müşteriye istediği ayrıntıları sağlaması gerekiyor. Bu ürünün ve markanın rakiplerinden ayrılmasının en temel yoludur. Müsterinin dikkatini çeken, açıklayıcı ve aklındaki ile ilişkilendire bildiği fotoğraflar ile müşteriler tamolark neyi satın aldıklarını bilirler ve ürün daha ellerine geçmeden kendilerinin güvende hissederler.

Tutarlı Profesyonel Ürün Fotoğraf Çekimi

Profesyonel ürün fotoğraf çekimi ajansı, normal bir fotoğrafçıdan farklı olarak aynı zamanda reklam kampanyaları yürütür. Burdan edindiği beceri ve tecrübe ile bugün yaptıracağınız çekimle ile 3 ay sonra gerçekleşek çekimin kurumsal kimlik yapısını koruması gerektiğini bilir. Ajans size bir fotoğraf imzası oluşturur ve tüm fotoğraflarınızı bu imzaya uygun netlikte tonlarda gerçekleştirir. Böylelikle markanız bir tutarlılığa sahip olur, bu durum müşterilerinizin zihninde sizi güvenilir kılan bağlantılar oluşturacaktır. Bu tür ürün fotoğaf çekimleri için profsyonel bir fotoğraf ajansına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Yukarıdada bahsettiğim gibi burda konu ettiğim çalışmalar amatör bir fotoğrafçı veya cep telefonuyla yapılabilecek çekimler değildir. Komplike aydınlatma setupları, tecrübe kaynaklı perspektifler ve açılar, son teknoloji kamera lensleri, yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinaları ve kreatif arka fonlar kullanarak ürün fotoğraf çekimleri için çalışmalar yapmaktayız.

ürün çekimi
ürün çekimi

Profesyonel ürün fotoğraf çekimi için tutarlılık bu çekim türünün en önemli konusu olmalıdır. Dediğimiz gibi markaya ait bir imzadır bu. Biliyoruzki sizlerde müşterilerinizde belirli bir düzeyde konsept ve kalite beklemektesiniz. Fotoğraf ajansları ışık ve renk tonları, çekim özellikleri de dahil olmaküzere bir markanın çalışmasının her parametresine hakim olmalı ve kayıt altında tutmalıdır. Biz Aktüel Ajans olarak uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmak için çalışmaktayız bu nedenle sizlere ait tüm kayıtları ve çekimleri uzun süre saklamayı tercih etmekteyiz. Bu sayede yeni yapacağımız profesyonel ürün çekimi için tüm fotoğrafların aynı görünmesini sağlayabiliyoruz.

Ürün fotoğraflarını tutarlı kılmak, bir sonraki çekimde fotoğraf kalitesini artırmaya ve müşterileriniz ile aranızda olan güven duygusunun artmasını ve gelişmesini sağlamaktadır. Bu durummarkalarını büyütmek ve kalıcı olmak isteyen şirketler için aslında harika bir tektiktiktir. Birçok reklam ajansıda müşterilerine tutarlılık ve iyi bir hikaye sağlamak için büyük çabalar harcamaktadır. Fotoğrafların tutarlılığı ve fotorağraf bilgilerinin saklanması aynı zamanda gelecekte yapılcak başka bir fotoğraf çekimi için daha hızlı sonuçların ve dönüşlerinde alınmasını sağlayacaktır.

Ürün Detay Çekimi

Profesyonel bir profesyonel ürün fotoğraf çekimi için en önemli nokta detaylardır. Amatör ürün çekimi yapan bir çok fotoğrafçı ışık çadırı kullanır. Işık çadırı 500 tane ürünü bir iki günde kalitesine önem vermeden çekmeye kararlıysanız kullanılmalıdır anacak. Çünkü detay kontrolünü sıfıra indirir. Ürün çekimi için detay kontrolü, tek kafa ile ışığı doğrudan vermekle kaybedilir. Basit bir ürün fotoğraf çekimi için bile en az iki kafa (paraflash) kullanılmalıdır. ve bunların şiddetleri kesinlikle aynı olmamalıdırki ürün yüzeyinde gölge yani derinlik oluşsun.

Başta amazon olmak üzere bir çok uluslar arası e ticaret siteleri ürün fotoğraf çekimi çalışmaları için ürünlerinizi ayıran dokuları müşterilere yansıta bilmek için bir detay çekimi istediklerini belirtiyor. Bu tür çekimler rakiplerinize karşı gerçek anlamda fark yaratacağınız önemli bir noktadır. Müşteriler internetten bir ürün alacakları zaman, ürünü her açıdan görmekle birlikte dokusunuda görmek istemektedir. Özellikle tekstil ürünlerinde. Profesyonel ürün fotoğraf çekimi yaptıracak her marka, hedef kitlenin dikkatini çekmenin net, açıklayıcı ve ürün kalitesini belli eden kareler aracılığıyla yapılacağını bilmesi gerekir. Müşterileriniz kaliteli ürünlerin, çarpıcı açılarla ayrıntıların öne çıkarıldığı gördüklerinde satın alma hisleri yoğunlaşacaktır.

Tozsuz Profesyonel Ürün Fotoğraf Çekimi

Profesyonel Ürün fotoğraf çekimi bir tekstil markası içinse sorun yok. Ama makro lenslerle çekilen özellikle mücevher, takı veya ufak sanayi ürünleri ise, lensin aşırı detay yakalma zoomu yüzünden üzüerinde olan toz, parmak izi gibi detayların hepsi görünmektedir. Ne fotoğrafı çekiliyor olursa olsun ürünün temiz görünmesi şarttır. Ürün fotoğraflarının, toz, bulanıklık ve lekelerinin olmaması başta size olmak üzere müşterilerinizede huzur ve güven verecektir. Ürün fotoğraf çekimlerinde rakiplrinizin ve çalıştığı fotoğrafçıların göz ardı ettiği bu detay sizlerin daha kaliteli ve titiz olduğunuzu göstererek fark yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Toz ve iz tutabilecek ürünlerin çekimi için kesinlikle eldiven kullanılmalı ve her ürün temiz bir kumaş ile titizlikle temizlenmelidir. Daha sonra bir kare fotoğraf çekilerek bilgisayardan kalmış olabilcek lekeler kontrol edilmelidir. Bir çok fotoğrafçı ve marka bu duruma ne yazıkki dikkat etmiyor. Eğer durumu marka farkeder ve fotoğrafçıya bildirirse fotoğrafçı photoshopla temizleneceğini söyleyip geçiştiriyor. Böyle bir hataya sakın düşmeyin. En iyi photoshopta uygulansa fotorğafın dokuzuna zarar veriliyor ve özellikel baskıya girecek fotoğraflarda kötü sonuçlar ortaya çıkmakta. En iyi ürün fotoğraf çekimi en az photoshop gerektirendir. İlk izlenim çok önemlidir, hedef kitleniz alacağı ürünüde yeni hissiyatı uynadırmak çok önemlidir. Ürün yenidir ama üzerinde kir yüzünden müştirinin zihnine olumsuz sinyaller gidecektir ve satışı durduracaktır.