Yemek Fotoğrafçısı

reklam fotoğraf çekimi
fotoğraf çekimleri

Yemek Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır ?

Yemek fotoğrafçısı ile restoranlar, yiyecek depoları, pastaneler marketler ve daha bir çok gıda şirketi satış gücünü iyi kurgulanmış yemek çekimi ve görsel tasarımlara dayandırıyor. Bir yemeğin leszzetini mükemmel şekilde yakalayan bir kare, bir restoranın, sosyal medya pazarlama stratejisini, blog yayınını, menü tasarımını ve web sitesini oluştura bilir. Yemek çekimi, için seçeceğiniz ajans, büyük satışlar ve büyük kayıplar arasındaki farkı ifade edebilir.

Bu nedenle yemek fotoğrafçısı tarafından yapılacak çekim ve kurgusunun müşterileriniz beklediği kaliteye uygun olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Ancak harika yemek fotoğraf çekimi için iyi bir ekipman ve profesyonel, tecrübeli bir fotoğrafçı gerekmektedir. Aktüel Ajans çatısı altında yer alan yemek fotoğrafçımız ile en iyi ve profesyonel yemek çekimlerine sahip olabilirsiniz.

Aktüel Ajans olarak, Yemek fotoğrafçısı ve yemek çekimi hakkında ki bu yazımızda, daha iyi, insaların iştahına yön verecek yemek fotoğraf çekimini sizlere anlatmaya çalışacağım. Yemek çekimi herşeyden önce iyi bir ekipman ve kreatif bir kompozisyondan oluşmaktadır. Yemek çekimi için en önemli 10 adımı inceleyelim.

1. Yemek Çekimi İçin Doğru Ekipman Edinin

yemek-çekimi
yemek-çekimi

Yemek fotoğrafçısı için makina ve lens çok önemlidir, ışık sistemi için aynı şeyi söyleyemiyorum, tabikiğ iyi bir ışık sistemi gerekli ama bulunduğunuz ortama gün ışığı sağlıyor iseniz daha naturel yemek fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Makina olarak da giriş düzeyinde bloglar veya dijital medya için çekim yapıyorsanız orta seviye makinalar yeterlidir. Fakat yapacağıız yemek çekimi basılı bir mecrada kullanılacaksa muhakkak iyi düzeyde bir makina almanız gerekir. Tabi iyi bir yemek çekimi için makina tek başına yeterli değildir, her tür çekim için olmasada yemek çekimi için iyi bir lense yatırım yapılmalıdır.

2. Yemek Fotoğrafçısı Flash Kullanımından Kaçınmalı

Yemek fotorafçısı yemeğin en doğal şekli gün ışığında flaşsız çekilmiş halidir. Yemekler daha sıcak renklere ve insan iştehına yön verecek şekilde yansır. Tabiki bu her zaman flaşsız bir çekim yapın demek değildir. Eğer sadece bir iki kare üzerinde çalışıyorsanız ve yapacağınız çekim büyük bir materyale basılacak ise farklı ışıkdenemeleri ile flaş kullana bilirsiniz. Yalnız makina üstüne takılan flaşların sadece yemek fotoğraf çekimi için değil hiç bir profesyonel çekimde kullanılmaması gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım.

3. Yemek Fotoğraf çekimi için Mutlaka Tripod Kullanın

Yemek fotoğrafçısı için flaş kullanırsa doğallığı bozacağından bahsetmiştik. Eğer flaş yoksa ve sıcak bir renk yakalamak istiyorsak makinamızda DSLR ise en az saniyenin 1/60 ından pozlama yapmak gerekir. gerçi 40 a kadar el titremesi fotoğrafa yansımaz ama yaptığınız ticari bir yemek katalog çekimi olduğu için böyle bir riske giremezsiniz. Ki aynız zamanda çok sayıda yemek katalog çekimi yapaıyosanız büt fotoğraflarının bir konsept içinde aynı açıda olmasına sağlar tripod kullanımı.

4. Yemek Fotoğrafçısı Tarafından Seçilecek Arka Fon

yemek-fotoğrafları
yemek-fotoğrafları

Bazı internet sitelerinde rastlıyorum renklifonlarda hatta beyaz fonda bile tasarlanmış yemek çekimi konseptlerine. İnanın bir yemek çekimi cep telefonyla bile yapılır ama tek renk bir fonda yapılması kadar büyük bir yanlış olamaz. Üst düzey bir yemek çekimi için mutlaka bir mutfak ortamı, seti ayarlanmalıdır. Tabak çatal, kaşık, peçete, masa örtüsü gibi aksesuarlar yemek çekimi için olmazsa olmazlardır. Bu ekipmanlar yemek çekiminizin ruh haline ve başarısına derinden fayda sağlar.

5. Yemek Fotoğafçısı Kreatif Açıyı Bulmalı

Yemek fotoğafçısı gerçekten tecrübe ve görmüşlük isteyen bir fotoğraf sanatıdır, iyi bir yemek çekimi uzmanı olmak için ilk yapmanız gereken şey özellikle yurt dışında yapılmış en az 1000 kare yemek çekimi fotoğrafı incelemektir. Doğru bir vizyona ve açıya böyle sahip olabilirsiniz. Ülkemizdeki bazı fotoğrafçılar yemek çekimi sırasında makinayı tripod üzerine yerleştirir ve bütün çekim boyunca aynı açıyı kullanırlar. Eğer yemek tamamamen aynı çeşit ise bu doğru bir tekniktir. Örneğin kebap çekiyorsunuz ve setinizde kabaptan başka tatlı çorba vb. herhangibi birşey yok, evet o zaman tek bir açı ile yemek çekimini tamamlamak doğru olabilir. Bazı yemek türleri çok güçlü bir görsel kimliğe sahiptir bu tür yemeklerin çekimini tepeden yaparak dikkat çekerken kek ve benzeri yiyecekler daha düşük bir açıdan çekilmelidir gibi.

6. Yemek Fotoğrafçısı Kompozisyon Oluşturmalı

Yemek çekimi için kompozisyonu öneden oluşturmak çok zordur daha doğrusu böyle bir imkan yoktur. Yemek çekiminde kompoziasyon tecrübenizle ve iç güdülerinizle oluşturula bilir ancak. Ve o an doğru bir kompozisyon hissetmiyorsanız tasarımı bozun ve yeniden yapın.

7. Yemek Çekiminde Yiyeceklerin Çok Uzun Süre Beklemesine İzin Vermeyin

Yemek fotoğrafçısı çekimin iştah kabartıcı bir amaç güderek yapmalıdır. Özellikle sebzeler ve kırmızı etler beklediklerinde solarlar ve yağ salarlar. Bu nedenle yemek çekimi için kullanacağınız yiyeceklerin taze olmasının yanısıra dolaptan çıkartıldıktan sonra çok uzun beklemeden çekimi yapmaya gayret edin. Eğer istenilen komsept yakalanamamış ve set uzamışsa mutlaka o yiyecekler değiştirilsin.

8. Yemek Çekim Doğal Olmalıdır

Yukarıdada bahsettiğimiz gibi doğal bir yemek çekimi için özellikle tepe flaşlardan kaçının ama asıl doğallık bir pastadan bir dilim alıyorsunuz ve bir kaç kırıntı masaya düşüyor masayı temizlemeden önce hemen bir kare alın ve ekranınıza göz atın, o kırıntıları orada bırakmaya değer olabilir. Bu durumlar yemek çekimlerine bazen inanılmaz çekicilik katıyor ve hedef kitleye daha ulaşıla bilir kareler ortaya çıkmasını salıyor.

9. Yemek Çekimi için Spritz Verin

Nusretin tuz dökmesi gibi, kekinizin üzerine hindistan cevizi dökülürken veya meyve çekimlerinde bir atomizer ile bir kaç puslu su patlaması inanılmaz bir yemek çekimi yapmanızı sağlayacaktır. Stil life çekimler için özellikle kullanılan bu teknikleri normal çekimlerinizdede kullanmanız sizi iyi bir fotoğrafçı yapacaktır.

10. Yemek Fotoğrafçısı Her Zaman Hazır Olmalı

Bu durum tabiki stüdyonuzda yapacağınız yemek çekimi için değil. Eğer yemek fotoğrafçısı çekimi belirlenen başka bir mekanda yapıyor iseniz mutlaka gerekli ekipmanlarınızı yanınızda bulundurun, burda kasdettiğim tabiki fotoğraf ekipmanları değil. Yemek çekimi için gerekli olacak olan mutfak eşyaları. Ve gerçekten iyi bir yemek fotoğrafçısı olmak istiyorsanız bu ekipmanları müşteriden talep etmeyin kendiniz satın alın ve bir stylin oluşturun. Ki birkere alınacak şeyler ama her çekimde kullanabilirsiniz. Bu eşyaları müşterinizden talep etmeyipte sizde mevcut olduğunu belirtmeniz inanın müşteriniz sizi tercih etmesi için önemli bir unsurdur.

İnstagram : @aktuel.ajans