katalog-cekimi

Fotomodel

Fotomodel denildiğinde aklınıza sakın manken gelmesin, Fotmodel ve mankenlik aynı meslek grubunda olsada bir birinden çok farklıdırlar. Fotomodel demek fotoğrafçıya poz vererek bir ürünü veya hizmeti (konu mankeni) tanıtma işini yapan kişidir. Fotomodellik çevre tarafından mankenlikten daha kolay olarak bilinsede esasında daha zordur. Yüz parçalık bir ürün çekimimde en azından sadece bakışları değişterseniz bile 100 farklı poz vermeniz gerekir. Ülkemizde fotomodel olan modellerimiz ne yazıkki bu meslek konusunda çok fazla kendilerini geliştirememişlerdir. Bu nedenle bir çok model ajans yabancı modelleri tarcih etmekte. Fotomodel fotoğrafçının karşısına geçtiğinde bu bir reklam çekimi ve fotoğrafçının aklında bir konsept çalışması yoksa kendisi her deklanşöre basıldıktan sonra poz değiştirmesi gerekir. Ama ne acıdırki fotoğrafçının karşısına geçip nasıl duruyum diyen yüzlerce fotomodel arkadaş bu sektörde.

Başvuru için Tıklayın

Nasıl Fotomodel Olunur

Boyunuz bayanlarda 172 173 erkeklerde 183 184 den fazla olması şart, başvuru için arayan boyu kısa model adayları boyunuz uygun değil cevabını aldıklarında mankenlik için değil fotomodellik için başvuru yapıyorum boyun ne önemi var gibi cevaplar vermekte. Mankenlerre uzun elbise fotomodellere kısa elbise giydirmiyor firmalar. Evet bazı firmalar sadece yüzü kullanıyor ama bu 100 çalışmadan birinde anca denk gelir onlarda moda çekimi değildir reklam vb. çekimlerdir. Ki birçok firma ünlü kullanıyor. Yani kısacası boy kriteriniz uymuyorsa bu meslekten ekmek yiyemezsiniz. Çekimlerin % 95 inde 36 beden model kullanılıyor fakat büyük beden fotomodel çok fazla bulunmadığından 38 44 arası fotomodellere ciddi ihtiyaç duyulmaktadır.

Fiziki özelliklerden sonra eğitim ve tecrübe geliyor. Fotomodel olmak için aşağıdaki süreçlerden geçmeniz gerekir. Öncelikler şunu bilinki bir ajansa kayıt olmanız gerekmiyor. Sosyal medya yardımıyla çok kolay sektörde yer edine bilirsiniz. Özellikle facebook manken gruplarında iş ilanları paylaşılıyor bu grupları takip ederek manken ajanslarının paylaştığı işlere başvuru yapabilirsiniz. Tabi bu işin daha öncesi var. Belirli bir noktaya gelmiş fotomodel ajansları amatör tecrübesi olmayan fotomodelleri tercih etmiyor. İlk yapmanız gereken kendinize sizin gibi amatör portfolyo çeken bir moda fotoğrafçısı bulmak ( bahsettiğim gruplardan profesyonel moda fotoğrafçısı da bulabilirsiniz ) ve farklı elbiselerle farklı mekanlarda fotoğraf çektrin. Bu olayı 4 5 fotoğrafçıyla yapın ki sadece fotoğraf elde etmek değil poz verme konusunda tecrübe kazanın. Daha sonra bu fotoğraflarla gruplarda ilan paylaşan fotomodel ajanslarının işlerine başvurun. Önce ürün sayısı az olan bütçesi düşük işlere başvuru yapın. 4 5 ticari çekim yaptıktan sonra ve ajanslar tarafından tanınıp bütün sunumlara eklendiğinizde artık bir fotomodel olmuşsunuz demektir.

Ahlak ve Disiplin

Çok acı bir gerçektirki ülkemizde fotomodellik bir meslek olarak görülmemekte. Fotomodellerin bir çoğu sadece çevrelerine karşı bir imaj göstermek mankenim demek için bu işi yapmaktadır. İyi bir fotomodel ciddi olmalıdır, bunun herşeyden önce bir ticaret olduğunu bilmelidir. Bir çok yerli fotomodel, ajansların müşterileriyle iletişim kurmalarından dolayı bu durum manken ajanslarını yabancı modeller yönlendirmiştir. Çekime giden modeller müşteri ile iletişim bilgilerini paylaşarak birdaki çekimde doğrudan kendisini aramalarını istemekte. Tabi bu fotomodeller zaman için ajanslar tarafında deşifre ediliyor ve bağlantı kesiliyor. Ama ajanslar yerli modellerle çalışmayı bırakınca olan dürüst Türk modellere oluyor.

Bir fotomodel bu işten ekmek yediğini unutmamalıdır. Çekimlerine muahakkak 20 dk erken gitmelidir. Bu işi yapabildiğine poz verebildiğine inancı olduğunda ticari bir çekimde yer almalıdır. Bazı iş başvurularında fotomodele tecrübeniz varmı diye soduğumuzda yok ama yapabilirim cevabını veriyor. İnanın zannetiğiniz gibi bir şey değil bu, sakın bu hataya düşmeyin. Orda dünya kadar para harcanıp bir set kuruluyor ve işi bilmeyen bir fotomodel gelip poz veremiyor. Çekim iptal oluyor. Prodüksiyon dünya kadar zarar ediyor. Emin olun ettiği zarar kadar sizi yerin dibine sokup çıkartırlar.

Bu bir blog yazısıdır biraz mahalle ağzıyla yazıldı ama inanın sektördeki gerçeklerdir. Dikkate alırsanız iyi ederseniz. Okuduğunuz için teşekkürler.