Hayalet Manken Fotoğraf Çekimi

Hayalet manken, görünmez manken, 3D manken ve “içi boş adam” olarak da bilinmektedir. Hayalet manken, vitrin sorununu çözen güçlü bir prodüksiyon tekniğidir. Hayalet manken fotoğraf dünyanın en büyük sektörlerden birisi haline gelmiştir. Hayalet manken fotoğraf çekimi, elbiselerinizin tanıtımı için etkili ve uygun bir maliyet çıkarmanın yoludur. Hayalet manken fotoğraf çekimi ile ürünleriniz manken üzerinde istenildiği gibi oturtulabilir, daha profesyonel ve tutarlı görünmesi sağlayabilirsiniz. Canlı mankenle yapılan çekimler satışı olumlu yönde ne kadar etkilese de en büyük dezavantajı çoğu durumda mankenin elbiseden daha ön planda olmasıdır. Bu da bazı alıcılara olumsuz etkiler yaratmaktadır. Böylelikle çoğu marka hayalet manken fotoğraf çekimini tercih eder. Bu da markaların satışlarında büyük rol oynar. Bu durumda hayalet manken çekimi yapmak markalar için harika bir seçenektir.

Hayalet manken çekimi bazı durumlarda ürünlerinizi tanıtmak için daha etkili ve düşük maliyetlidir. Çekimlerde mankenlerin ürünün şeklini alması daha kolaydır ve buda ürün çekimlerinin daha profesyonel ve tutarlı olmasını sağlar. Canlı mankenler ile yapılan çekimler dikkat dağıtıcı olabilir, bu durumda hayalet fotoğraf çekimi harika bir alternatiftir.

Hayalet manken fotoğraf çekimi her ne kadar dışardan mankenli bir çekime göre daha kolay gözükse de her işte olduğu gibi bunda da zorluklar vardır. Ürünün göründüğü gibi çıkması markalar için çok önemlidir. Bundan dolayı da ajanslar bu konuda hassas davranır. Hayalet manken fotoğraf çekimi hem çekim sırasında hem de çekim sonrasında titizlik gerektiren bir iştir. Çünkü çekim sonrasında gerçekleştirilen rötuşların ürünü bozmaması ve kaliteli göstermesi gerekir. Bu sebepten markalar kesinlikle tecrübeli ve profesyonel ajanslar tercih etmelidir.

Hayalet manken çekimi için istenilen görüntünün yakalanabilmesi için ürünün iki farklı şekilde çekilmesi gerekir. Normal düz hali ve ters çevrilmiş hali. Sonrasında bu iki görüntüyü photoshopla birleştirerek istenilen etki oluşturulur. Tecrübenin önemli kısmı photoshop olduğu kadar fotoğraflamasının da nasıl çekileceğini bilmek gerekir. En önemli detay ürün önden ve tersten çekildiğinde aynı açıları tutturabilmektir.

Hayalet Manken Fotoğraf Çekimi İçin Manken

Hayalet manken fotoğraf çekimi özel tasarlanmış cansız mankenler ile yapılmaktadır, bunu yanı sıra fotoğrafçı için biraz zor olsa da canlı mankenle veya özel tasarım olmayan bildiğimiz cansız vitrin mankenleri ile de yapılabilir. Fotoğrafın kalitesinde sonuç değişmeyecektir. Özel tasarım cansız mankenler sadece fotoğrafçının işini kolaylaştırmaktadır. Hayalet manken efekti oluşturmak için yapacağınız en sağlıklı şey bir çok açıdan çekim yapmaktır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürünün içten ve dıştan çekimi birleştirildiğinde açı problemleri yaşanabilir. Yani ne kadar çok fazla çekerseniz açıları tutturma olasılığınız o kadar artacaktır.

Eğer hayalet manken çekimlerinde canlı model kullanmak isterseniz modelinizin statik durmasına dikkat edin. Aksi durumda daha ciddi açı problemler yaşayabilirsiniz. Ek olarak modelinizin minimal tarzda şekillendirilmesi ve uzun saçları varsa ürünün önüne gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Hayalet Manken Çekimi Nasıl Yapılır?

Hayalet manken çekiminde ilk önce fotoğrafın planlanması gerekir. Görünmez manken görüntüleri oluşturmak için mankenin giydiği ürünü arkadan ve önden çekmeniz gerekir. Modelin saçları kesinlikle gözükmemelidir. Buna dikkat edilmelidir.

Hayalet manken fotoğraf çekiminde cansız mankenler veya canlı mankenler olmadan önce ürün fotoğraflarına uyum ve şekil gösterilmelidir.

Hayalet manken çekiminde manken seçimi ve pozu çok önemlidir. Ürünlerin mankene uyması gerekir. Mankene uygun bedenin seçilmesi gerekir.

Ekipman ve kurulum son derece donanımlı olmalıdır. Hayalet manken çekiminde kamera ve ışıklandırma teknikleri çok önemlidir. Fotoğrafı oluşturan iki önemli unsurdur. Bu teknikler, tüketiciyi resmin içine çeker. Ürünlerin iç mekanlarını çekerken kamera ve ışığı aynı yerde tutmalısınız.

Hayalet manken çekiminde yanınızda telefoto yakınlaştırma lensi olmalıdır. Bu size nesnelere yakınlaşma ve uzaklaşma esnekliği sağlayacaktır.

Ürünü çekmek çok önemlidir. Ürünün fotoğrafını çekerken kameranın göğüs bölgesiyle doğrudan aynı seviyede olmalıdır. Alt kısımlarını fotoğraflamak için ise kameranın tam kalça bölgesinin tam karşısında olmalıdır. Bir ürünün aşağıda bir ürünün yukarıda çekilmesi ürünü hatalı gösterir. Ürünler simetrik şekilde durmalıdır.

Arka plan nötr ve sade olmalıdır. Düz beyaz veya açık gri olmalıdır. Yanıltıcı ve çok renkli renkler tercih edilmemelidir.

Ürünler çekim öncesinde kesinlikle ütülü ve temiz olmalıdır. Çekim sırasında ürünler kırışırsa ütülenmeden devam edilmemelidir.

Hayalet manken fotoğraf çekimini asıl oluşturan Photoshop’tur. Ajansın çok iyi bir şekilde Photoshop kullanmalıdır.

Photoshop yaparken adımlar vardır.

  1. Adım: Katmanlara oluşturmaktır. Ürünün fotoğrafı Photoshop’ta açılır ve katmanı düzenlemek için yeni bir katman açılmalıdır.

2. Adım: Sihirli değnek aracını kullanarak arka plan seçilmelidir.

3. Adım: Sihirli değnek aracını kullanarak mankeni seçmelisiniz.

4. Adım: Katman maskeni oluşturulmalıdır.

5. Adım: İç mekan seçimleri oluşturulur.

6. Adım: İç kısımlar bükülür ve temizlenir.

7. Adım: İç mekanın karartılması gerekir.

8. Adım: Şimdi istediğiniz gibi arka planı değiştirebilirsiniz.

Böylelikle hayalet mankeninizi elde edebilirsiniz.

Hayalet Manken Çekimi

Hayalet manken çekimi E-ticaret mağazanın profesyonel bir dokunuş sunmanın en iyi ve popüler yoludur. Aktüel Ajans hayalet fotoğraf çekimi ve çekim sonrasındaki Photoshop çalışması ile sizlere harika çalışmalar sunmaktadır. Cansız hayalet manken çekimlerini, canlı model kullanarak da yapılabilmektedir. Aktüel Ajans, ürünlerinizi düz bir görünümden çıkartarak hareket ediyormuş etkisi ile daha yaratıcı çekimleri sizlere sunmaktadır.

Hayalet manken çekimi, mankenli veya mankensiz moda çekimlerinde gizli kalan detayların tek bir karede ortaya çıkmasına ve potansiyel müşterinin ürününüzü daha iyi tanımasına, ürünleri zihinlerinde görselleştirerek üzerlerinde nasıl duracağını anlamalarının daha kolay olmasını sağlar.

Hayalet manken çekimi ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan fakat yurtdışında uzun süredir popüler olan E-ticaret siteleri için yapılan bir moda çekimidir. Hayalet manken fotoğraf çekimi ile nesnelere alan derinliği ve üç boyut kazandırılarak etkileyici fotoğraflar elde edilmektedir. Özellikle müşterileriniz hedef kitle tarafından bir hayli hoş karşılanan hayalet fotoğraf çekimi potansiyel müşteriye doğrudan etki ederek olası satışlar oluşturmaktadır.

Hayalet manken fotoğraf çekimi deneyimini yaşamak ve güzel işlere imza atmak isterseniz Aktüel Ajans’ın kapıları size sonuna kadar açıktır. Donanımlı ekibi, profesyonel makineleri, donanımlı ışık sistemleri ve yeni nesil fikirleriyle tüm iş birliği içerisinde bulundukları markalara ve ekiplerinde yer alan mankenlere sınırsız hizmetler sunmaktadır. 11 yıllık titizlikle yürüttükleri işlerle müşterilerinin gönlünde taht kurmuştur. Web sitemizde yer alan çalışmalara, çekimlere ve ekibimize ulaşabilir ve bize başvuru yapabilirsiniz! (:

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir