Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

Ayakkabı fotoğraf çekimi, üretici ve satış şirketlerinin ayakkabılarını web sitesi sosyal medya ve basılı mecrada reklamlarını yapmak için kullandıkları en etkili yöndtemlerden biridir. Ayakkabı çekimi amacı satışa yönelik olduğundan genellikle beyaz fonda veya still life kurgusal arka planlar kullanılarak yapılır. Aktüel ajans bönyesinde yer alan profesyonel fotoğrafçılar her iki konseptede uzmandırlar.

ayakkabi-fotoğraf-cekimleri
ayakkabi-fotoğraf-cekimleri

Profesyonel ürün fotoğrafçıları müşterinin isteklerine göre en iyi ayakkabı fotoğraf çekimini gerçekleştirirler. Amatör ürün fotoğrafçıları ise aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlere çok hakim olmadıklarından ayakkabı fotoğraf çekimleri istenilen kalitede olmayacaktır. Fotoğaf çekimi ile ilgili Aktüel Fotoğraf Ajansı fotoğrafçılarından 9 kritik adım; Ayakakbı fotoğraf çekimi ile ilgili merkedilen her şey bu yazıda yanıtlanıyor. Ayakkabı çekimi için bilmeniz gereken 8 ürün çekim tekniği.

Ayakkabı Çekimi nasıl Yapılır

Ayakkabı ürün çekimi yapılmadan önce hangi mecrada kullanılıcağı bilinirek ona göre bir konsept hazırlanmalıdır. Eğer çekim satışa yönelik web sitelri için ise kesinlikle beyaz fonda yapılmalıdır. Beyaz fonda yapılan ayakkabı ürün çekimi malzemenin tüm kalitesini ve detaylarını gözler önüne serer.

ayakkabi-fotograf-cekimi
ayakkabi-fotograf-cekimi

Ayakkabı fotoğraf çekimi günümüz web siteleri ve sosyal medya gibi tüm dijital medyanın kanalları için çok önemli bir reklam çalışmasıdır. Hedef kitlenize iyi bir vitrin hazırlamak istiyorsanız Aktüel Ajansın profesyonel fotoğrafçıları ve son teknolojiyi kullanan stüdyosu ile kalitei ve satışınızı doğrudan etkileye bilecek ayakkabı çekimi yaptıra bilirsiniz. Bugüne kadar bir çok marka için ayakkabı çekimi ve daha bir çok çekim yapan ajansımız yaptığı bütün çekimlere bir reklam kampanyası hazırlıyormuş gibi titiz davranır ve müşterilerinin gönül rahatlığı ile ayrılmalarını sağlar.

Bizler için yapılan ayakkabı ürün çekimi kesinlikle sizlerle birkere çalışmayı düşünerek değil sizlerinde bizlerinde varlığı devam ettiği sürece bu ilişkiyi korumak içindir. Çünkü biz biliyoruz ticaret sağlam ilişkiler üzerine kurulmalıdır.

Ayakkabı Çekimi Türleri

Ayakkabı çekimi çalışmalarımızda doğru renk yönetimleri oluşturarak, profesyonel aydınlatma sistemleri ile ürünün tüm detayları ve özellikleri en gerçekçi hali ile görünür duruma getiriliyor. Özellikle kumaş ve deriden yapılan ürünlerin ayakkabı çekimi için ileri düzey fotoğraf renk bilgisi gerekmektedir. Doğru ve profesyonel aydınlatma sistemleri ile ürünün gerçek rengi ve ön planda tutulması gereken detayları hedef kitleye daha iyi aktarılmaktadır. Işığın ve diğer ekipmanların doğru kullanılması renkleri bire bir yansıtmak demektir.

ayakkabi-fotograf-cekimi
ayakkabi-fotograf-cekimi

Tahmin edeceğiniz gibi ayakkabı çekimi eğer düzgün renklerler ile yapılmazsa bu müşteriyi yanıltır ve internette katalogda görüp sipariş verdiği ayakkabıların benzer başka bir renkte teslim almaktan hiç hoşnut olmayacaktır. Buda ayakkabının iadesi veya müşteri memmuniyetsizliği olarak size dönecektir. Ve tabiki marka imajının zedelenmesi.

İşte bu sebeplerden fotoğraf çekimi işini ciddiye alan fotoğraf çekimi ve photoshop konusunda yetenekli ve tecrübeli bir ajans tarafından yapılmalıdır. Aktüel Ajans kadrosunda yer alan fotoğrafçılar ve grafikerler işlerinde en iyi olanlardır.

Still Life Ayakkabı Çekimi

Bütün ayakkabı çekimi ve styling tasarımın muhakkak bir hikayesi ve konsepti olmalıdır. Fotoğraf çekimi için still life çekimler genellikle reklam çalışmaları için yapılmaktadır. Bunlar katalog, bina, araç giydirme, dergi reklamları ve benzeri reklam kanllarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu still life ayakkabı çekimleri e ticaret sitelerinin bannerlerındada satışı ciddi olarak etkilemektedirler. Dünya genelinde yapılan e ticaret siteleri analizlerinde still life çekim bulunduruan web sitelerine tüketiciler daha fazla ilgi gösteriyor. Tabi bu fotoğraf çekimi aynı zamanda kaliteli görseller içermelidir.

ayakkabı-fotograf-cekimi
ayakkabı-fotograf-cekimi

Gerçekten iyi bir fotoğraf çekimi ile yüksek kitlelere hitap etmek isiyorsanız. Ayakkabı katalog çekimi kaliteli olan görseller ile müşterinize yaklaşmanız gerekir. Bunun yolu profesyonel bir fotoğraf ajansı ve fotoğrafçıdır. Doğru yapılmış bir fotoğaf çekimi ise iyi bir renk kalibrasyonu, kaliteli detay, doğru ışık ve doğru açı ile yapılan ayakkabı çekimleridir.

Ayakkabı Çekimi İçin Styling

Ayakkabı çekimi sadece arka planın beyaz oldduğu konseptlerde yapılmaz. Eğer ürününüzün bir marka değeri var ise veya gelecek için böyle birşey planlanıyor ise yapılan fotoğraf çekimleri için muhakkakstylin yapılmalıdır. Fotoğraf çekimi için Stylin nedir; Stylin ayakkabının beyaz veya tek renk çekilmemesi yani bu durumda ürün için arka planlar ve ürünün yanına başta yine deri ürünleri olmak üzere başka ürünlerin yerleştirilmesi.

ayakkabı-fotograf-cekimi
ayakkabı-fotograf-cekimi

Bir diğer stylin isi fotoğraf çekimi model kullanılarak yapılmasıdır. Bu çekimler dış çekim veya kiralanan otel veya benzeri özel mekanlarda yapılan çekimlerdir. Yani kısacası fotoğaf çekimi için stylin fotoğrafa bir hikaye kazandırma işidir. Tabiki bu çekimler yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey üğrünün arka planda kaybolmadan beyza fonda çekiliyormuş gibi yine bütün detaylarını korumasıdır. Kurgunun bu kural gözetilerek yapılması gerekir.

Aktüel ajans yaptığı ayakkabı çekimleri için bu detayları gözeterek ayakakbıların hikayesini anlatmaya çalışıyoruz.

Profesyonel Ayakkabı Çekimi

Profesyonel ayakkabı çekimi iyi bir stüdyo, ekipman, bilgi ve tecrübe gerektirir. Ancak bu şartlar sağlandığında gerçek bir profesyonel fotoğaf çekimi yapıla bilir. Son teknoloji ışık ve makina sistemlerine sahip olan Aktüel Ajans en iyi ve gerçekçi fotoğraf çekimleri müşteri memmuniyeti için çaba sarf etmektedir. Profesyonel ayakakbı fotoğrag çekimi için en önemli etkenlerden birisi ışık sistemidir. Işık sistemi bir ürün çekiminin iyi veya kötü sonuçlanmasını doğrudan etkileyen bir faktördür. Profesyonel fotoğraf çekim titizlik ve hassasiyet ister, renk kalibrasyonunun ve diğer detayların dikkatle takip edilmesi gerekir.

Yüksek kalite Fotoğraflar

Ayakakbı çekimi e ticaret için yapılıyorsa bila ajansımız tarafından yüksek kalite ve çözünürlükte çekilir. Sonra sizin istediğiniz düşük web sitesi boyutlarında ve fotoğrafların yüksek çözünürlük ham halleri size müşteriye teslim edilir. Fotoğraf çekimi baskıya girecek bir reklam kanalı için yapılıyor ise yüksek çözünürlükte istenilen boyutlarda sizlere teslim edilir.

Fotoğraf Çekimi Renk Kalibrasyonu

Fotoğraf çekimi için önemli kriterlerden biri doğru renklerde yapılan çekimlerdir. Web sitesi çekimlerinde renkler tam tutmazı imkansızdır. İşin esasında renkler tam tutmakta fakat kullanıcıların her birinin farklı monitör kullanmaları nedeni ile her monitörde renkler farklı görünecektir. Aktüel Ajans fotoğaf çekimi sırasında ren kalibrasyonu doğru yapılmış bir monüterden canlı yayın alarak her çekilen fotoğrafı görür ve renklerin doğruluğunu müşterisinden onaylamasını ister.

E Ticaret Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

E ticaret ayakkabı fotoğraf çekimi ve katalogdan satılan ürünlerin muhakkak gerçek renkleri ve detayları yansıtması gerekir. Çünkü burdaki müşterinizin ürüne dokunma ve inceleme imkanı yoktur. Bu nedenle ayakkabı çekimlerinin fotoğrafları bu nedenle ciddi anlamda dikkat ister. Derinin dokusunu, rengini ve detaylarını karşı tarafa en iyi şekilde yaşatmak gerekir.

1- Ayakkabı Fotoğraf Çekimi İçin Fotobox

Hedef kitleye en kaliteli görselleri sunmak için, fotoğraf çekimi özel olarak tasarlanmış kurtular kullanarak yapılması gerekir. Eğer bu çekim e ticaret fotoğraf çekimi ise zemini beyaz kullanmanız tavsiye edilir.

2- Yansımaları Kontrol Edin

Ayakkabı fotoğraf çekimi ürünün deri olmasından dolayı istenmeyen yansımalar yaratacaktır. Bazı ürünlerde bı yansımalar hoş dururken ve müşteri tarafından tercih edilirken bazılarında ise istenmez bir görüntü yarata bilir. Bu parlama problemleri için makinanızın ve ışık sisteminizin ayarlarını iyi yapmalısınız.

3- Işık Gücünü Yüksek Tutun

Yüksek kullanılan ışık sistemleri ürünün detaylarını ortaya çıkartır. Parlak yüzeylerin kalitesini ve parlaklığını belli eder. Aynı zamanda ayakkabı çekimi shoplanırken grafikere avantaj sağlar. Özellikle dış mekanlarda yani arka fonun beyaz olmadığı ayakkabı çekimlerinde muhakkak yüksek watt da ışık sitemi kullanılmalıdır.

4- Arka Fon Kullanımı

Stüdyo ortamında yapılan ayakkabı fotoğraf çekimi sırasında en az 4 5 renkte arka fon kullanılması gerekir. Bunun sebebi çekilecek ayakkabıların farklı renklerde olmasıdır. Yani demekistediğimiz siyah renk bir arka fonda siyah renkli bir ayakkabı çekemezsini. Her ayakkabının rengine göre arka fon rengininde konrast oluşturması gerekir.

5- Homojen Işık Kullanımı

Ayakkabı fotoğraf çekimi her ürün çekiminde olduğu gibi eşit ışık dağılımına ihtiyaç duyar. Bu ışık dağılımını sağlamak için ışıkçadırı en iyi yöntemdir. Eğer ayakkabı çekimi mankenli ve still life olarak yapılıyor ise en az 4 paraflaş kullanılması gerekir. Böylelikle ışığın ayakkabınınher köşesini eşit aydınlatması sağlana bilir.

6- Dış Mekanda Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

Ayakkabı fotoğraf çekimi e ticaret siteleri için yapılıyor ise stüdyo ışılları kafidir. Fakat dışarda açık mekanlarda fotoğraf çekimi yapacaksanız tarihi sokaklara caddelere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Dış mekanda yapılacak fotoğraf çekimi bir çok değişik arka plan seçenekleri ile daha kreatif ayakkabı çekimleri yapmanıza olanak sağlayacaktır.

7- Mankenli Ayakkabı Fotoğraf Çekimi

Sadeca ayakkabı fotoğraf çekimlerinde değil, bütün ürünlerin çekiminde manken kullanmak daha avantajlıdır. Çünkü müşteriler bir ürün alacakları zaman o ürünü manken üzerinde gördüklerinde kendi üzerlerinde de nasıl duracaklarını aşağı yukarı hayal edebilirler. Bu sayede daha doğru karar verir ve ürünü alma istekleri artar. Ünlü bir manken kullanmak aynı zamanda ayakkabı çekiminin bilinir olmasını sağlayarak markaya katkıda bulunur.

8- Farklı Açılardan Ayakkabı Çekimi

Fotoğraf çekimi ne kadar farklı açılardan çekilirse fotoğaf seçerken o kadar fazla seçeneğiniz olur. Ama asıl konu yaratıcı olan açıları bulmaktır. Buda tecrübe ile sağlanan bir yetenektir. Aktüel Ajans profesyonel ürün fotoğrafçıları bu yeteneğe sahip olmakla birlikte avrupa standartlarını gözeterek ayakkabı çekimi yapmaktadırlar.

9- Ayakkabı Çekiminde Photoshop Kullanımı

Ayakkabı fotoğraf çekimi için muhakkakki ışık sisteminin ürün fotoğrafçısının ve stüdyonun iyi olması gerekir. Ama son noktayı altın vuruşu her zaman photoshop yapar. İleri düzey photoshop bilgisine sahip Aktüel Ajans grafikerleri photoshop ile en iyi stylin çalışmaraını gerçekleştire bilmektedir. Aynı zamanda photoshop ile ayakkabı çekimleri web siteleri için veya baskı için hazır hale getirilir.

Fotoğraf çekimi iyi bir ajans tarafında iyi bir ürün fotoğrafçısı tarafında yapılması ürününüzün al benisini artırır ve rakiplerden farklılık göstermesini sağlar. Böylece müşterilerinizi ve satışlarınızı çoğaltarak bilinir markalar arasında olur veya marka değerinizi artırırsınız.

Ayakkabı Katalog Çekimleri

Ayakkabı katalog çekimleri büyümek isteyen firmaların hedef kitleye ulaşmak için kullandıkları en etkili satış sağlayan reklam türürdür. Üretimi ve ticareti yapılan her ayakkabı markasının istenilen satışları sağlaya bilmesi için ayakkabı çekimlerii muhakkak yapılmalıdır. Basılı geneleneksel medya için olmasa bile e ticaret ve sosyal medya gibi dijital platformlarda satış yapmayı düşünen firmalar için günümüzün olmazsa olmazıdır.

Ayakkabı katalog çekimleri firmaların başta e ticaret siteleri olmak üzere katalog tasarımlarında, vitrin, bilboard, bina yüzü ve araç giydirme gibi açık hava reklamlarında, dergi gazete gibi medya kanllarında ve sosyal medya gibi dijital platformlarda kullanılmak için yapılır. Aktüel ajans stüdyosunda yapılan ayakkabı katalog çekimleri markanın sattığı ürünleri en iyi şekilde tanıtırken, tüm detaylarını, kalitesini ve gerçeklik hissini yansıtacaktır. Bir ürünü özellkle e ticaret üzerinde et etkili sattıran unsurlardan birisi ürünün görsel kalitesine gösterilen değerdir.

Mankenli Ayakkabı Katalog Çekimleri

Ayakkabı katalog çekimi mankenli ve sade fonda çekilmek üzere ikiye ayrılmaktadır. Mankenli katalog çekimleri için modeller manken ajans dan temin edilmektedir. Aktüel ajnas kendi bünyesinde bulunduruduğu modeller ile mankenli katalog çekimi için daha uygun fiyatlarla çalışmalarını gerçekleştire bilir. Yerli ve yabancı manken kadrosu ile bütün ayak numaralarını sizlere sunabilmektedir.

Mankenli katalog çekimi düz fonda çekilen kataloglara oranla daha etkilidir. Çünkü ürünü alacak olan herkes ayakkabının bir ayakta nasıl durduğunu gördüğünde kendinde nasıl duracağının fikrini daha çabuk algılar ve benimser. Buda doğrudan satışlara yansayacaktır. Ayakkakbı katalog çekimleri beyaz fonlardada yapılır tabiki. Ki ürün detayını en iyi belli edende beyaz fonda yapılan ayakkabı katalog çekimleridir. Ama yukarıdada bahsettiğimiz gibi mankenli yapılan çekimler ürünün satışını artırdığı gibi markak imajınada değer katacaktır. Tek renk fonlarda çekilen ayakkabı katalog çekimleri genellikle bütçeleri düşürmek içindir.

Aktüel Ajans Ayakkabı Çekimleri

Aktüel ajans 12 yıllık ürün fotoğraf çekimi tecrübesi ile hizmet vermektedir. Yaptığı ayakkabı katalog çekimleri ile satışlara yön verirken marka imajına değer katmaktır. Aktüel ajans e ticaret ve tüm reklam mecraları için tasarlanan ayakkabı fotoğraf çekimlerini gerçekleştirmektedir. Çektiğimiz ayakkabı kataloglarının bir çoğu Aktüel ajans stüdyolarında gerçekleşmiştir. Dış çekim istemeyen müşterilerimiz için tek renk fonlarda veya kurulan dekorlarda yapılan ayakkabı fotoğraf çekimleri ile kusursuz kataloglar oluşturmaya çalışmkatayız. Ayakkabı katalog çekimi sonrası ürünlerin en iyi şekilde shoplanarak katalog tasarım aşamasına veya e ticaret sitesinde yayınlanacak durumda sizlere teslim etmekteyiz.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir