Yemek Fotoğraf Çekimi

reklam fotoğraf çekimi
fotoğraf çekimleri

İştahları Kabartacak Yemek Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır ?

Yemek fotoğraf çekimi ile; peynirli sandeviçler, güzel soslu markarnalar, bir biftek üzerine mükemmel yerleştirilmiş tasarımlar, ızgara çeşitleri, kekler pastalar vb… yiyecekleriniz menüleriniz birer sanat eserine dönüştürülüyor. Şeflerinde dediği gibi yemek ilk olarak gözlerle yenir. Renkler, tasarımlar, dokular mutfak deneyiminizin önemli bir parçasıdır. İster menü çekimi olsun ister instagramda paylaşmak için bir çekim ister katalog çekimi olsun o muhtemeşem yemek çekimlerini elde etmek için mutlaka bizimle iletişme geçin, eğer istediğiniz karanlık, gerçeği yansıtmaya ve sıcak görünmeyen yemek çekimi değill ise…

Aktüel Ajans yemek çekimi yaparken ışığı, komposizyonu ve kamera aylarını sizin restoran üslubunuza göre ayalar ve tearzınızda bir değişiklik yapmadan sadece kalite katar. Yemek çekimi için yiyecekleriniz hazırlandı, ışıklar istenilen sıcak renklere ayarlandı, bundan sonraki adım yemeklerin stylingi, iyi düşünülmüş bir styling fotoğrafın yönleri üzerinde yemeğinizin güçlü yanlarını en iyi ortaya çıkartacak vurgulayacak stil life yemek çekimi ortaya çıkartacaktır

Yemek Fotoğraf Çekimi için Doğa Işık

yemek-fotoğrafları
yemek-fotoğrafları

Yemek fotoğraf çekimi için doğal gün ışığı bir çok photoshop filtresinden daha etkili menü çekimi ortaya çıkarta bilir, fakat haliyle gün ışığının fotoğraf çekiğminin kontrolü pekde bizim elimizde değil, hava anlık olarak açabiliyor kapaya biliyor doğrudan gelen güneş ıçığı sahip olduğu açıya göre setleşiyor ve karanlık gölgelerle yemeğimizin bazı bölümlerini görünmez yapabiliyor. Yani yemek çekimi için tüm doğal ışıklar eşit değiller. Yulaf ezmezi veya patates pürese gibi açık renkli bir yiyecek üzerinde çalışıyorsanızda doğrudan gelen güneş ışığı görüntüsünün şekilsiz görünmesine ve fotoğrafın tamamının aşırı pozlanmış parlak olmasına neden oalcaktır.

Bu yazdıklarımıza rağmen her zaman iyi bir yemek çekimi ve menü çekiminin gün ışığında yapılması taraftarıyızdır. Yapılması gereken tek şey önlemlerin alınması. Bu beyza bir örtü veya şemsiye olabilir, bunlardaki kalınlığı inceliği ayarlayarak gün ışığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Böylece ışık eşit bir şekilde dağılacak ve size dokulu ve sıcak bir estetik sunacaktır.

Yemek Fotoğraf Çekiminde Flash Kullanımı

Stil life bir yemek fotoğraf çekimi olmadığı sürece kesinlikle flash kullanımını yapmıyoruz. Yemek çekiminde ürünlerini ıslak ve yağlı kısımlarından dolayı mutlaka bir parlama ve neticesinde renk kaybı yaşanmaktadır. Özellikle beyaz zemin üzerinde çekim yapılıyorsa, beyazdan yansıyan ışık tabağın zemine oturduğu hissiyatını yok ederek tabağı havada yüzermiş gibi çıkarta bilir. Netice olarak yaptığımız yemek çekimleri ile müşterileriniz fotoğrafı eline alarak bir ısırak alma isteğini yaratmak isteriz. Bu isteğide en iyi verecek olan doğal ışıktır.

Yemek Fotoğraf Çekimi için Kompozisyon

Herhangi bir yemek fotoğraf çekimi incelediğinizde kare çok kalabalık olmasına rağmen sadece birtane ana yemek olduğunu görürsünüz. İyi bir kompoziyon bu demektir. Ana yemeğin etrafında kendinden daha küçük ve pasif kalacak yardımıcı yemeklerle, çatal, kaşık, peçete gibi mutfak eşyaları ile o kalabalığın içinde ana yemeği farkedilir kılmaktır kompozisyon.

Bir yemek çekimine baktığınzda gözlerinizin bir çerçevenin belli noktalarını öncelikle algıladığını göreceksiniz. Yemek fotoğrafçıları bu sanattan altın oran ile faydalanırlar. Yemek çekimi ne kadadar dağinık gibi görünsede bir oda aslında bir mimari fotoğraf gibi belli oranlara sahip olmalıdır. Aksi durumda göz görse bile zihin yemeğin önemli noktalarına hatta ana yemiği bile istenilen şekilde algılayamaya bilir. Yemek fotoğrafı çekilirken ana obje mutlaka mutlaka bu çizgilerin kesiştiği yerlerde veya tam içlerinde durmalıdır.

Menü Fotoğraf Çekimi

Menü fotoğraf çekimi ileri düzey görselliğe sahip olması gereken bir reklam materyalidir. İnsanlarında davranışları gördüklerine ister istemez tepki verir ki bu bazen bilinç altında daha gerçekleşe bilir. Bu nedenle menü fotoğraf çekimi gıda sektöründe pazarlamanın önemi bir parçasıdır. Müşterilerin iştahlarını tetikletyerek satışlara yön veren her zaman bu menü çekimi çalışmaları olmuştur. İyi bir yemek fotoğrafçısı ile çalışma, markanızın estetiğine öenmli bir yatırmdır. Dolayısıyla bir restoranın markasının bilinir olmasına yemek menü çekimi önemli faydalar sağlayacaktır. Menü çekimlerimizi öne çıkartacak bir kaç detaya göz atmak gerekirse….

Bazı restoranlar menü fotoğraf çekimi yaptırmak yerine internetten buludukarı fotoğraflar ile menü tasarımı yaptırıyorlar. Evet restoran değilde bir lokanta iseniz ki büyüyüp markalaşmak gibi bir amacınız yoksa bunu yapabilirsiniz. Şeffaf olmak gerekirse stok fotoğraflarını değil restoranda servis edilen yemeklerin fotoğraflarını kullanmadınız sürece markalaşamayacağınız gibi elinizdeki marka bilinirliğinide kaybedersiniz.

Menü Fotoğraf Çekimi Tutarlı Olmalıdır

Menü fotoğraf çekimi içinde yer alan görseler ve müşterinize sunacağınız yemek hatta marka tasarımınız bile mutlaka kendi içinde tutarlı olmalıdır. Menü çekimi sıcak renklerle gerçekleştirilirken logonuz soğuk bir renk olmamalıdır, bu kurumsal kimlik marka tasarımının genel bir kuralıdır. Yani olaya fotoğraf açısından bakacak olursak bası menü çekimleri gün ışığda çekildiyse diğerleri arkak mutfakta çekilmemelidir. Bu duruma dikkat edilirse aydınlatma tutarlı olur ve fotoraflar aynı menünün bir parçası gibi görünür. Düzenli ve kurgulu yapılmış bir yemek fotoğraf çekimi aynı zamanda münü tasarımındaki planlamaya ve düzenlemeyede ciddi anlamda fayda sağlar.

Menü Fotoğraf Çekimi Yaparken Dokulara ve Aydınlatmaya Dikkat Edilmelidir

Menü fotoğraf çekimi yaparken ışık faktörü çok önemlidir. Elimizden geldiği kadar doğal ışıkta yemek fotoğraf çekimi yapmaya dikkat ediyoruz. Eğer böyle bir ortama sahip değilsek ışık sistemini en iyi şekilde kullanarak doğal ışık görüntülerini yakalama çalışıyoruz. Menü çekimi yapılırken eğer ışık profesyonel bir şekilde kullanılamazsa parlaklık olan yerlerde ve fazla karanlıkta kalmış bölgelerde ürün doku kaybına uğrar ve istenilen etki yakalanamaz.

Menü fotoğraf çekimi sırasında şemsiye veya beyaz ışık bir ışık kutusuda kallanıla bilir. Bu yazıda söylemek istediğim menü fotoğraf çekimi için doğal ışık çok önemlidir, ve doğru aydınlatma ekipmanlarına sahip olmalısınız.

İnstagram : @aktuel.ajans