Hayalet Manken Fotoğraf Çekimi

Hayalet Manken Fotoğraf Çekim Etkisi Nasıl Oluşturulur

Hayalet manken fotoğraf çekimi, elbiselerinizin tanıtımı için etkili ve uygun bir maliyet çıkarmanın yoludur. Hayalet manken fotoğraf çekimi ile ürünleriniz manken üzerinde istenildiği gibi oturtula bilir, daha profesyonel ve tutarlı görünmesi sağlana bilir. Canlı mankenle yapılan çekimler satışı olumlu yönde ne kadar etkilesede en büyük dezavantajı çoğu durumda mankenin elbiseden daha ön planda olmasıdır. Buda bazı alıcılarda ne yazıkki olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu durumda hayalet manken fotoğraf çekimi yapmak harika bir seçenektir.

Profesyonel olmayan fotoğraf stüdyoları için ne yazıkki bu hayalet manken etkisi yaratmak biraz sor olablir ve en az bir yıllık bir çekim ve photoshop tecrübesi gerektirir. Aktüel Ajans hayalet maken çekimi ile ülkemizde ilk gerçekleştirilen çalışmalara imza atmıştır.

Hayalet manken çekimi için istenilen görüntünün yakalana bilmesi için ürünün iki farklı şekilde çekilmesi gerekir. Normal düz hali ve ters çevrilmiş hali. Sonrasında bu iki görüntüyü photoshopda birleştirerek istenilen etki oluşturulur. Tecrübenin önemli kısmı photoshop olduğu kadar fotoğraflamanında nasıl çekileceğini bilmek gerekir. En önemli detay ürün önden ve tersten çekildiğinde aynı açıları tuttura bilmektir.

Hayalet Manken Çekiminde Model Seçimi

Hayalet manken çekimi özel tasarlanmış cansız mankenler ile yapılmaktadır, bunu yanısıra fotoğrafçı için biraz zor olsada canlı mankenle veya özel tasarım olmayan bildiğimiz cansız vitrin mankenleri ilede yapıla bilir. Fotoğrafın kalitesinde sonuç değişmeyecektir. Özel tasarım cansız mankenler sadece fotoğrafçının işini kolaylaştırmaktadır. Bizde bu işe ilk girdiğimizde cansız bir manken alarak kollarını boynunu keserek çekime uygun bir hale getirmiştik mesela.
Hayalet manken efetkti ( görünmez manken olarakda bilinmekte bu arada ) oluşturmak için yapacağınız en sağlıklı şey bir çok açıdan çekim yapmaktır. Çünkü yukarıdada bahsettiğim gibi ürünün içten ve dıştan çekimi birleştirildiğinde açı problemleri yaşana bilir. Yani ne kadar çok fazla çekerseniz açıları tutturma olasılığınız o kadar artacaktır. Ki, diğer bir artısıda kullanmadığınız fotoğrafları müşterinize verirsiniz onlarda başka işlerinde kullana bilirler bu çekimleri ilerleyen zamanlarda yani….

Eğer hayalet manken çekimlerinde ( görünmez manken çekimi) canlı model kullanmak isterseniz modelinizin statik durmasına dikkkat edin. Aksi durumda daha ciddi açı prblemleri yaşaya bilirsiniz. Ek olarak modelinizin minimal tarzda şekillendirilmesi ve uzun saşları varsa ürünün önüne gelmemesine dikkat etmelisiniz.