Yiyecek Çekimi Nasıl Yapılır, Bilinmesi Gereken Nelerdir ?

Yiyecek Fotoğraf Çekimi İçin 5 Püf Nokta

Yiyecek çekimi ile ilgili söylenecek en açık şey, insanlar baktığı fotoğrafta ne görüyorsa yemeği o şekilde düşünürler. Kötü bir makinayla çekilmiş çözünürlüğü düşük, bulanık fotoğraflar yemeğin kötü, firmanın vasat, çalışanların pis olduğu algısı uyandırır. Bu nedenle yiyecek çekimleri kesinlikle iyi bir ekipman ve sanatçı ruhlu bir fotoğrafçı tarafından çekilmelidir.

yiyecek-cekimi

yiyecek-cekimi

Yiyecek fotoğraf çekimi özellik sanatsal bir kompozisyon olduğundan dolaya katalog çekimleri arasında en zorlu fotoğrafçılık çeşitlerinden biridir. Yiyecek çekimi boş bir tuvale resim yapmaya benzer. Yiyecekleri katman katman dizerek ahengin ve sanatın gerçek dengesine varıncaya kadar tasarlarsınız. Yiyecek fotoğraf çekimindaki her şey ince düşünülmüş bir karardır, her bir parçası fotoğrafçı tarafından mükemmel bir biçimde yerleştirilmiştir. Tabiki bunların yanısıra fotoğraf ekipmanındada yeterliliğe ulaşılmız olması gerekir. Yapacağınız katalog çekimi ister lüks bir restorant menüsü olsun ister çiflikte el yapımı kavrulmuş tavuk olsun, yiyecek çekimi mutlaka bir hikayeye sahip olmalıdır.

 

Yiyecek Çekimi için Açının Önemi

Yiyecek fotoğraf çekimleri nerdeyse hepsi bir kaçc açıdan çekilir. Açılar azda olsa ürüne göre değişiklik gösterir ve siz seçtiğiniz açıdan emin olmalısınız. Belirleyeceğiniz o açı ile yiyecek çekiminin hikayesi belirlenir. Yiyecek çekimi önceden kafada planlanmalı ve hayal kurulmalıdır, ürünün boyutu, şekli, yüksekliği, rengi bu değerler göz önüne alınarak kamera ona göre bir açıya yerleştirilmelidir. Bu anlattıklarım çok karaşık gelebilir ama yazının başındanda dediğim gibi yiyecek fotoğraf çekimi gerçekten boş bir tabloya resim yapmaya benzer. Moda çekimlerini düşünün mesela çekim yaparken elbiseyi tasarlıyormusunuz, veya endüstriyel bir çekimde makina parçasını, ama yiyecek çekimi sizin tasarımınız olmak zorunda.

 

Yiyecek Çekimi için Arka Fon Seçimi

Yiyecek çekimi yaparken harika bir arka plan ve hatta flu görünen bir ön plan yapmaya çalışın. Bir hikayeyi daha iyi anlatmak için arka fonlar gerçekten harika iş görürler. Ana yemeği yemekle ilgili malzemeler ve süsler ile tasarlayın. Aynı zamanda, malzemeler, eşyayalar ve soslar yemeğin nasıl yapıldığının hikayesinide göçlendirecektir. Farkındaysanız hep hikaye diye bahsediyorum. Çünkü hikaye anlatımı sadece yiyecek çekiminin değil reklamcılığın altın kuralıdır. Özellikle markalaşma yolunda ön plana çıkarlar. Hikayesi iyi olan kazanır yani.

Arkak fon olayına tekrar gelecek olursak bir yiyecek çekimi kesinlikle bir mutfakta veya mutfak olarak tasarlanmış bir sette yapılmalıdır. Aynı zamanda yiyecek çekimlerinde canlı manken kullanımı’nın satışları olumlu yönde etkilediği gerçeğinide değerlendirirsek bay yada bayan hiç farketmez bir model kullanımı hikayenize kesinlikle bir derinlik verecektir.

 

Yiyecek İçecek Fotoğraf Çekimi için Işık Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yiyecek içecek çekimi için olmzasa olmazdır ışık. İster yapay ışık kullanın ister gün ışığı ama kesinlikle greklidir ve fotoğraf kalitenizi bir sonraki seviyeye taşıyacaktır. Yetersiz veya bilinçsiz ışık kulanımı fotoğraflarınızı mahvedeck ve hedef kitle gözünde markanıza zarar verecektir. Bu yüzden ışık iyi kullanılmalıdır, ne karanlık fotolar nede dikkat dağıtacak kadar parlak alanlar oluşmamalıdır. Çekim gün ışığında güneşli bir ortamda yapılıyorsa kesinlikle bir difüzör ( beyaz perde ) kullanılarak ışık homojen bir şekilde dağıtılmalıdır. Bu yiyecek çekimi için kaliteyi büyük ölçüde artıracaktır.

 

About the Author: