Yemek Fotoğraf Çekimi

İnsanların İştahlarını Kabartacak Yemek Çekimi Nasıl Yapılır ?

Yemek fotoğraf çekimi ile; peynirli sandeviçler, güzel soslu markarnalar, bir biftek üzerine mükemmel yerleştirilmiş tasarımlar, ızgara çeşitleri, kekler pastalar vb… yiyecekleriniz menüleriniz birer sanat eserine dönüştürülüyor. Şeflerinde dediği gibi yemek ilk olarak gözlerle yenir. Renkler, tasarımlar, dokular mutfak deneyiminizin önemli bir parçasıdır. İster menü çekimi olsun ister instagramda paylaşmak için bir çekim olsun o muhtemeşem yemek fotoğraf çekimlerini elde etmek için mutlaka bizimle iletişme geçin, eğer istediğiniz karanlık, gerçeği yansıtmaya ve sıcak görünmeyen yemek fotoğraf çekimi değill ise…

yiyecek-cekimi

yiyecek-cekimi

Aktüel Ajans yemek çekimi yaparken ışığı, komposizyonu ve kamera aylarını sizin restoran üslubunuza göre ayalar ve tearzınızda bir değişiklik yapmadan sadece kalite katar. Yemek fotoğraf çekimi için yiyecekleriniz hazırlandı, ışıklar istenilen sıcak renklere ayarlandı, bundan sonraki adım yemeklerin stylingi, iyi düşünülmüş bir styling fotoğrafın yönleri üzerinde yemeğinizin güçlü yanlarını en iyi ortaya çıkartacak vurgulayacak stil life yemek çekimi ortaya çıkartacaktır

 

Yemek Çekimi için Doğa Işık

Yemek fotoğraf çekimi için doğal gün ışığı bir çok photoshop filtresinden daha etkili menü çekimi ortaya çıkarta bilir, fakat haliyle gün ışığının kontrolü pekde bizim elimizde değil, hava anlık olarak açabiliyor kapaya biliyor doğrudan gelen güneş ıçığı sahip olduğu açıya göre setleşiyor ve karanlık gölgelerle yemeğimizin bazı bölümlerini görünmez yapabiliyor. Yani yemek fotoğraf çekimi için tüm doğal ışıklar eşit değiller. Yulaf ezmezi veya patates pürese gibi açık renkli bir yiyecek üzerinde çalışıyorsanızda doğrudan gelen güneş ışığı görüntüsünün şekilsiz görünmesine ve fotoğrafın tamamının aşırı pozlanmış parlak olmasına neden oalcaktır.

Bu yazdıklarımıza rağmen her zaman iyi bir yemek fotoğraf çekimi ve menü çekiminin gün ışığında yapılması taraftarıyızdır. Yapılması gereken tek şey önlemlerin alınması. Bu beyza bir örtü veya şemsiye olabilir, bunlardaki kalınlığı inceliği ayarlayarak gün ışığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Böylece ışık eşit bir şekilde dağılacak ve size dokulu ve sıcak bir estetik sunacaktır.

 

Yemek Fotoğraf Çekiminde Flash Kullanımı

Stil life bir yemek fotoğraf çekimi olmadığı sürece kesinlikle flash kullanımını yapmıyoruz. Yemek çekiminde ürünlerini ıslak ve yağlı kısımlarından dolayı mutlaka bir parlama ve neticesinde renk kaybı yaşanmaktadır. Özellikle beyaz zemin üzerinde çekim yapılıyorsa, beyazdan yansıyan ışık tabağın zemine oturduğu hissiyatını yok ederek tabağı havada yüzermiş gibi çıkarta bilir. Netice olarak yaptığımız yemek fotoğraf çekimleri ile müşterileriniz fotoğrafı eline alarak bir ısırak alma isteğini yaratmak isteriz. Bu isteğide en iyi verecek olan doğal ışıktır.

Yemek Fotoğraf Çekimi için Kompozisyon

Herhangi bir yemek fotoğraf çekimi incelediğinizde kare çok kalabalık olmasına rağmen sadece birtane ana yemek olduğunu görürsünüz. İyi bir kompoziyon bu demektir. Ana yemeğin etrafında kendinden daha küçük ve pasif kalacak yardımıcı yemeklerle, çatal, kaşık, peçete gibi mutfak eşyaları ile o kalabalığın içinde ana yemeği farkedilir kılmaktır kompozisyon. Bir yemek fotoğraf çekimine baktığınzda gözlerinizin bir çerçevenin belli noktalarını öncelikle algıladığını göreceksiniz. Yemek fotoğrafçıları bu sanattan altın oran ile faydalanırlar. Yemek çekimi ne kadadar dağinık gibi görünsede bir oda aslında bir mimari fotoğraf gibi belli oranlara sahip olmalıdır. Aksi durumda göz görse bile zihin yemeğin önemli noktalarına hatta ana yemiği bile istenilen şekilde algılayamaya bilir. Yemek fotoğrafı çekilirken ana obje mutlaka mutlaka bu çizgilerin kesiştiği yerlerde veya tam içlerinde durmalıdır.

 

About the Author: