Moda Fotoğrafçısı

Moda fotoğrafçısı, fotoğrafçılık sektöründe en göz alıcı kariyerlerden birine sahiptir. Stüdyo ortamı veya mekanlarda yapılan moda katalog çekimlerinde, elbiselerin yanısıra, ayakkabı, çanta, gözlük vb. moda aksesuarlarıda çekilir. Moda fotoğrafçısı canlılıkve cazibe potansiyeline sahip olmasına rağmen, oldukça rekabetçi ve arzu edilen bir meslektir. Bu nedenle en iyiler arasında olmanız gerekir. Aktüel Ajans kadrosunda bulundurduğu moda fotoğrafçıları markanıza değer katıyor ve satışlarınıza yön veren moda katalog çekimi hizmetlerini sunuyor.

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçısı

Moda fotoğrafçısı geleneksel medya döneminde sadece basılı işler katalog çekimi yaparken, yaklaşık son 10 yıldır e ticaret siteleri başta olmak üzere dijital pazarlama kanalları için yapılmaktadır. Moda fotoğrafçısı çekim sırasında modeller ile çalışmanın yanısıra, sanat yönetmeni, fotoğraf editörü, fotoğraf asistanları, makyöy ve kuaföler ilede ortak olarak çalışmaktadır. Aktüel Ajans moda katalog çekimleri için yapacağı prodüksiyonda ekibin tamamını sağlamakta ve bütün çalışmanın bir ajanstan çıkmasına olanak vermektedir. Bu durumda tutarlı bir moda çekimi ile müşterilerimize en iyi hizmeti vermiş oluyoruz. Genel olarak moda fotoğrafçısı, tasarımcıların yaşam tarzı ürünlerini, moda dünyasına ve son kullanıcılara yönelik çalışmalarını temsil eden fotoğraflarla görsel bir alıntı oluşturur.

Moda fotoğrafçıları özellikle bayanların ilgi alanı elbise, takı ve ayakkabılardan oluşan bir sektöre hizmet etmezler. Günümüz dünyasında yaşam tarzımızın bile bir stili ekolü oluşmuş haldedir. Moda fotoğrafçıları bu ekolün imajlar ile yansıtılması işini yapmaktadır. Bu çekimleri takip eden yaşam tarzı markları ise kendilerine daha modern bir yol çizerler. Markanızın ve ürününüzün müşteriniz tarafından dikkat çekici bir katalogu olsun istiyorsanzı seçeceğiniz moda fotoğrafçıları katalogu hangi kalitede istiyorsanız o kalitede olmalıdır. İyi moda fotoğrafçıları ile çalışan firmlar muhakkak marka ve ürünleriyle sektörde isminden söz ettiriyordur. Sizlerde markanız için ürünlerinizi kaliteli bir çizgide ve ekolde fotoğaflanmasını istiyorsanız Aktüel Ajans kadrosunda yer alan kreatif moda fotoğrafçıları ile sıra dışı hikayeler çektirebilirsiniz.

En İyi Moda Fotoğrafçıları

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçısı

En iyi moda fotoğrafçıları Aktüel Ajans bünyesidne yer almaktadır. Çünkü aktüel ajans beraber çalıştığı kişilerin en az 5 yıllık sektörel deneyimi olmasını birinci şart olarak koşar. En iyi moda fotoğrafçıları arasında yer alamak için her fotoğrafçının bu kritere uyması gerekmektedir. Aktüel Ajans yaptığı kreatif moda çekimleri ile sektörde bir marka haline gelmiştir. Başta istanbul olmak üzere yerli ve yabancı markalar için moda çekimleri yapmıştır. Yaptığı moda çekimleri ile firmaları ve ürünlerini hedef kitleye en iyi şekilde anlatarak firmaların pazar payının artmasını sağlamaktadır. Tabi ki bunların hepsinin nedeni en iyi moda fotoğrafçıları ile çalışmaktan geçiyor.

En iyi moda fotoğrafçıları denildiğinde muhtemeden aklınıza ülkemizdeki ünlü moda fotğrafçıları gelmektedir. Tabiki o kşiler sektörde ve kamoyunda kendlerini ispatlamış bir noktaya gelmiş fotoğrafçılardır. Fakat bilmelisinizki ülkemizde ismini duyurmamış fakat aynı kalitede ve bazı durumlarda daha iyi kalitelerde çekim yapan moda fotoğrafçıları mevcuttur. Aktüel Ajans geniş tuttuğu moda fotoğafçıları kadrosunda bir çok ünlü ve no name moda fotoğrafçısı ile bütün sekmentlerdeki müşterilerine en uygun moda fotoğrafçısını yönlendirmektedir.

Aktüel ajans en iyi moda fotoğrafçılarını su yüzüne çıkartmakta veya gelecek vaad eden fotoğrafçı adaylarına yol göstererek ve eğitim vererek söktöre kazandırmaktadır. Tabiki bu sadece moda fotorafçıları çin geçerli bir durum değildir. Ürün fotoğrafçıları, düğün fotoğrafçıları, mekan ve mimari fotoğrafçılık dallarındada faliyet gösteren ajansımız fotoğraf konusunda her kategoride müşterilerine hizmet vermektedir.

Moda Fotoğrafçısı İle Manken ve Mekan Seçimleri

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçısı

Başlıktanda anlışalacağı gibi iyi bi moda fotoğrafçısı iyi işler yapmak adına profesyonel bir portfolyaya sahip olması gerekir. Tabi bu portfolyoyu elde etmek iyi bir moda fotoğrafçısı olmak için uzun ve zahmetli bir süreçtir. Aktüel, moda fotoğrafçısı ve çekimlerde kullanacağınız yerli yabancı mankenlerin teminini yapan bir tam hizmet reklam ajansıdır. 200 m2 lik fotoğraf stüdyosu ve 2 moda fotoğrafçısı bulunduran ajansımız bugüne kadar bir çok moda çekimine imza atmışıtır. Başta web sitesi ve katalog çekimi olmak üzere, dergi kapağı, billboard, reklam ve sosyal medya sayfaları için profesyonel moda footğrafçıları ile fotoğraf çekimleri yapmıştır.

Moda fotorafçısı ile yapacağınız çekim ünlü markaların degi reklamlarını kıskandıracak tatda olmalıdır. Biz sizler için tam olarak bunu sağlamak için çalışmaktayız. Bu yüzden bütün moda fotoğrafçılarımız ve ajansımız her çekimden önce uzun bir hazırlık sürecine girmektedir. Moda çekimini gerçekleştireceğimiz kıyafetleri inceleyerek ona göre model, mekan ve konsep tasarımı yaparız.

Moda fotoğrafçısı, bir ürün fotoğrafçısı veya mamari bir fotoğrafçıya oranla çekimlere daha fazla özen göstermelidir. Moda çekimleri diğerçekimlere göre daha komplike bir yapı ve organizasyon gerektirmektedir. Moda çekimleri fotoğrafçılığın sanat dalları arasında yer almaktadır. Bu nedenle iyi bir moda fotoğrafçısının eliden çıkan çalışma uzun yıllar boyunca insanlar tarafından beğeni toplaya bilmelidir.

Moda fotoğrafçısının dikkat etmesi gereken unsurların başında model seçimi gelmektedir. Her ne kadar son kararı sizler verecek olsanızda moda fotoğrafçısının önerisini dikkate almalısınız. Çünkü iyi bir moda fotoğrafçısı modeli tanır. Modelin ten rengini, bakışlarını, duruşlarını analiz edebilir. Vereceği doğru kararla ürünleriniz kendinden emin bir modelin taşımasıyla daha ön planda durur. Aynı zamanda profesyonel moda fotoğrafçısı mankeni doğru yönlendirmesiyle istenilen en iyi sonuçlar elde edilir.

Moda Fotoğrafçısı Mekan Seçimi

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçısı

Diğer bir önemli unsur moda çekiminde tercih edilecek mekanlardır. Eğer yapılan çekim bir e ticaret çekimi ise beyaz veya açık gri tonlarda bir arka planla yapılması ideal olandır. Fakat katalog çekimi yapılıyor ise kesinlikli beyaz fonda yapılmamalıdır. Gri tonlarda veya dış çekim olmalıdır. Elbiselerin tasarımına göre moda fotoğrafçısı sizlere en sonucu verecek mekan sunumlarını yapacaktır. Eğer katalog çekimi yapılacaksa ve dış mekana karar verdiyseniz, işler stüdyoda olduğundan daha karışık bir hal alacaktır. Çekimden önce moda fotoğrafçısı muhakkak mekanı gezmeli ve kullanılacak ışık ve makina gibi ekipmanları önceden planlamalıdır.

Moda fotoğrafçısı çekimini bitirdikten sonra ikinci aşama olan fotoğrafların düzenlenmesidir. Aktüel Ajans bünyesinde bulunan retoucherler ile ileri düzey bir ekip çalışması ile fotoğraflarınız bambaşka bir boyut kazanır. Yüz temizleme, ışık ayarları, elbise düzenleme ve arka fon düzeltmeleri ile moda çekimimiz son halini alır. Tabi bu grafik çalışmalarının tamamıda moda fotoğrafçısının kontrolü altındadır.

Neden Moda Fotoğrafçıları ?

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçılığı

Yaptıracağınız bir moda çekimi ise bunu muhakkak moda fotoğrafçıları yapması gerekir. Bir ürün fotoğrafçısı veya mimari fotoğraf çeken bir fotoğrafçı kesinlikle moda çekimi yapamaz. Mimari bir fotoğrafı üzüerine konuşursak, çekilen fotoğrafta % 10 20 renk kayması olsa kimsenin dikkatini çekmez, çekse bile önemsenmez. Ama moda çekimlerinde elbisenin renk kaybına uğraması ciddi problemler doğrur. Bir e ticaret sitesi üzüernden satışını yaptğınız elbise gerçiğiyle sitede görünen rengi farklı olursa ciddi oranda müşteri kaybınıza neden olabilir. İste tam bu noktada moda fotoğrafçıları’nın önemi ortaya çıkıyor. Moda fotoğrafçıları bütn ekipmanları tecrübesi ve ekibi size gerçek kumaş renklerini vermek üzere tasarlanmıştır.

Moda Fotoğrafçıları ve Sektöre Etkileri

Moda fotoğrafçıları alışveriş ve mada yaşamının pazarlamadaki can damırını oluşturuyor. Müşteriler alış veriş yapmadan önce ürünleri web sitelerinde veya mağzalara gitseler bir broşürlerde billboardlarda görarak yönlene biliyorlar. Durum böyle olunca bütün marklar kataloglara ve web sitelerine yatırım yapmaları gerekiyor. Doğal olarakta moda fotoğrafçıları ihtiyacı doğuyor. Her sezon yenilenen ürünler moda fotoğrafçılarına her sezon ihtiyaç gerektiriyor.

Moda fotoğrafçısı her şeyden önce bir oteriteye sahip olmalıdır. Çünkü bu tek başına yapılmayan bir iştir ki ciddi bir dişiplin ister. Bu nedenle çalıştığımız ekipten, modellererimizden ve kendimizden emin olmamız gerekir. Çekim öncesi moda fotoğrafçısı mutlaka deneme çekimi yapmalı ve ilerleyişin (konseptin) bir listesini oluşturmalıdır. Çekilecek olan açıyı, sahneyi ve kıyafetleri vaktinden önce hazırlamalı ve gerçekten etkili bir moda çekimi için hazırlanan konseptlerin hedef ve poz yönünden tutarlı ve sakin olması sağlanmalıdır.

Moda fotoğrafçısı tamamen giyisi ve güzellikle ilgilidir, bu nedenle sahneyli ilgili tüm detaylara ve modele hakim olmalıdır. Örneğin moda çekimi giyilen elbise ile yapılan makyajın uyumunu çekimde bir styling yok ise moda fotoğrafçısı üstlenmelidir. Moda fotoğrafçısı çekim hakkında sadece fotoğarafçılığı değil her konuda az çok bir bilgiye sahip olmalıdır. Çekimdeki imajı sadece ışık ve açı belirlememektedir. Örneğin kışkırtıcı veya baştan çıkarıcı bir moda çekimi için koyu, ağır bir makyaj ve kabartılmış aşırı çok görülen saç tercih edilirken, doğal ve sakin bir his yaratmak için hafif pastel tonlarla yumuşak tonları ve yumuşak akan saç stillerini seçmesi gerektiğini bilmelidir moda fotğrafçısı.

Stüdyo Moda Çekimi

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçılığı

Stüdyo, moda çekimi yapmak için demeyelimde web siteleri için moda çekimi yapmak için en ideal ortamdır. Çünkü moda fotoğrafçısı burdaki aydınlatmayı istediği gibi kolayca kontrol edebilmektedir. Bir sstüdyo ortamında moda çekimi yapıyorsanız istemediğiniz sert gölgelerden kaçmak için moda fotoğrafçısı sahnenin tüm derinliglerini ölçmeli ve gerekirse makinadan farklı bir ışık ölçer kullanarak daha doğru bir ışık seçmelidir. Stüdtyo moda çekimleri genellikle e ticaret fotoğraf çekimi olarak yapıldığı için beyaz fontercih edilmektedir. Ama bu durum biraz demode oldu açıkcası. Eğer web sitenizi yeni kurduysanız, yani henüz beyaz fonlu bir konsept oluşturmadıysanız bu durumu renkli fonlarla yapmanız daha kreatif bir karar olacaktır. Günümüzün yeni moda çekimi trendi, ürün ile arka fonun aynı rengin farklı tonları olmasıdır.

Ama şu unutulmalıdırki eğer e ticaret fotoğraf çekimi yapmıyorsanız ve özellikle dijitalmedya içinde değilde katalog billboard gibi geleneksel medya için bir moda çekimi yapacaksanız kesinlikle tek renk stüdyo çekimlerinden uzak durulmalıdır. Eğer moda fotorafçısı çekimi stüdyoda yapmaya karar verdiyse mutlaka iyi kurgulanmış bir arka plan oluşturmalı veya dış mekanda çekim yapmalıdır. Dış mekan derken sadece sokakları kasdetmiyoruz tabiki, dekoru güzel olan bir mekanda kiralana bilir (oteller başta olmak üzere) beykoz kundura, adalar filan gibi. Moda fotğrafçısı ve styling elbiselerin tarzına göre bir mekan seçecekleridir.

Moda Fotoğrafçısı Nasıl Poz Verdirmeli ?

Poz vermek ve verdirmek hem moda fotoğrafçısı için hemde model için bazen zorlaşarak bir çıkmaza girebilir. Açık konuşmak gerekirse bu konunun çözümü ne yazıkki yabancı modellerde. Yabancı modeller bu işi severek yapıyorlar ve kendilerini bu konuda baya bir geliştirmiş durumdalar. Poz vermeyi ve verdirmeyi öğrenmek için en iyi yöntem internetten poz verme teknikleri videoları izlemek yerine kadın ve erkek moda dergilerini incelemek daha etkili bir yöndtemdir. Çünkü orda pozun son halini ve ışığı değerlendire bilirsiniz ve sonsuz bir kaynaktır moda dergileri. İyi bir moda dergisindeki çekiminde iyi bir moda fotoğrafçısı elinden çıktığını düşünürsek….

İnstagram : @aktuel.ajans