360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi

360 derece ürün fotoğraf çekimi ile ürünlerinizi tüm detayları ile müşterilerinize aktarmanız için profesyonel çekimler yapmaktayız. Online satış yapan sitelerin satışlarına %40 üzerinde etki eden 360 derece ürün çekimi ile sizde satışlarınızı ve site trafiğinizi artıra bilirsiniz. Ziyaretçilir ürünün tüm detaylarını incelerken sitede ciddi oranda vakit geçirirler buda sitenizin google sıralamarında üstte çıkmasını sağlar.

360-derece-fotograf-cekimi
360-derece-fotograf-cekimi

Ürün satışlarında yaşanan iadelerin nedeni müşterinin ürünü çekilen kalitesiz fotoğraflar yüzünden tam olarak anlayamamasındandır. 360 derece fotoğraf çekimi bu problemi tamamen ortadan kaldırarak iadeleri %90 oranında düşürür. 360 derece fotoğraf çekme döndürme fotoğraf çekimi olarakta bilinir. Ürünlerin farklı açılardan görünmesini ve incelenmesiniz sağlamaktadır. Video gibi görünsede aslında fotoğraflardan oluşmaktadır. Dünya genelindeki standart 360 derecede 24 veya 36 karedi. sayfalraın daha hızlı yüklenmesi ve kullanıcıların siteden hemen ayrılmaması için bu sayı 12 20 arasına kadar düşürüle bilir.

360 Derece Fotoğraf Çekimi Fiyatları

360 derece fotoğraf çekimi fiyatları ürünün sayısı ve türü olarak değişiklikler göstermektedir. Ürün sayısı arttıkça birim fiyat düşmektedir. Çekilecek tek bir ürün fiyatı ortalama 200 TL dir. ve ürün sayısına göre 25 TL ye kadra düşmektedir. Bu rakamlar ayakkabı, çanta gibi hazır tüketim ürünleri içindir. cam ürün veya altın pırlanta gibi 360 derece ürün çekimi fiyatları daha farklı ücret uygulanır.

360 Derece Ürün Çekimi

360 derce ürün çekimi nin genel amacı ziyaretçilere ürün detayı hakkında daha fazla bilgi sunmaktır. İlk zamanlar yapılan 360 fotoğraf çekme çalışmaları amatör olarak 8 10 kare fotoğrafın bazı programlarda gif olarak oynatılması ile yapılıyordu, Günümüz dijital gelişmelerei ile çok daha kaliteli görseller ile kare sayıları 48 e kadar çıkabiliyor. Ve bu sayede kullanıcılara ürün hakkında daha doğru bilgi verir bir seviyeye geldi. Ülkemizde daha yeni yeni kullanılmaya başlanan 360 derece ürün çekimleri video gibi yüksek boyutlarda olmayıp videonun işini yaptığı için çok yakın zamanda ciddi bir başarı gösterecektir.

360 fotoğraf çekiminin videodan iyi olan bir diğer özelliği ise kullanıcı ile etkileşimli olmasıdır. Mausla veya dokunmatik ekranlarda ileri geri hareket etttirebilir ve normal bir fotoğraf gibi yakınlaştırma özelliğidir.

360 Fotoğraf Ürün Çekimi Neden Önemlidir? Avantajları Nelerdir?

360 fotoğraf çekimi ile e ticaret satışı yaparken alıcının dokunamdığı ve hissedemediği açığı en iyi şekilde kapatacak ve satışlara çok ciddi anlamda fayda sağlaycaktır. Bir e ticaret sitesi bu kadar zengin içeriğe sahip olarak rakiplerinden daha hızlı büyümesi farka marka değerini artırması muhtemeldir.

Daha Fazla Bilgi Vericidir: 360 fotoğraf çekimi bir ürüne çok daha fazla bilgi ekleye bilir, Ürünün gizli kalan detaylarını açığa çıkarmakla kalmaz ürünün dokusu ve malzemesi hakkındada çok daha fazla içerik sunar.

Daha Fazla Satış, Marka Değeri ve Güven Sağlar: Kullanıcılar ürünleri gerçeğe daha yakın bir halde deneyimler ve satın alma istekleri daha bilinçli gelişir, ürün iadesi azalır ve zaman içinde markalaşma başlar. Zamandan Kazanç Sağlar: 360 derece fotoğraf çekimi ile satılan ürünlerde ürün tüm detayları ile incelendiği için daha az soru cevap süreci oluşur ve bilinçli olarak alındığı için iade süreçleri gerçekleşmeyeceği için satıcı ve alıcı vakit kaybı yaşamaz. Düşünsenize ürünü göndermek için ciddi bir vakit harcıyorsunuz sonra ürün iade geliyor onun iade işlermleri içinde artı bir vakit harcıyorsunuz ki bu durum alıcılarda daha fazla bir zaman kaybı yaşatıyor.

Rekabet Oranlarını Değiştirir: Müşterilerinize iyi bir ürün deneyimi yaşatmak her zamna sizi farkedilir kılacaktır. Ayrıca bir çok sitede olmayan bu yeni nesil fotoğraf çekimi ile müşterilerinizin kalbini kazancaksınız

360-derece-urun-cekimi
360-derece-urun-cekimi

360° Fotoğraf Çekimi Nasıl Olmadır?

360 ° fotorğaf çekimi ne kadar fazla alan derinliği, doku kalitesi, şekil biçim bilgisi taşıyor ise alıcı ve satıcıya o kadar fayda sağlaycaktır. Budurum ancak profesyonel renk ve ışık bilgisi olan bir fotoğrafçı ile sağlana bilir. Son zamanlarda internet satışlarının ciddi anlamad artması ile e ticaret fotoğrafçılığıda arttı. Amatör fotoğrafçılar ve firmalar internetten aldıkları setler ile fotoğraf çekiyorlar. Evet yapılan o çekimler bir noktaya kadar iş görecektir ama sizi hiç bir zaman profesyonel çekim yaptıran bir firma seviyesine getirmeyecektir. İnanın bana bir ürün fotoğrafı firmanın kalitesinin ne seviyede olduğunu haliyle güvenelirliğinin ne seviyede olduğun bariz bir şekilde göstermektedir.

Estetik Görünüm

360 ° fotoğraf çekimi fona yerleştirilmeden önce özellikle de parlak yüzeyli ise temizlenmelidir. Ayakkabı gib parlak yüzeyli ürünlerde toz ve takı gibi ürünlerde parmak izi gibi lekeler sıkça rastlanan sıkıntılardır. aynı zamanda yine ayakkabı ve çanta gibi deri ürünlerin içlerine görünmeyecek şekilde kağıt doldurulmalıdır. 360 ° ürün çekimi normal fotoğraf çekimi gibi değildir eğer ürünün bir tarıfının simetrisi diğer tarafla aynıd eğil ise bu hemenfarkedilir. 360 ° dönüş kare sayısı minimum 24 olmalıdır. Eğer yavaş bir siteniz varsa bu sayı 12 lere kadar düşürüleceği gibi hızlı bir sitede 72 kareye kadar çıkartılmalıdır.

Hız – Seo ( Google için Çok Önemli )

360° fotoğraf çekimi bilindiği gibi balle sayılardaki fotğraflardan oluşmaktadır. Çekim yapıldıktan sonra eğer web siteniz veya hosting sağlayıcınız yavaş ise hızlı olanlar ile değiştirmenizi tavsiye ederiz. Değiştirme imkanınız yok ise çekilen 360° fotoğrafların her birinin boyutları kaliteden taviz vermeycek şekilde optimize edilmelidiir.

Buradaki yavaş açılma hızı kullanıcılara rahatsız edecek kadar yavaş değildir ama ne kadar yavaş açılırsa sizden hızlı açılan sitelere oranla google size arka sıralara atacaktır. Bilindiği üzere google 1 kaç yıl önce hızlı açılan siteler için yeni algoritma geliştirdiğini ve dah üst sıralarda çıkacağını belirtmişti.

360 Derece Fotoğraf Çekiminde Mobil Uyumluluk

İnternet kullanımının, özelliklede e ticaret satışlarının %70 den fazlası için cep telefonlarının kullanıldığını göz önünde alırsak mobil uyumlu bir 360 derce fotoğraf çekiminin önemi gözler önüne gelir. Ve yine yukarıda değindimiz gibi seo içinde olmazsa olmazdır mobil uyumluluk. 360 derece fotoğraf çekimi mobil uyumlu olması için kullanılan web sitesinin bunu destekliyor olması gerekmektedir. Lütfen buradaki mobil uyumu cep telefonlarına indirilen uygulamalar ile karıştırmayın.

Bilgisayarla için yazılan web sitelerininde web uyumlu olması gerekiyor, yani sitenin ölçüleri cep telefonuna göre yeniden şekilleniyor. özet olarak bir web sitesi yaptırırken mutlaka mobil uyumlu olmasını tercih edin.

360 Derece Ürün Çekimi nasıl Yapılır?

360 Derece Ürün Çekimi İçin Işık Sistemi

360 derece ürün çekimi için ortalama 24 kare çekileceğini göz önüne alırsak ve bir ürünün ortalama 30 saniyede çekilmesini, her karede flasların patlamsı gerekir. Bu durum oldukça zordur, Flashların hemen ısınmasına ve ilk fotoğrafla son fotoğraf arasında kelvin renk farklarının oluşmasına sebep olacaktır. Diğer bir dezavantajı ise ürünü 360 derece çekmeden önce bir ön izlemesini görünmemesidir. Sürekli led ışıklar kullanıldığında ise ürnlerin ön izlemesi görünür hemde sürekli patlayan ışık problemi ortadan kalkar.

Arka Plan Nasıl Olmalıdır?

Endüstri ve dünya standartı olarak kesinlikle beyaz olmalıdır. Kİ bu durums adece 360 derece çekim için değil normal bir ürün çekimi içinde beyaz olmalıdır. Yapılan ürün çekimi eğer imaj veya konsptli bir çekim değil ise arka plan renkleri ürünün üzerine düşerek gerçek renginde sapmalar meydana getirecektir. Bu durumda e ticaret ile alış veriş yapan müşteriniz ekranda gördüğünde farklı renk bir ürünün eline geçmesinde hiçte hoşnut olmayacak ve ürünü iade edecektir.

360 Derece Çekim için Kamera

Aslında açık konuşmak gerekirse bu işi en iyi son çıkan cep telefonları yapıyor diye biliriz. Çünkü 360 derace çekim için sadece bir ışık çadırı yetersizdir. Bunun için dönen tablalar gerekli. Ürün fotoğrafçılığının artması ile bu tabla üreticileri teknolojik olarak inanılmaz bir ilerleme kaydetti. Ve bu tablalar için telefon uygulamaları geliştirildi. Bu uygulamalar canon nikon sony gibi markaların bir çok modeli ile uyumlu olsada mobildeki uygulamasında olduğu kadar maalesef stabil çalışmıyor. Ama yinede görüntü kalitesinden taviz verilmek istenmiyor ve bu tablaları kullanmak istiyorsanız mutlaka uyumlu bir fotoğraf makinası ile çekilmelidir. Aktüel Ajans olarak mark 4 ile bu çekimleri gerçekleştiriyoruz.

Tripod

Tripdtan bahsetmeye gerek varmı bilemiyorum ama göründünün aynı açıda olması için olmazsa olmaz bir ekipmandır. 360 derece fotoğraf çekimi kesinlikle kamera elde tutularak yapılamaz. Tripod seçiminde de kesinlikle kaliteli ve ağır bir tripod tercih edilmelidir. Çekim sırasında çokkez tripoda çarpıldığı için düşme olasılığı en aza indirilmeli

360 Derece Ürün Çekimi İçin Gerekli Yazılımlar

Yukarıdada bahsettiğim gibi 360 derece ürün çekimleri için tasarlanan döner tablaar kendi yazılımlarını geliştirmişler. Bu yazılımlar için pc dahi ihtiyaç yok. tablanın dönme hızı, 360 derecede alınacak kare sayısı, ışıkların kuvveti ve fotorğafların 360 derece olarak kaydedilmesi veya buluta yüklenmesi gibi bir çok fonksiyonu bulunmaktadır. Eğer böyle bir tabla kullanılmaycak ise light room, affinity photo, photoshop gibi fotoğraf işleme programları ile bu çalışmalar gerçekleştirilir.

360 Derece Ürün Çekimi Özet Olarak;

360 derece fotoğraf çekimi gerçekten çok önemlidir. Özellikle firmanın kurumsal kimlik çalışmasına etkisi inaılmazdır. Eskiden bu iş bir sürü fotoğrafın tek tek ayrı açıları hiç bozmama çabası içinde, tüm kareleri birleştirerek yapılırdı. O dönemlerde ben bütün müşterilerime 360 derece video tavsiye ederdim ama internet hızları yüzünden özellikle cep telefonlarında çokda geri dönüş alınamazdı. Ama şimdi 360 derece ürün çekimi ekipmanlarının gelişmesi ile çok hızlı olmayan internetlerde bile geri dönüşler alınmaktadır. Ve inanın şun ülkemizde 360 derece ürün çekimini ve gücünü bilmiyorlar. Bu konuda ne kadar erken davranır ve yol alırsanız o kadar kazançlı olacaksınızdır. 360 derece fotoğraf çekimi ürünlerinize daha fazla anlam ve bilgi kadar,, fizksel yapılan alışverişle dijital yapılan alış veriş arasındaki boşluğu en aza indirir.

Şimdi profesyonel bir 360 derece ürün fotoğraf çekimi için bizi arayın.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir