Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

Ayakakbı fotoğraf çekimi, üretici ve satış şirketlerinin ayakkabılarını web sitesi sosyal medya ve basılı mecrada reklamlarını yapmak için kullandıkları en etkili yöndtemlerden biridir. Ayakakbı fotoğraf çekimi amacı satışa yönelik olduğundan genellikle beyaz fonda veya still life kurgusal arka planlar kullanılarak yapılır. Aktüel ajans bönyesinde yer alan profesyonel fotoğrafçılar her iki konseptede uzmandırlar. Profesyonel ürün fotoğrafçıları müşterinin isteklerine göre en iyi ayakkabı katalog çekimini gerçekleştirirler. Amatör ürün fotoğrafçıları ise aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlere çok hakim olmadıklarından ayakkabı fotoğraf çekimleri istenilen kalitede olmayacaktır.

ayakkabi-cekimleri

ayakkabi-cekimleri

Ayakkabı fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Ayakkabı fotoğraf çekimi ile ilgili Aktüel Fotoğraf Ajansı fotoğrafçılarından 9 kritik adım; Ayakakbı çekimi ile ilgili merkedilen her şey bu yazıda yanıtlanıyor. Ayakkabı fotoğraf çekimi için bilmeniz gereken 8 ürün çekim tekniği.

 

1- Ayakkabı Fotoğraf Çekimi İçin Fotobox

Hedef kitleye en kaliteli görselleri sunmak için, ayakkabı fotoğraf çekimi özel olarak tasarlanmış kurtular kullanarak yapılması gerekir. Eğer bu çekim e ticaret fotoğraf çekimi ise zemini beyaz kullanmanız tavsiye edilir.

 

2- Yansımaları Kontrol Edin

Ayakkabı fotoğraf çekimi ürünün deri olmasından dolayı istenmeyen yansımalar yaratacaktır. Bazı ürünlerde bı yansımalar hoş dururken ve müşteri tarafından tercih edilirken bazılarında ise istenmez bir görüntü yarata bilir. Bu parlama problemleri için makinanızın ve ışık sisteminizin ayarlarını iyi yapmalısınız.

 

3- Işık Gücünü Yüksek Tutun

Yüksek kullanılan ışık sistemleri ürünün detaylarını ortaya çıkartır. Parlak yüzeylerin kalitesini ve parlaklığını belli eder. Aynı zamanda ayakkabı fotoğraf çekimi shoplanırken grafikere avantaj sağlar. Özellikle dış mekanlarda yani arka fonun beyaz olmadığı ayakkabı çekimlerinde muhakkak yüksek watt da ışık sitemi kullanılmalıdır.

 

4- Arka Fon Kullanımı

Stüdyo ortamında yapılan ayakkabı fotoğraf çekimi sırasında en az 4 5 renkte arka fon kullanılması gerekir. Bunun sebebi çekilecek ayakkabıların farklı renklerde olmasıdır. Yani demekistediğimiz siyah renk bir arka fonda siyah renkli bir ayakkabı çekemezsini. Her ayakkabının rengine göre arka fon rengininde konrast oluşturması gerekir.

 

5- Homojen Işık Kullanımı

Ayakkabı fotoğraf çekimi her ürün çekiminde olduğu gibi eşit ışık dağılımına ihtiyaç duyar. Bu ışık dağılımını sağlamak için ışıkçadırı en iyi yöntemdir. Eğer ayakkabı çekimi mankenli ve still life olarak yapılıyor ise en az 4 paraflaş kullanılması gerekir. Böylelikle ışığın ayakkabınınher köşesini eşit aydınlatması sağlana bilir.

 

6- Dış Mekanda Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

Ayakkabı fotoğraf çekimi e ticaret siteleri için yapılıyor ise stüdyo ışılları kafidir. Fakat dışarda açık mekanlarda ayakkabı fotoğraf çekimi yapacaksanız tarihi sokaklara caddelere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Dış mekanda yapılacak ayakkabı çekimi bir çok değişik arka plan seçenekleri ile daha kreatif ayakkabı çekimleri yapmanıza olanak sağlayacaktır.

 

7- Mankenli Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

Sadeca ayakkabı çekimlerinde değil, bütün ürünlerin çekiminde manken kullanmak daha avantajlıdır. Çünkü müşteriler bir ürün alacakları zaman o ürünü manken üzerinde gördüklerinde kendi üzerlerinde de nasıl duracaklarını aşağı yukarı hayal edebilirler. Bu sayede daha doğru karar verir ve ürünü alma istekleri artar. Ünlü bir manken kullanmak aynı zamanda ayakkabı çekiminin bilinir olmasını sağlayarak markaya katkıda bulunur.

 

8- Farklı Açılardan Ayakkabı Çekimi

Ayakkabı fotoğraf çekimi ne kadar farklı açılardan çekilirse fotoğraf seçerken o kadar fazla seçeneğiniz olur. Ama asıl konu yaratıcı olan açıları bulmaktır. Buda tecrübe ile sağlanan bir yetenektir. Aktüel Ajans profesyonel ürün fotoğrafçıları bu yeteneğe sahip olmakla birlikte avrupa standartlarını gözeterek ayakkabı çekimi yapmaktadırlar.

 

9- Ayakkabı Çekiminde Photoshop Kullanımı

Ayakkabı fotoğraf çekimi için muhakkakki ışık sisteminin ürün fotoğrafçısının ve stüdyonun iyi olması gerekir. Ama son noktayı altın vuruşu her zaman photoshop yapar. İleri düzey photoshop bilgisine sahip Aktüel Ajans grafikerleri photoshop ile en iyi stylin çalışmaraını gerçekleştire bilmektedir. Aynı zamanda photoshop ile ayakkabı çekimleri web siteleri için veya baskı için hazır hale getirilir.

Ayakkabı fotoğraf çekimi iyi bir ajans tarafında iyi bir ürün fotoğrafçısı tarafında yapılması ürününüzün al benisini artırır ve rakiplerden farklılık göstermesini sağlar. Böylece müşterilerinizi ve satışlarınızı çoğaltarak bilinir markalar arasında olur veya marka değerinizi artırırsınız.

 

About the Author: