Fotoğraf Ajansı

Fotoğraf ajansları büyük markalara olduğu kadar küçük ve büyüme sürecinde olan bütün marka ve firmalar için hizmet vermektedir. Bir fotoğraf ajansları yaptığı çekimlerde sadece fotoğrafın kalitesini değil müşteriye sağlayacağı katkıyıda çekim sürecine dahil ederek bir çalışma yürütür. Bu konsept çalışmayı fotoğraf stüdyoları veya free fotoğrafçılar sizlere sunmamaktadır malesef. Profesyone fotoğraf çekimi istiyosanız eğer bizimle iletişime geçebilirisiniz.

urun-fotograf-cekimi
urun-fotograf-cekimi

Fotoğraf ajansı ilk arayıp alo dediğiniz ve çekilen fotoğrafların internet ortamına kadar olan veya basılı bir katalog olan sürcin tamamını beraber geçireceğiniz profesyonel bir ekiptir. Aktüel fotoğraf ajans yaptığı çalışmalarda fotoğraf çekimi, kullanılacak mekan ve yardımcı ekip ( kuaför, makyöz, moda tasarımcısı, metin yazarı, kurgucu, ışık asistanları, grafik tasarımcılar ) gibi büyük bir kadro ile hizmet verir. Fotoğraf ajansları bütün çekim prodüksiyonunu tek başına üstlenecek bir ekibe ve tecrübeye sahiptir.

Fotoğraf ajansı terimine bir çoğumuz yabancıdır zannediyorum. Neden fotoğraf stüdyosu, reklam ajans değilde fotoğraf ajansı diyoruz. Ajans; serbest çalışan bir fotoğrafçı değil, işin sadece grafik bölümüyle ilgilenen bir reklam studyosu değil yada sadece çekim kısmıyla ilgilen bir fotoğraf stüdyosu değildir.

İyi Bir Fotoğraf Ajansı Neler Sunar

ürün çekimi
ürün çekimi

Fotoğraf ajansı öncelikle iyi bir ekipmana ve kadroya sahip olmalıdr. Ekipman konusunda sektörel teknolojiyi yakından takip eden ve ekipmanlara ciddi bir bütçe ayıran bir yatrıımcı olmalıdır. Aktüel ajans 220 m2 kapalı fotoğraf stüdyosu ve ciddi markalardan kurulu bir ekipman setine sahiptir. Profesyonel fotoğrafçı konusuna gelecek olursak 5 kişilik bir fotoğrafçı ekibi bulunan fotoğraf ajans ciddi anlamda profesyonel prodüksüyonlar gerçekleştirmiştir.

Fotoğraf ajansı çalışmaları bir kurumun ürünlerinin, kendsinin, hizmetlerinin kurumsal kimliği ile tutarlı bir şekilde yapılan görsel çalışmalarıdır. Fotoğraf çekimi moda, çekimi, ürün çekimi, hizmet çekimleri, mimari çekimler ve yemek çekimleri gibi ana katagoriler altında toplana bilir. Fakat fotoğraf ajansı ile fotoğraf çekimi aynı anlama gelememektedir. Fotoğaraf çekimi tek bir makina ve fotoğrafçı ile gerçekleştirile bilirken, ajans prodüksiyon deneyimli bir ekip ve ileri teknoloji makina ve ışık sistemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Günümüz teknolojisi ve dijitalin hayatımıza girmesi ile, markaların pazarlama felsefeside değişti. Ürünlerin ve hizmetlerin satışı konusunda web siteleri aktif bir rol oynamaya başladı. Haliyle video ve fotoğraf ajansları ihtiyacı doğdu. Dünyada %27 olan online satışlar ülkemizde henüz %18 fakat bu rakımın kısa bir süre sonra çok ciddi bir artış göstereceği bilinmekte. Bu nedenle vizyon sahibi şirketler ürünlerini geleneksel dağıtım kanallarının yanısıra, online kanallarda yer almayı tercih etmekteler.

Fotoğraf Ajanslarının Önemi

fotoğraf ajansi
fotoğraf ajansi

İnsanların yazı okumadığı bir zamanda görsele olan ihtiyaç artış. Reklamlar artık video ve fotoğraf ajansı çalışmalarına ihtiyaç duyuyor. Ki bu fotoğraflar rakiplerden farkedilir bir şekilde ayrışması gerekiyor. Normal bir fotoğraf çekiminden fazlasına, yani ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor.

Gelişen teknoloji ile cep telefonu ile fotoğraf çekip sosyal medya kanllarında paylaşan şirketlerde mevcut. Ama onlar rakiplerinden ayrılmayı bırakın vasat bir imaj çizmekten öteye gidemiyorlar. Fotoğraf prodüksiyon ile elde edilen görsellerin kalitesi satışa ciddi anlamda etki ediyor ve yön veriyor.Fotoğraf ajansı ne kadar iyi bir ekiple çalışırsa o kadar kaliteli görseller çıkar ve böylece ürün ve hizmetlerin satışı fazla olur. Aslında kaliteli fotoğraf ürünü kaliteli göstermekten ziyade markayı ve şirketi kaliteli göstererek, ciddi, disiplinli ve kaliteli bir şirket olduğunuzu anlatır.

Günümüzde fotoğraf ajansları ile yapılan çekimler şirketlerin en büyük reklam yatırımı haline geldi. Çünki e ticaret çekimleri artık çok ciddi bir rakabeet içinde, görsel olarak ürününü en iyi anlatan en iyi hikayeye sahip olan şirketler kazanıyor. Kısacası göze en iyi hitap eden ve müşteride bir duygu oluşturan fotorğaf çekimleri satışlarınızı ciddi anlamda artırmaktadır.

Fotoğraf Ajansları

Fotoğraf ajansları genel olarak büyük çaplı fotoğraf çekimleri yapmaktadır. Yani 15 parçalık beyaz fonda çekilecek bir ürün çekimi genellikle normal bir fotoğrafçı tarafından yapılır. Tabiki bu demek değilki fotoğraf prodüksiyon şirketi bu çekimi geri çevirir. Eğer çekimi bir reklam kampanyası için kullancaksanız ve ürünler özel parçalar ise fotoğraf prodüksiyon ajansları yapması gereken bir çalışmadır. Ama büyük bir kampanya yaratılmayacaksa ve çekeceğiniz ürünleri sadece instagramda paylaşacaksanız bu kadar büyük bir bütçe ayırmanıza gerek yoktur.

Fotoğraf prodüksiyon şirketleri, kalabalık bir ekip yapısı, son teknoloji fotoğraf ekipmanları, iyi bir stüdyo, grafiker ve sanat yönetmeni gibi unsurlarla normal bir fotoğraf stüdyosundan ayrılır. Fotoğraf prodüksiyon şirketleri basit bir fotoğraf çekiminden ziyade bir reklam kampanyası ve bir hikaye oluşturur.

Fotoğraf ajansı yaptıkları çalışmaların başarılı olması ve müşteriye maksimum geri dönüş sağlaya bilmesi için, firmanın ve hedef kitlenin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Çekim ekibinin konsepti ve mekanları iyi araştırması çok önemlidir. Eğer konsept stüdyo çekimi için uygunsa ışık ve fon tercihleri belirlenmelidir. Çekim dışarıda veya kapalı bir mekanda (otel vb.) yapılacaksa mekan incelenmeli ve kullanılacak ışık ve diğer ekipmanların bir listesi oluşturulmalıdır.

Fotoğraf Ajansı Çekimi Aşamaları

Fotoğraf ajansı en iyi ışık, ekipman ve ekibe sahip olmalıdır, çekim iç mekanda da, dış mekada yapılıyorsa mutlaka en iyi ışığı bulmak için ışık testleri yapmak gerekir. Bir kaç testten sonra doğru ışık bulunacaktır. Çekilecek olan ürünlere alan derinliği kaandıra bilmek için en az iki ışık kullanılması gerekmektedir. Profesyonel fotoğraf ajansları dış mekan çekimlerine 4 paraflash ile gitmesi gerekir. Dışarıda yapılan çekimlerde gün ışığın kontrol etmek biraz zor olduğu için 4 paraflasha ihtiyaç duyula bilir. Ve tabi bu sistemlerin akülü olması önemlidir.

Konsept ve mekan belirlendikten sonra çekime başlanır. Çekim bir pc veya tablet aracılığı ile anında dışarıya aktarılır ve müşterinin çekimleri anlık olarak görüp değerlendirmesi sağlanır. Çekim sonrası elde edilen görseller müşterinin talepleri doğrultusunda rötuşlanır ve katalog veya web sitesine uygun hale getirilir.

Talebiniz müşteri üzerinde estetik algısı oluşturmak ve satışları artırmak ise Aktüel Ajans olarak sizler çalışmaktan mutluluk duyarız. Bütün fotoğraf prodüksiyon işlerinizde, profesyonel ekibimiz ve yeni nesil ekipmanlarımız ile markanıza ve şirketinize değer katmak isteriz.

Fotoğraf Prodüksiyon Ajansı

Fotoğraf Prodüksiyon; ilk fikrin oluşumundan fotoğrafın basımına veya dijital ortamda yayınlanmasına kadar gerçekleşen süreçtir. Fotoğraf prodüksiyon ajansı alanında profesyonel çözümler üreten Aktüel bir tam hizmet reklam ajansıdır. Son teknoloji ekipman dizililimi ve en az 6 yıllık deneyime sahip fotoğrafçı, asistan reteucher ve grafiker kadrosu ile imgesel; katalog, ürün, yemek, albüm kapağı, dergi kapagı, reklam, billboard, içecek ve moda çekimleri yapmaktadır.

Fotoğraf prodüksiyon ajansımızda, teknolojik yeniliklerinin yanısıra, soyunma kabinleri, sanatçılar ve müşteriler için dinlenme odası, toplantı masası, yeme içme imkanları için barı ve mutfağı bulunan son derece profesyonel bir ortamdır. Fotoğraf prodüksiyon ekibimiz çekim sonrası müşteri ile beraber seçilen fotoğrafların üst düzey algı oluşturacak, dijital düzeltmeleri ile görsel kalitenin artırılması işlemi yapılmaktadır. Sizlerde hertürlü fotoğraf prodüksiyon ihtiyaçlarınız için Aktüel Ajans ile iletişime geçebilir, kalitesi, güvenirliği, iş ahlakı, estetik gücü yüksek fotoğraflar ve algı oluşturan çekimler elde edebilirsiniz.

Fotoğraf prodüksiyon ajansı bir firmanın kurumsal kimlik unsurları arasında tahmin edilenden çokdaha fazla bir etkiye sahiptir. Günümüz dünyasında insanların artık yazı okumadıkları göz önüne alındığında görsel reklamların ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Bir ürün veya hizmeti satmak için insanlarda ilk önce paradigma algının oluşturulması ve hedef kitlenin potansiyel bir alıcı konumuna gerirebilmek için fotoğraf prodüksiyon çalışmalarının satışları etkilediği göz ardı edilemiyor. Fotoğraf prodüksiyon çalışmaları ile potansiyel müşterinin duygularına hitap ederek ürünü almasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda fotoğraf prodüksiyon firmalara kurumsal kimlik yüzü oluşturacağı için satış konusunda stratejik bir öneme sahiptir.

Fotoğraf Prodüksiyon Şirketleri, firmanın hedef kitlesine ve kurumsal kimliği ile tutarlı olan profesyonel fotoğraf çekiminin her aşamasını üstlenir ve fotoğrafları istenilen son şekliyle teslim müşterisine teslim eder.

Fotoğraf Prodüksiyon

Fotoğraf Prodüksiyon ajansı ürün, hizmet, kurumsal kimlik çalışması gibi hizmet isteyen firmalar için en iyi görsel tanıtım kanalıdır. İster katalog yaptırın, ister e ticaret satışı veya şirketenizi bina yüzü giydirme, her durumda bir fotoğraf çekimine ihtiyacınız vardır. Reklamcılık üç materyal ile iletişim kurar. Video, fotoğraf ve yazı.

Yazı artık insanlar tarafından ne yazıkki okunan birşey değil, video sadece tv ve dijital medya için fakat fotoraf tvde yer alan bir reklam kampanyasında bile kullanılı bilir. Tabiki bu videonun ve yazının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ve hatta video geleceğin reklam aracıdır. Dijital medyanın büyümesi ile tv reklamlarının artık eskisi kadar etkili olmadığı koca bir yalandan ibarettir. Fakat dediğim gibi fotoğraf prodüksiyon ile elde edecğiniz görselleri tv reklamlarında bile kullana bilirsiniz. Fotoğraf prodüksiyon ile, endüstriyel çekim, moda çekimi, imaj ve organizasyon çekimlerinin tamamı yapılır.

Aslında bu duruma fotoğraf çekimi değilde fotoğraf prodüksiyon denilmesinin tek sebebi işin tamamının bir ajanstan çıkmasıdır. Serbest çalışan bir fotoğrafçı ile çekim yapsanız bir ekipmanlarının bir çoğunu dışardan kiralayacaktır ve tabiki buda bütçe oalrak size yansıyacak. Fotoğraf prodüksiyonundan iyi bir sonuş alabililmek için tecrübeli bir fotoğraf ekibi, son teknoloji ve iyi bir planlama gerekmektedir. Neyin önce neyin sonra yapılacağını bilmeyen bir fotoğraf prodüksiyon ekibi kötü bir deneyim yaşamanıza sebep olacaktır.

Aktüel fotoğarf prodüksiyon ajansı konusunda deneyimli ve görsel algıları yüksek bir ekip, yeni nesil fotoğraf ekipmanlarının yer aldığı bir fotoğraf stüdyosu ile markanızın ruhuna uygun hikayesi olan ve dünya trendlerine uygun kreatif fotoğraf prodüksiyon çalışmaları ile hizmet vermektedir.

Fotoğraf Prodüksiyonu Ajansı Nasıl Yapılır ?

Fotoğraf prodüksiyon ajansı çalışmasının başarılı olması için markayı firmayı ve hedeflediği müşteri katagorisini iyi analiz etmek gerekir. Yine aynı şekilde firmanın yurtiçi ve yurtdışı kategorileri incelenmeli ve dünya trendlerinin gerisinde kalınmamalıdır. Sonrasında fotoğraf prodüksiyonu ekibimiz çekim için bir konsep düşünür ve gerekn araştırmalar yapılır. Eğer çekim e ticaret fotoğraf çekimi ise beyaz fonda stüdyodaolacak şekilde düşünülmeli ve fotoğraf stüdyosu çekim konseptine uygun hale getirilmelidir.

Eğer çekim katalog veya basılı işler için oalcaksa dışarıda veya (otel vb) iç mekanda çekilmesini tavsiye ederiz. Aktüel Ajans fotoğraf prodüksiyonu çalışmasının reklam dinamiklerine hakim, tam hizmet fotorğaf ekibi ile satışa yünelik kurgulanmış bir hikayesi olan fotoğraflara değer katar. İkinci aşamada çekimi yapılan ürünler bilgisayar ortamını aktarılarak sanatsal reteucherler tarafında son haline getirilir. İstenildiği takdirde web siteleri için uygun ölçülere veya katalog tasarım olarak çalışılır.