Takı Fotoğraf Çekimi

Takı fotoğraf çekimi ürünün yüzeyinin parlak olması ve bu sebepten üzerine düşen ışık dahil tüm renleri yansıtması dolayısıyla ürün çekimleri arasında en zorudur. Birde buna ürünlerin çok küçük olması eklenince erçek anlamda ciddi bir çalışma ve profesyonellik gerektiriyor. İyi bir takı fotoğraf çekimi için tecrübeli bir ekip ve ileri düzey fotoğraf sistemleri gerekmektedir. Takı çekimi setinde kullanılan ışıklar ve ışık çadırı farklıdır. Amatör bir çok ürün fotoğrafçısı ne yazıkkı moda veya mekan çekimi yaptığı büyük ışık sistemlerini takı çekimlerindede kullanarak işi mahvetmektedirler.

taki-cekimi
taki-cekimi

Takı fotoğraf çekimi için doğru ekipmanlar kullanıldığı zaman gercekten etkileyici ve yaratıcı karelere ulaşmak mümkün oluyor. Takı çekimi için en önemli etken ışıktır, doğru ışık sistemleri yani sabit ışık kullanıldığında ürün yüzündeki yansımalar minimuma indirilir. Kalan kısımlar ise photoshop yardımıyla giderile bilir. Çok güçü gelen set ışık kesinlikle takı çekimi için kullanılmamalıdır.

Takı Fotoğraf Çekimi Neden Gereklidir

Takı fotoğraf çekimi her zaman müşterilerinizi ikna edici ve takıyı çekici gösteresecek bir konsepte çekilmedir. İyi bir ekipman ve profesyonel bir ürün fotoğrafçısı tarafından yapılacak takı çekimi üründe her zaman satılma potansiyeli yaratır ve satışları doğrudan etkiler. Eğer bir mücevher firması olarak sizde,
ürünlerinizi satmak,
daha fazla insana ulaşmak,
müşterileriniz ilgi ve meraklarını hareketlendirmek,
ürüne karşı bir aşk yaratmak,
mücevherin özelliklerini ve kalitesini en iyi şekilde yansıtmak ,
markanızın ve firmanızın bilinirliği artırmak,

takı-fotograf-cekimi
takı-fotograf-cekimi

Takı fotoğraf çekimi, mücevher, gümüş, pırlanta ve bijuteri gibi malzemelerin satışa yönelik reklam çalışmalarıdır. E ticaret fotoğaf çekimleri ve basılı kataloglar için yapılan takı fotoğraf çekimi ürünleriniz reklamını ve satışını doğrudan etkileyen bir unsurdur. Takı fotoğraf çekimi için en önemli etken hedef kitlenin ürün üzerindeki merakını artıracak konseptlerde çekiliyor olmasıdır. Takı katalog çekimi ürünlerin genellikle çok küçük olmasından kaynaklanan ciddi anlamda profesyonellik isteyen bir katalog çekim türüdür. Özel ekipmanlar ve stüdyo gerektiren takı fotoğraf çekimi iyi bir fotoğrafçının ve grafik tasarımcının ortak çalışamsı ile mükemmeliği yakalabilir. Aktüel Ajans bünyesinde yer alan profesyonel fotoğrafçılar ve tecrübeli grafikerler ile en iyi sonuca alacağınızdan emin olablirsiniz.

Takı çekiminin amacı çetin piyasa koşullarında rakiplerinizin geresinde kalmamak ürünlerinizin pazardaki yerini almak ve konumunu yükseltmek için olması gereken en önemli reklam çalışmasıdır. Satışını yapacağınız ürünleri iyi bir katalog çekimi ile kaliteli görseller elde ederek satışa e ticaret veya basılı medya üzerinden hedef kitleye sunmaktır. Ürünlerinizin türü detayları kalitesi ve özellikleri takı fotoğraf çekimi ile belirlenerek fotoğraf karelerini en iyi şekilde aktarılmaktadır. Takı fotoğraf çekimi görselliğe yön vererek ürünü en iyi şekilde anlatarak hedef kitlenin dikkatini çekmektir. Yukarıdada bahseetiğimiz gibi takı fotoğraf çekimi stylin fotroğrafçı ve grafikerden oluşan bir takım çalışması sonucu ancak verimli olabilir.

Takı Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Takı fotoğraf çekimi için öncelikle iyi bir mankina ve zoom lens gerekmektedir. 105 single lensler bu çekim için en uygun olanlardan biridir. Makinada fotoğrafın hangi mecrada kulllanılacağına göre değişir. Fotoğraf çekimi ise yüksek çözünürlik iyi düzey bir makina olması gerekir. E ticaret fotoğraf çekimi veya herhangi bir dijital mecra için çekiliyorsa biraz daha düşük bir model ile takı fotoğraf çekimi yapıla bilir. Fakat detayların en ince ayrıntısına kadar görüne bilmesi için yukarıda söylediğimiz lens türü şarttır. 105 lik lensle yapılan bir takı fotoğraf çekimi çekiminde ürünün dokusundaki detaylar lensin yaratacağı alan derinliği ile en iyi şekilde kendini belli edecektir.

Takı fotoğraf çekimi ürünlerinin bir çoğu parlak yüzeye sahip olduğundan işin zor kısmı burda başlamaktadır. Eğer orta ölçekli ir çekim yapılacak ise ışık çadırı ile bu çekim gerçekleştirile bilir. Fakat daha ciddi takı fotoğraf çekimleri için sadece mücevherler için tsaarlanmış olan içinde kendi led ışıkları bulunan ve daha küçük olan özel ürün çekim çatırları gerekmektedir.

Takı fotoğraf çekimi iki tür yapılmaktadır. Birincisi mankenli fotoğraf çekimleri. sadece imaj için yapılna bu çekimler satış amaçlı değil marka değeri için yapılmaktadır ve reklam araı olarak kullanılır. Bina yüzü ve vitrin giydirme, katalog kapakları, bilboard ve afişler. Tabiki katalog tasarımları ve e ticaret sitelerinde kullanıla bilir ama beyaz fonda ürünü net bir şekilde ön pllanda tutarak satışları artıracak çekimlr değildir. Eğer öyle olunması isteniyorsada ürünün çok yakın bir mesafaden çekilerek ürünün detayları en iyi şekilde gösterilmelidir. Ve çok ciddi bir ışık sistemi kullanılmalıdır. İkincisi ise biraz önce söylediğimiz gibi beyaz veya başka tek renk fonlarda gerçekleştirilen takı katalog çekimlelridir. Eğer beyaz fon size çok sade geliyor ise ikinci sırada siyahı gözeterek başka renklerde de katalog çekimi yaptra bilriniz. Önemli olan ürünü gerçeğine en yakın müşteriyi yanıltmadan çekebilrmektir.

takı-fotograf-cekimi
takı-fotograf-cekimi

Takı Fotoğraf Çekimi Hangi Mecralarda Kullanılır

Takı katalog çekimi eskisi gibi basılı kataloglardan ziyade firmaların web sayfalarında yer almaktadır. Büyük firmlar artık çok yaygın olmasada prestij amaçlı katalog yaptırmayı sürdürmekte ve takı çekimi yaptırdıkları ürünleri basılı hale getirmektedirler. Tabiki takı çekimi hangi reklam kanalları ile tüketiciye ulaşacağı aslında firmanın reklam bütçesine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bunlar bilboard, web sayfaları, açık hava reklamları, araç ve bina giydirmeler ve tv reklamlarına kadar değişiklik göstere bilir.

Mücevher Fotoğraf Çekimi

Mücevher fotoğraf çekimi ürün fotoğrafçılığın en uç noktalarıdır. Yukarıdada takı çekiminin zor olduğu belirtmiştik ama takı çekimi deyince geniş bir yelpaze oluyor, bunu içine parlak metal olmayan sekmentlerde var. Ama durum mücevher fotoğraf çekimi, pırlanta, altın, gümüş olduğunda ürünlerin nerdeyse tamamı parlak yüzeydir. Mücevher çekimleri ışık çadırlarında beyaz veya renkli fonlarda çekildiğinde çalışma yine bir nebze kolaylaşır ama bir mankenin üzerinde konseptli olarak çekildiğinde gerçekten ileri düzey bir bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Mücevher çekimi Aktüel Ajans fotoğrafçıları tarafından beyza fonda veya konseptli çekimleler müşterinin ilgisini çekecek ve alma hissiyatı uyandırıcak şekilde stylingleri oluşturularak hazırlanır. Aktüel Ajans, web siteleri, katalog, dergi reklamları, açık hava reklamları ve müşteri sunumlarında kullana bileceğiniz yüksek çözünürlük mücevher çekimleri yapmaktadır.

Mücevher Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Mücevher fotoğraf çekimi için öncelik iyi bir ışık sistemi, profesyonel bir ürün fotoğrafçısı ve iyi düzeyde photoshop bilgisidir. Yazının önceki bölümlerindede bir kaç kez değindimiz gibi mücevher fotoğraf çekimi özelliklede mücevher çekimi ürünlerin parlak olması nedeni ile çevredeki görüntüyü yansıtırlar. Bu nedenle sadece mücevher çekimi için özel tasarlanmış ışık çadırları kullanılmalıdır. Kullanıcak ışık sistemi fotoğraf için değilde video için kullanılan sürekli ışık olursa daha sağlıklı olur. Kesinlikle konpakt bir makina ile çekilmemelidir. Lensin ortalama 105 mm single lens olması fotoğrafın kalitesini en yüksek seviyede tutar. Makinanın ve ışıkların beyaz dengesi çok önemlidir. Aksi durumda ürünler farklı renklerde çıkması yüksek olasılıktır. Mücevher çekmi tripod ile yapılması önerilir.

E Ticaret Siteleri İçin Mücevher Fotoğraf Çekimi

takı-fotograf-cekimi
takı-cekimi

E ticaret siteleri için takı çekimi genellikle beyaz fonlarda yapılan çekimlerdir. Amaç satışa yönelik olduğundan ürünün tüm detaylarını ve dokusunu ön planda tutabilmek için beyaz fon tercih edilir. E ticaret siteleri için fotoğraf çekimi stüdyoda yapıldığı için ışığı kontrol etmek ve çeşitli ışık teknikleri ile ürünün daha iyi fotoğraflarını almak mümkündür. E ticaret siteleri için mücevher çekimi ne kadar kaliteli yapılır ise ürünün değeri o kadar ortaya çıkacaktır. Çok iyi bir ürününüz olabilir ama takı çekimi ile siz bunu alıcıya yansıtamıyorsanız, satış sırasında ürününüzün ne kadar kaliteli olduğunun hiç bir önemi olmayacaktır.

E ticaret siteleri için takı katalog çekimi ne kadar kusursuz olrusa olsun muhakkak imalattan kaynaklı renkllendirme ve kaplama hatalar olacaktır, ki çekimde dijital ortam için yapıldığından alıcı fotoğrafları büyütme imkanına sahip olacak ve üründeki hataları görecektir. İşte böyle durumlarda photoshop özellikle E ticaret sitesi için yapılan mücevher çekimi çalışmalarına şarttır. Evet en iyi çekimi en iyi ışık takniklerini kullanmalıyız ama kesinlikle müşteriyi yanıltacak bir mücevher fotoğraf çekimi düşünmemeliyiz. Müşteri internetten aldığı ürünlere tukanamaz hizssedemez, sadece fotoğraflara güvenerek alır o ürünü. Bu durumda insanları yanıltmak maddiyatımıza ve marka değerimize zarar verecektir.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir