Fotomodel Ajansı

Fotomodel ajansı denildiğinde aklınıza sakın manken ajansı gelmesin, Fotomodel ve mankenlik aynı meslek grubunda olsada bir birinden çok farklıdırlar. Fotomodel demek fotoğrafçıya poz vererek bir ürünü veya hizmeti (konu mankeni) tanıtma işini yapan kişidir. Fotomodellik çevre tarafından mankenlikten daha kolay olarak bilinsede esasında daha zordur.

mankenlik-ajans
mankenlik-ajans

Yüz parçalık bir ürün çekimimde en azından sadece bakışları değişterseniz bile 30 farklı poz vermeniz gerekir. Ülkemizde fotomodel olan modellerimiz ne yazıkki bu meslek konusunda çok fazla kendilerini geliştirememişlerdir. Bu nedenle bir çok model ajans yabancı modelleri tarcih etmekte.

Fotomodel fotoğrafçının karşısına geçtiğinde bu bir reklam çekimi ve fotoğrafçının aklında bir konsept çalışması yoksa kendisi her deklanşöre basıldıktan sonra poz değiştirmesi gerekir. Ama ne acıdırki fotoğrafçının karşısına geçip nasıl duruyum diyen yüzlerce model arkadaş bu sektörde.

Instagram

Nasıl Fotomodel Olunur

Boyunuz bayanlarda 172 173 erkeklerde 183 184 den fazla olması şart, başvuru için arayan boyu kısa model adayları boyunuz uygun değil cevabını aldıklarında mankenlik için değil modellik için başvuru yapıyorum boyun ne önemi var gibi cevaplar vermekte. Mankenlerre uzun elbise fotomodellere kısa elbise giydirmiyor firmalar. Evet bazı firmalar sadece yüzü kullanıyor ama bu 100 çalışmadan birinde anca denk gelir onlarda moda çekimi değildir reklam vb. çekimlerdir. Ki birçok firma ünlü kullanıyor. Yani kısacası boy kriteriniz uymuyorsa bu meslekten ekmek yiyemezsiniz. Çekimlerin % 95 inde 36 beden model kullanılıyor fakat büyük beden model çok fazla bulunmadığından 38 44 arası fotomodellere ciddi ihtiyaç duyulmaktadır.

modellik ajansi
modellik ajansi

Fiziki özelliklerden sonra eğitim ve tecrübe geliyor. Fotomodel olmak için aşağıdaki süreçlerden geçmeniz gerekir. Öncelikler şunu bilinki bir ajansa kayıt olmanız gerekmiyor. Sosyal medya yardımıyla çok kolay sektörde yer edine bilirsiniz. Özellikle facebook manken gruplarında iş ilanları paylaşılıyor bu grupları takip ederek manken ajanslarının paylaştığı işlere başvuru yapabilirsiniz. Tabi bu işin daha öncesi var. Belirli bir noktaya gelmiş fotomodel ajansları amatör tecrübesi olmayan fotomodelleri tercih etmiyor.

erkek-manken
erkek-manken

İlk yapmanız gereken kendinize sizin gibi amatör portfolyo çeken bir moda fotoğrafçısı bulmak ( bahsettiğim gruplardan profesyonel moda fotoğrafçısı da bulabilirsiniz ) ve farklı elbiselerle farklı mekanlarda fotoğraf çektrin. Bu olayı 4 5 fotoğrafçıyla yapın ki sadece fotoğraf elde etmek değil poz verme konusunda tecrübe kazanın. Daha sonra bu fotoğraflarla gruplarda ilan paylaşan model ajanslarının işlerine başvurun. Önce ürün sayısı az olan bütçesi düşük işlere başvuru yapın. 4 5 ticari çekim yaptıktan sonra ve ajanslar tarafından tanınıp bütün sunumlara eklendiğinizde artık bir fotomodel olmuşsunuz demektir.

Manken Fotomodel Ajansı

nasil-manken-olunur
nasil-manken-olunur

Fotomodel ajans esasında br manken ajansla aynı çatı altında olsada kendi içinde ayrılan departmanlardır, manken ajansları defile ve podyum için model sunumu yaparken fotomodel ajansları ise, prova mankeninden, fotoğraf çekimine, gerektiğinde fuar mankenlerinin teminine kadar daha kapsamlı bir yelpazede hizmet vermektedirler.

Aktüel manken ve fotomodel ajansı da günümüz ajansları gibi iki model çeşidinide müşterilerine sunmaktadır. Bütün avrupa ülkeleri başta olmak üzere ülkemizdede fotomodellik mankenlikten daha fazla rabet görmektedir, Defile organizasyonlarını sadece modacılar yaparken, fotoğraf çekimi için modele ihtiyaç duyan sektör daha fazladır, buda fotomodel ajansları na ve fotomodellere olan talebi fazlasıyla artırmaktadır.

Fotomodel Ajansı Disiplin

Çok acı bir gerçektirki ülkemizde fotomodellik bir meslek olarak görülmemekte. Fotomodellerin bir çoğu sadece çevrelerine karşı bir imaj göstermek mankenim demek için bu işi yapmaktadır. İyi bir fotomodel ciddi olmalıdır, bunun herşeyden önce bir ticaret olduğunu bilmelidir. Bir çok yerli fotomodel, ajansların müşterileriyle iletişim kurmalarından dolayı bu durum manken ajanslarını yabancı modeller yönlendirmiştir. Çekime giden modeller müşteri ile iletişim bilgilerini paylaşarak birdaki çekimde doğrudan kendisini aramalarını istemekte. Tabi bu fotomodeller zaman için ajanslar tarafında deşifre ediliyor ve bağlantı kesiliyor. Ama ajanslar yerli modellerle çalışmayı bırakınca olan dürüst Türk modellere oluyor.

Bir fotomodel bu işten ekmek yediğini unutmamalıdır. Çekimlerine muahakkak 20 dk erken gitmelidir. Bu işi yapabildiğine poz verebildiğine inancı olduğunda ticari bir çekimde yer almalıdır. Bazı iş başvurularında fotomodele tecrübeniz varmı diye soduğumuzda yok ama yapabilirim cevabını veriyor. İnanın zannetiğiniz gibi bir şey değil bu, sakın bu hataya düşmeyin. Orda dünya kadar para harcanıp bir set kuruluyor ve işi bilmeyen bir fotomodel gelip poz veremiyor. Çekim iptal oluyor. Prodüksiyon dünya kadar zarar ediyor. Emin olun ettiği zarar kadar sizi yerin dibine sokup çıkartırlar.

Fotomodel Ajansları Ne İş Yapar

Sektörde yer edinmek veya belli başlı yollarla gündemde olmak istayen model adayları için fotomodel ajansları bulunmuktadır. Katalog çekimleri, defile organizasyonları ve reklam çekimleri gibi görevlerde yer alabilmek için fotomodel ajansları ile iletişim kurmanız gerekir. Fotomodel olmak istayen adaylar internet siteleri üzüerinden veya manken ajansından alacağı randevu ule başvuruularını yapabilirler. Aktüel Model Ajans sadece tecrübesi olan veya güzellik yarışmalarında derece yapmış foto modeller ile çalışmaktadır.

Sektörde isminden bahsettiren ve hatırlanır çalışmalar yapan fotomodel ajansları, reklam şirketleri ve fotoğrafçılarla iletişim kurarak foto model adayının sektörde yer alabilmesi için gereken çalışmaları yapmaktadır. Dünyadaki ve ülkemizdeki bilinir markaların her sezon yeni ürünler çıkartması fotomodel ajansları ve yeni yüzlere olan ihtiyacı sürekli hale getirmektedir. Marka, hedef kitlenin ilgisinin eksilmemesi için sürekli yenilenen çalışmalar yapamalıdır.

Fotomodel Ajansları Başvuru

Aktüel Manken ajans iki katagoride fotomodel alımı yapmaktadır. Profesyonel modeller ve yeni yüzler. Profesyonel modeller önceki çekimlerine ait fotoğraflar ile başvuru yapmalıdır. Vucut ölçüleri minimum bayanlarda 172 erkeklerde 184 olmalıdır. Yeni yüz fotomodel adayları ise, ajansa gelerek fotoğraf çektirmelidir. çektirdikleri fotoğraflar ve kayıt için cüzi bür ücret ödemeleri gerekir.

Foto model adaylarının mankenliğe uygunluğu vucut ve yüz görselliği ele alınarak değerlendirilir. Fotomodel ajansları ile belkide hayatınızı değiştirecek bir yola girmiş oluyorsunuz. Yer alacağınız bir reklam filmi veya klip bir çok yapım ve reklam ajanslarının sizi farketmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda setlerde tanışacağınız ünlü modeller sizlere yol gösterecektir. Fotomodel olmak için inanmak ve sabırla çalışmak gerekir. Bu çalışma için fotomodel ajansımız sizlere her konuda yardımcı olmaktadır.

İyi bir fotomodel olmanın asıl yolu disiplinden geçmektedir. Profesyonel bir fotomodel olduğunuza inanıncaya kadar yoğun bir tempoda çalışmanız gerekir. Eğitim alabilir ve ya internette yer alan videoları izleyerek evde kendiniz çalışa bilirsiniz.