Stand Hostesi

fuar-hostesi
stand hostesi

Stand Hostesleri ile Marka Değirene ve Satışlarınıza Yön Verin

Stand hostesi aynı fuar hostesleri gibi birçok sektörde tanıtım ve reklam yapabilme becerisine sahip kişilerden oluşur. fuar hostesi, kaliteli hizmet sunmak adına daima öğrenmeye açık olmalıdır. Geniş bir vizyona sahip olan fuar Hostesi, birçok başarılı işi ardında bırakarak yeni işler peşinde koşabilir. Manken ajansları stand hostesleri için birçok özellik aramamaktadır.

Stand hosteslerinin görev aldıkları alanlar kazançlarındaki değişiklikleri belirler. Örneğin önemli bir festivalde görev alan ve ürün tanıtımı yapan fuar hostesi diğer hosteslere oranla daha çok kazanacaktır. Bu yadsınamaz bir gerçeklik olarak manken ajansları arasında bilinir.

stand-hostesi
stand-hostesi

Stand Hostesi, genellikle ürün tanıtımı ve hizmetlerle alakalı olan kişilerdir. Herhangi bir mankenlik ajansına kayıt olduktan sonra firmaların kendileriyle iletişim haline geçmesini bekler. Stand hostesleri belirli bir yaş aralığına sahip değillerdir. Ancak tempolu çalışma gerektirmesi sebebiyle genellikle gençler bu işlerde çalışmaya razı olmaktadırlar. Günlük para ihtiyacına sahip olan tüm genç kadınlar fuar hostesi olmaya adaydırlar. Çoğunlukla üniversite öğrencilerinin mesleki tercih alanına girmektedir. Fuar organizasyonu ve fuar stand çalışmalarımız….

Stand Hostesi, birçok görev alanına sahip olabilir. Stand görevlisi olurken herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Marketlerde, showroomlarda, alışveriş merkezlerinde, festivallerde, fuarlarda, düğün salonlarında, kitap fuarlarında, giyim fuarlarında vb. birçok yerde fuar hostesi ihtiyacı vardır.

stand-hostesi-ajansı
stand-hostesi-ajansı

Nerede çalışmak istediğiniz tamamen sizin tercihiniz olmayacaktır. Bir ajansa kayıt olurken fuar hostesi olmak istediyseniz firmaların nerelerde sizi kullanacağını öğrenmek zorundasınız. Manken ajansınıza gelen firmalar ne için fuar hostesi aradığını belirtir buna göre sizde firma ile tanışmış olursunuz. Elbetteki ürün ve hizmet hakkında görev almadan önce size geniş bir brifing sunumu yapılacaktır.

Stand Hostesi Çalışma Alanları

Stand Hostesi olmak diğer mesleklerde çalışmaktan daha kolaydır diyebiliriz. Etkileyici bir iletişime sahipseniz, özgüveniniz ve iş ahlakınız yüksekse bu meslek tam size göre. Size belirtilen saatlerde iş başında olup gün içerisinde standınızdan ayrılmazsanız bu meslekte aranan eleman olmanız kaçınılmaz olur. Fuar Hostesi olmak için herhangi bir eğitime ihtiyacınız yoktur. Zaten firmalar tanıtacağınız ürünler hakkında mutlaka size önceden bilgi verecektir. Sizde bu bilgiler ışığında gelen müşterileri bilgilendirip satış yapacaksınız. Büyük yükümlülükler almadan gününüzü kolayca atlatabilirsiniz. Müşterilerinize karşı güler yüzlü olmanızı tavsiye ederiz. Asla bir polemik yaratmamalı, sorunlarla karşılaştığınızda firma yetkilinizle görüşmelisiniz.

Stand Hostesi olmak üniversite öğrencilerinin sevdiği mesleklerden kabul edilir. Fuar mankeni olmak için her gününüzü ayırmak zorunda kalmazsınız. Paraya ihtiyacınız olduğu günler çalışıp diğer günler derslerinize odaklanabilirsiniz. Hiçbir konuda dahi olmanız da beklenmeyecektir. Bazı işlerde ise tüm gün bile çalışmanıza gerek kalmaz. Yarı zamanlı işlerde önünüze çıkacaktır. Bu sayede günde birkaç saat çalışarak para kazanmanıza olanak sağlamış olacaksınız. Fuar Hostesi, sempatik ve doğal görünümlü olmalıdır. Fiziki özelliklerden ziyade ürün tanıtımı yapmak adına iletişim gücünüzün yüksek olması daha önemli bir nokta olarak kabul edilebilir.

Stand Hostesi Nasıl Görünmelidir?

Stand Hostesi, minimum 1.60 cm boyunda olmalıdır. Temiz ve bakımlı gözükmek bu meslek için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Fiziki orantı diğer mankenlik türlerine oranla en az burada olmaktadır. Bu yüzdendir ki birçok kişi fuar hostesi olmak için ajanslara başvuru yapma şansına sahiptir.

Genellikle firmalar tanıtılan ürüne göre stand hostesliği yapacak kişilere ürünler hakkında geniş çaplı bilgi sunarlar. Buradaki amaç hem ürünü tanıtmak hem de stand görevlisinin iyi satışlar çıkarmasını sağlamaktır. Fuar Hostesi, işine sadık bir bireyse istediği anlarda başka işlerde bulabilecek bir tecrübeye sahip olacaktır.

Stand Hostesi, genellikle saçları toplu bir şekilde çalışmaktadır. Tercihen topuklu ayakkabı giyinmeleri istenenebilir. Firma yetkililerin belirlediği bir kıyafet olması mümkündür. Çalışma saatinde o kıyafetler içerisinde stand hostesliği yapacaksınız. Çoğunlukla siyah pantolon ya da etek üzerine ise beyaz gömlek giyinmeniz istenecektir. Yüzünüzdeki gülümseme firma yetkililerine göre üzerinizdeki kıyafetten daha mühimdir. Bunun sebebi ise orada sizin ürün pazarlıyor oluşunuzdur.

Stand ve Fuar Hostesi

Stand hostesi fuar standlarında, lansmanlarda, festivallerde firmaların daha iyi bir reklam ve tanıtım yapması amacıyla bilgiveren, yönlendirme yapan, karşılama ve tercümanlık yapan bayan yardımcılardır. Aktüel Ajans bünyesinde bulunan fuar hostesleri üniversite mezunu veya üniversite öğrencisidir. Yani diksiyonu düzgün güler yüzlü eğitimli bir kadroya sahibiz.

Yalnız şu bilinmelidirki stand hostesi ve servis hostesi aynı değildir. Fuar hostesi servis yada temizlik işleri gibi şeyleri yapmaz. Fuarlarda çalışan üç hostes tipi vardır. Servis ikram vb ileri yapan tanıtım hostesi, karşılama tanıtım, ikram, tercüme yapan fuar hostesi ve sadece standa daha doğrusu ürünün başında duran fuar mankeni ( konu mankeni ). Faur hostesi TSE açıklamasına göre sergi, kongre ve fuar tarzı lansmanlarda standı düzenleyen ve müşteri temsilciliği yapan kişilere verilen meslek dalı ismidir.

Stand hostesi müşterilerin kaydını tutar, kabul masası ile ilgilenir, Yeni yaka kartlarınınhazırlanması ile ilgilenir, Ürün hizmet hakkında müşterilere bilgi verir ve yönlendirir, Fuar organizasyonu içinde bir açılış olursa program akışını yönetir, Tercümanlık ve çeviri yapar, Servis yapar, Broşür katalog gibi materyallerin dağıtımını yapar.

Stand Hostesi Ücretleri Ne Kadar ?

Stand hostesi ücretlerini etkileyen çok sayda kriter mevcuttur. Yapılan fuarın sektörü, firmanın büyüklüğü, ki tabi en önemlisi fuar hostesinin fiziği güzelliği ve kültürü. Ufak bir yüzdede olsa deneyimli olmakta fiyatlara yansımaktadır. Amatör olan, fiziği düzgün bir fuar hostesi ücreti günlük 100 tl den başlamaktadır, en yüksek ücreti ise 300 civarıdna fuar mankenleri almaktadır.

Yani kısacası detaylandırmak gerekirse, sadece servis için giden boyu 170 civarı olan fuar hostesleri 100 tl, boyu 170 ve üzeri olan bakımlı ve güzel, servis ve karşılama hostesleri 150, deneyimli bakımlı ve 175 üzeri hostesler 200, aynı şekilde olup yabancı dili olan hostesler 250, ve yukarıdada belirttiğim gibi karşılama, sunum ve tanıtım yapacak fuar mankenleride ortalama 400 almaktadır. Bu fiyatlar aşağı yukarıdır. Fuar hostesinin fiziki görünümü tecrübesi ve eğitimi başta olmak üzere fiyatlar daha aşağı veya daha yukarı oynaya bilir.

Nasıl Stand Hostesi Olunur ?

Açıkcası katıldığımız bazı fuarlarda kısa boylu ve hatta kilolu stand hostesi arkdaşlar görmekteyiz. Fakat biz ajans olarak fiziki görünüme önem veriyoruz. Bu nedenle ister stand ister fuar hostesi oslun mutlaka düzgün bir fizik, eğitim ve iletişim yeteneği talep ediyoruz. Fuar hostesi için ne tanım yapılırsa yapılsın o bir reklam ve tanıtım işi yapmaktadır bu nedenle dış görünümü iyi ve bakımlı olmalıdır. Bu konulara önem veren fuar hostesleri her zaman öncelik taşırlar. Bu sadece ajansımız tercihi değildir stand hostesi talebinde bulunan bütün firmalar çalışacakları kişinin fiziki görünümünün ve eğitimin iyi düzeyde olmalarını isterler.

Tabi tercüman hosteslerde istisnai durumlar olabilir. Yabancı dil sahibi olak bir fuar hostesi için hez zaman avantajdır ve daha yüksek bütçelere çalışırlar. Kısacası konuşmanın özeti; 170 ve üzeri boy, 34-36 beden arası, en az lise mezunu olunması şarttır. Aynı zamanda fuar hostesi olabilmek için devamlılık zorunluluğu olmayan öğrenciler hariç kesinlikle başka bir işte çalışmıyor olmanız gerekir. Bir fuar organizasyonu ortalama 4 gün sürdüğü için başka bir uğraşı olanlar fuar hostesi olamaz.

Fuar Hostesi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Stand hostesi tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışıyor olabilmesi en büyük avantajlarından biridir. Yarı zamanlı bir imkan sunması ve günlük getirisinin diğer işlere nazaran daha fazla olması sebebi ile genellikle üniversite öğrenicileri için ideal bir iş koludur. İlerki zamanlarda manken veya fotomodel olmak isteyen amatör adaylar içinde iyi bir başlangıç noktasıdır.

Fuar hostesi ve hostu olarak görev yapmanın hem iyi hemde kötü yanları vardır. Fuar hostesi olarak iş yapmanın iyi yönü hergün çalışmıyor olmanız. Sadece fuar günlerinde, etkinliklerde vb organizasyonlarda. Yani hasta olduğunuzda ve ya o hafta çalışmak istemediğinizde görev almaya bilrsiniz. Diğer bir avantajı ise bir manken ajans ile sözleşme yapmanız gerekmemektedir. Sadece özel müşteri talep ettiğinde gideceğiniz iş için sözleşme yaparsınız. Aksi durumda yıllık bir sözleşme yaparsanız ajansın göndereceği tüm işlere gitmek ve başka ajanslarlada çalışma şansını kaybetmiş olursunuz.

İnstagram : @aktuel.ajans