Ürün Fotoğraf Çekimi Kalitesini Artırmanın 5 Yolu

1. Tutarlı Ürün Fotoğraf Çekimi

urun-fotograf-cekimi
urun-fotograf-cekimi

Ürün fotoğraf çekimi ister bir web sitesi, ister basılı mecra için yapılıyor olsun, tutarlı ve akıcı olması marka kimliğinin yaratır ve sürekliliği olan, size güven duyan bir müşteri kitlesi oluşturur. Yani tutarlılık sadık müşterinin anahtarıdır. Işıkları ve açıları farklı konseptlerde ama aynı çizgide tutmak müşterinizin sizden alacağı bir ürünün öncekilerle aynı kalitede elde edeceğini bilmesini sağlayacaktır. Tutarlı bir ürün fotoğraf çekimi ile müşteri kazanmak ve daha fazla ürün satmanızı kolaylaştırır.

Yukarıdada bahsttiğim gibi tutarlı ürün katalog çekimi sadece müşteri güveni ve satışa yön vermez. Aynı zamanda sizn logonuz imzanız gibi kurumsal kimliğinizi oluşturur. Çok iyi bir katalog çekim ajansı yaptığı ürün çekimleri için mutlaka bir hikaye yaratır. Ve hedef kitleniz ürün fotoğraflarınızı gördüğünde bile markanızı tanır. Bunun en bariz örneği dieselin reklam fotoğraflarında görülmektedir. Yani ürün fotoğraf çekimi için tutarlılığı sağlayan en etkili yol çekime/markaya bir hikaye oluşturmaktır.

2. Ürün Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma / Işık

Işık ürünün gerçek rengini gösterir. Gerçek renklerin çıkmasını istediğiniz bir ürün fotoğraf çekimi için ışık ayarlarını bilmenin yanısıra kaliteli bir ışık sistemi kullanmak çok önmelidir. Piyasada 1500 TL gibi rakamlara satılan ışık sistemleri. Bu ışık sistemlerini kullanan fotoğraf ajansları ile kesinlikle çalışmayın. Elinchrom, hensel, fomex ve profoto, ajansın kullanacaığı ışık sistemlerinin bunlardan birisi değil ise kullandığı ışık sisteminin ismini öğrenin ve internette araştırın.

Işık ürün fotoğraf çekimi için ürünün renklerini vurgulayarak ürünün kalitesini sağlamlığını belli eder. Renklerin tutarlılığını basılı işlerde bire bir tutturmak çok zordur ama profesyonel bir ışık sistemi ve fotoğrafçı ile gerçekleştirile bilir. Asıl çözümsüz olan web siteleri için yapılan ürün fotoğraf çekimleri. Çünkü web sitenizden ürün alacak olan kullanıcıların hepsinin monitörleri farklıdır ve farklı renk verir. Bu durumda ajansın yine iyi ışık sistemleri ve kalibre edilmiş monitörler ile gerçek rengi tutturmasıdır. Müşteriler farklı görsede en yakın renkleri göreceklerdir yine. Bir çok ürün için geçerli olmayan bu durum, tekstil ürünlerinde en fazla problemi yaşatmaktadır. Çünkü kullanıcılar için aldıkları elbisenin rengi çok önemlidir. ( kırmızı diye aldığınız bir elbisenin bordo gibi gelmesi gibi )

3. Ürün Çekiminde Detay Yakalamak

Detay yakalamak denildiğinde muhtemelen aklınıza ürünün farkedilmesi gereken ufak kısımları geliyordur. Evet doğru ama bu sadece ufak parçalar değil aynı zamanda ürünün renk kontrastları ve dokusunuda kapsamaktadır. İyi bir ışıkla ve açıyla bu detayları yakalamak müşterinin ürünü alma isteği algısını derinden etkileyecektir. Burda ışığın kalitesinden ziyade geliş açılarıdır. Dokuda detayın belli edilmesinde en önemli etkenler ışığın tek kafa kullanılmaması ve doğrudan verilmemesidir. En az iki kafa gemel olara 45 derecelik açılar ile sağ ve soldan verilmelidir.

İkinci bir unsurda ışıkların derecelere kesinlikle aynı olmamalıdırki dokuda bir gölge oluştursun. Oluşan gölge ürün çekimi için alan derinliği yaratır ve doku net olarak belli olur. Müşterinizin ürünün tüm özelliklerini görmesi satışa ciddi bir boyut kazandırır. Ayakkabı örneğinde olduğu gibi dokusu belli olan bir ürünmü yoksa belli olmayan bir ürünmü sizce müşteride güven ve alma isteği oluşturur.

Bu tür ürün fotoğraf çekimi her potansiyel müşterinin dikkatini çeker. Söylediğim gibi bu tür detayları çıkarmak için en az iki paraflaş gerekmektedir, aksi durumda tek bir ışık kaynağından gelecek ışık ürünün iki boyutlu tek renk görünmesini sebep olacaktır. İyi gölgelendirme ile detayları belli olmayan ürün çekimi, donuk ve sıkıcı görünerek ürünün detaylarını ve gerçek renklerini temsil edemeyecektir. Aktüel Ajans olarak ürün fotoğraf çekimi sırasında gerçek renkleri kalibre eder ve bunları aynı şekilde müşterilerinize aktarmanın yollarını buluruz. Bazı durumlarda ürünün farklı çıkan bölümleri için, iki ışık ayarında iki fotoğraf çeker ve bu fotorafları birleştiririz.

4. Parlaklık Kontrolü

Ürün fotoğraf çekimi yapılırken bir çok fotoğrafçı ve ajans parlak ürün çekimlerinden korkar. Ve profesyonel olmayan kişiler bu yansımaları kontrol altına alamadıkları için tamamen yok etme yolunu tercih ederler. Yansıma kontrolü en önemli ürün çekimi becerisidir. Ürün çekimi yapılırken parlaklık ürünün dokusuna zarar vermeyecek seviyede üst düzeyde tutulmalıdır. Bir çok amatör fotorğafçı fotoğraf üzerinde parlaklıkları patlama olarak görür ve olmaması gerektiğine inanır, ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir.

Bu örnek fotoğraftada görüldüğü gibi kontrollü bir parlama fotoğrafı bambaşka bir boyuta taşır. Fotoğrafın fotoğrafçının profesyonelliğini gösterir. Ürün fotoğraf çekimi için parlaklığın %70 i çekim esnasında makina ve ışık ayarla ile yapılırken parlaklığın detayları için bir fotoğraf işleme programı kullanılmalıdır. Bu tür işlemler için programların hazır eklentilerinden kesinlikle kaçınmak gerekir. Sizlere tevsiyem photoshop ile dodge-burn çalışılma yapılmasıdır. Örnek fotoğrafta olduğu gibi.

5. Ürün Fotoğraf Çekimi için Arka Plan ve Stayling

Ürün fotoğraf çekimi iki türlüdür. Birincisi web siteleri için arka fonun tek renk olduğu sadece ürünü ön planda gösteren bir hikaye veya markalaşma amacı gütmeyen satış odaklı ürün fotoğraf çekimleri. İnternetin tamamen hayatımızda olması ile en yaygın olarak yapılan küçük ve orta ölçekli firmaların tercihi iken artık büyük markalarında e ticaret çekimlerinde yer almaktadır. Tüm ürün kategorilerini kapsamasada özellikle moda ve tekstilde en aktif yöntemdir. Web sitesi ürün fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus web sitesinin arka plan rengidir. Web sitesinin arka planı beyaz ise ürün fotoğraf çekimi kırık beyaz veya füme renklerde çekilmelidir. Yada tam tersi, yani konrast oluşturulmalıdır ki ürün sitenin arka planından ayrışsın.

İkinci ürün fotoğraf çekimi ise genellikle katalog tasarımları, billbordlar veya diğer basılı işler için yapılan türdür. Tabi yine internetin yaygınlığı nedeni ile web sitelerinin imaj ve banner bölümleri içinde bu çekim yapılmaktadır. Burdaki çekimde arka plan için mutlaka bir konsept ve hikaye geliştirilir. Konsepptli ürün fotoğraf çekimlerinin en zor yanı yukardada değindiğim tutarlılık ilkesidir. Aynı gün aynı sette çektiğiniz fotoğrafların tutarlılığını bırakın. 2 ay sonra başka bir sette çektiğiniz fotoğraflar bile bir öncekiyle tutarlılık göstermek zorundadır. Ve açık konuşmak gerekirse bu ciddiyette bir çalışma isteniyorsa burda fotoğrafçılar yetersiz kalmaktadır. İşte bu yüzden bir stylinge ihtiyaç vardır. Sadece arka plan ve üründen oluşan fotoğraflar için değil belkki ama ürünün yanında tamamlayıcı aksesuarlar kullanılıyor ise veya moda çekimi ise kesinlikle bir styling…

İnstagram : @aktuel.ajans