Stand Hostesleri

fuar-hostesi
fuar-hostesi

Stand Hostesleri, kuruluşun güleryüzlülüğü, mükemmel servisi ve yüksek standartları hakkında olumlu bir ilk izlenim sunar. Host / Hostes ayrıca konukları varışta karşılamakta, konukları bekleme sürelerini bildirmekte, bir bekleme listesini izlemekte, bilgisayar sistemlerine konuk isimlerini girmekte, konukları masalarında göstermekte ve misafirlerine ayrıldıklarında veda etmekte teklif vermektedir. Stand hostesleri müdahaleci olmadan ürünleri tanıtmak için doğal bir konuşma yapabilmelidir. İlaveten, Host, içecekleri tekrar doldurarak Konuklarımıza özen gösterir ve gözlük ve menüleri temizleme gibi hafif temizlik işlerini gerçekleştirir ve katalogların, broşürleri, stoklu ve düzenli olmasını sağlar.

Stand Hostesleri Kaç Saat Çalışır?

Stand Hostesleri olmak isteyen gençler genellikle bu soruyu zihinlerinden mutlaka geçirirler. Belirli saatler arasında çalışma şartı vardır diyemeyiz. Stand hostesi olarak nerede görev yaptığınız satışın ne kadar süreceği sizin için önemli bir ayrıntıdır. Bazı işler 5 saat sürerken bazı görevler için 12 saat çalışabilirsiniz. Çalışma saatiniz ne kadar uzunsa alacağınız ücrette o kadar dolgun olacaktır. Yarı zamanlı ya da tam zamanlı iş bulmanız mümkündür.
Stand hostesi olarak sadece belirli yeteneklere sahip olmazsınız aynı zamanda çalışırken eğlenebilirsiniz. Stand hostesi olarak görev yaparken çalışma saatlerinizi kafanıza takarak çalışmayı kendiniz için eziyete dönüştürmemelisiniz.

Kitap Fuarı için Stand Hostesleri

fuar-servis-hostesleri
fuar-servis-hostesleri

Öncelikle stand hostesi denilince akla tek dış ya da iç mekanda çalışan bireyler gelmemelidir. Kitap fuarlarında da stand hosteslerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kitap fuarında görevli olan stand hostesinin işi biraz daha zor olacaktır. Bunun sebebi ise fuarlar genellikle insanların en uğrak noktalarından biridir. Birçok insana birçok kitabı tanıtmakla mükellef olmanız kaçınılmazdır. Tabiki kazanacağınız ücret miktarı işinizin zorluğu ile doğru orantılı olacağından daha çok kazanacaksınız.

Kitap fuarlarında görev alan stand hostesleri güne stand alanlarını düzenlemekle başlamaktadır. Daha sonra ise tanıtılacak kitaplar hakkında gün boyu müşteri ya da ziyaretçilere bilgi vermekle yükümlü olacaktır. Gün bitiminde ise standı toplamak ve diğer gün fuar sürecekse ona göre kendini hazırlamakla geçecektir.
Kitap fuarında görevli olan stand hostesi belirli bir kültür düzeyine sahip üniversite öğrencilerinde oluşmaktadır. Mesela Türk Dili ve Edebiyatı okuyan üniversiteli bir genç diğer stand hosteslerine oranla işini çok daha iyi yapacaktır. Çünkü onun işi zaten kitaplarladır. Belirli bir birikime sahip olduğu için eli hiç kitap tutmamış gençlere göre çok daha başarılı bir iş çıkaracaktır.

Marketlerde Stand Hostesi Olmak

Marketler fuarlara göre biraz daha az müşteri alır. Tabiki stand hostesi olacak kişi için bu bir avantaj gibi görünür. Daha da avantajlı görünen bir diğer nokta ise sadece tanıtımı bir ürün üzerinden gerçekleştirmesi gerekliliğidir. Firma sahibi örneğin sucuk tanıtılacaksa onlar hakkında kısa bir bilgi verir. Sizde markete gelen kişilere kızartılmış sucuk ikram ederek onlara satış yapma imkanı bulabilirsiniz. Harika bir ikna gücüne ya da deneyime sahip olmanız gerekmez ancak yine de iyi iletişim sağlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Marketlerdeki stand hosteslerinde de boy şartı genellikle aranmamaktadır. Sucuk ya da salam almaya gelen müşteriler sadece standın ve stand hostesinin temiz olması ile ilgilenecektir. Boy bu bağlamda çok gerekli bir durum olarak gözükmemektedir.
Tabiki fuarda ya da festivalde çalışan bir stand hostesine göre daha az kazanç elde etmeniz mümkündür. Daha az insanla karşılaşmak daha az kişiye sunum yapmak daha az kazancı size sağlayacaktır. Bilmelisiniz ki stand hostesi olmak istiyorsanız marketler sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

Festivallerde Stand Hostesi Olabilir Miyim?

Elbetteki bu mümkün bir durumdur. Stand Hostesi, her yerde olabilirsiniz. Festivaller birçok ziyaretçi kabul etmektedirler. Festivallerde yemek tanıtımı, giysi tanıtımı ya da geleneksel tanıtımlar dahi yapılabilir. Örneğin her yıl “Feshane” de il festivalleri düzenlenmektedir. Çok eğlenceli aynı zamanda satış patlamalarının yaşandığı bu alanda her gün binlerce insan ağırlanmaktadır.

Stand Hostesi, bu tür etkinliklerde görev alır ve çok güzel paralar kazanma imkanına sahip olurlar. Örneğin sadece karadut şerbeti tanıtarak bir gününüzü bu festivalde geçirebilirsiniz. Gün sonunda ise 250 tl gibi bir ücret kazanabilirsiniz. Üstelik çok hareketli bir ortam olduğundan size çalışmak zor gelmeyecektir inanın gününüzün nasıl geçtiğini dahi anlayamayacaksınız.

Kozmetik Firmalarında Stand Hostesleri

Stand hostesi görevi birçok alanda yapılabilecek bir iştir. Örneğin kadınların çok fazla talep gösterdiği kozmetik firmaları özel günlerde ya da kampanyalarda kadın stand hosteslerine ihtiyaç duymaktadırlar. Kozmetik firmaları tanıtacakları ürünleri stand hosteslerine günün ilk saatlerinde anlatır. Ürünler hakkında stand hosteslerine geniş çaplı bilgiler verirler. Bu bilgiler ışığında stand hostesleri gelen müşterilere ürünleri tanıtmakla mükellef olur. Kozmetik kadınların en sevdiği alanlardan biri olduğu için müşteri yoğunluğu fazla olabilmektedir. Etkileyici bir sunum ve açıklama yapmak istiyorsanız mutlaka tanıttığınız ürünlerle kendinize makyaj yapmalısınız. Böylece ürünün kalitesini ispatlamış olacaksınız.

Çok zor olarak görülebilen bu meslek aslında genç kadınlar için gerçekten çok avantajlıdır. Kozmetik kadınların ilgi alanı olduğundan aslında birçok kadın tanıtacağı ürün hakkında da bilgi sahibi olmuş oluyor. Stand hostesleri iş ahlakı konusunda yeterince iyi olursa herhangi bir problemle karşılaşmaları mümkün değildir. Müşterilerle ürünler dışında konuşulmaması tavsiye edilir. Sadece ürünleri müşteriler denerken onlara yardımcı olmakta fayda vardır.
Havayolu Şirketlerinde Stand Hostesliği

Stand hostesliği yaparken iş olanağınızın çok fazla olduğunu belirtmemize gerek yoktur diye düşünmekteyim. Stand hostesliği için günde iki farklı iş dahi almanız mümkündür. Aylık kazancınız bu sayede 5000 tl bile olabilmektedir. Havayolu şirketleri arasında rekabet oldukça yaygın bir durumdur. Bu nedenle havayolu şirketi önüne stand kurulur bu standlar için bir hostese ihtiyaç duyulmaktadır. Bilet fiyatları ya da diğer kampanyalarla ilgili müşterilerin bilgilendirilmesi istenilmektedir. Sizin göreviniz size iş veren firma ile fiyat konusunda alışveriş sağlamak aynı zamanda görevinizi layıkıyla yerine getirmek olacaktır.

Stand Hosteslerinin Görevleri

Stand hostesleri, gelen ve giden konuklara hoş geldiniz diyerek, sıcak bir gülümseme ve göz temasıyla sıcak bir şekilde karşılar; onlar için hazırlanmış yemek alanına eşlik eder.
Stand Hostesi konuklara oturmaları gereken alanları gösterir.
Stand hostesi, standlara gelen aramaları cevaplayın ve uygun hizmeti sağlayın.
Stand hostesi, konukları bekletmemeye özen gösterilmelidir.
Stand hostesi, müşterilerin yüksek kaliteli hizmet alabilmeleri için, yemek deneyimi boyunca konukların ihtiyaçlarını gözlemlemelidir.
Stand hostesi, güler yüzlü olmalı ve firmalarını iyi bir şekilde temsil etmelidir.
Stand hostesi, çalıştıkları firmaların ürünleri hakkında büyük bir bilgiye sahip olmalıdırlar.
Tam ya da yarı zamanlı çalışıyorlarsa bu çalışma saatleri arasında mesleki çalışma kurallarına uymalıdırlar.
Gerektiğinde ilgili sonuçları elde ederek ekip çalışmasına katkıda bulunun
Stand Hostesi İçin Gereken Gereksinimler:
Stand hostesi, menüleri okuyabilmelidir.
Stand hostesi, konuklara net selam ve güle güle sunabilmenin yanı sıra yardım taleplerini anlayabilmelidir.
Stand hostesi, telefona cevap vermek ve misafir isteklerine cevap vermek için yüksek sesle iyi bir şekilde duyabilmeniz gerekir.

Tüm vardiya boyunca yürüyebilmeli ve ayakta durmalıdır.
Konuklara net selam verebilmeli ve vedaları dile getirebilmelidir.
Yardım taleplerini anlayabilmelidir.
Tepsileri veya sarf malzemelerini taşıyabilmelidir
Gerektiğinde yardım etmek ve bir ekibin parçası olmak için çalışmalıdır.
Olağanüstü hizmet sağlama tutkusu içinde bulunmalıdır.
Çeşitli vardiyalarda çalışma esnekliği bulunmalıdır.
İyimser ve pozitif olmalıdır.
Konuklara yardım edebilmeli ve mükemmel konuk ilişkileri becerilerine sahip olmalıdır
Tempolu çalışma ortamına ayak uydurup pozitifliğini daima yansıtmalıdır.
Uzun süre ayakta kalma becerisine sahip olmalıdır.
Ekip içerisinde çalışma arkadaşlarıyla iletişim kurabilmelidir.

İnstagram : @aktuel.ajans