Yemek Çekimi

İştahları Kabartacak Yemek Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır ?

Yemek çekimi ile; peynirli sandeviçler, güzel soslu markarnalar, bir biftek üzerine mükemmel yerleştirilmiş tasarımlar, ızgara çeşitleri, kekler pastalar vb… yiyecekleriniz menüleriniz birer sanat eserine dönüştürülüyor. Şeflerinde dediği gibi yemek ilk olarak gözlerle yenir. Renkler, tasarımlar, dokular mutfak deneyiminizin önemli bir parçasıdır. İster menü çekimi olsun ister instagramda paylaşmak için bir çekim ister katalog çekimi olsun o muhtemeşem yemek çekimlerini elde etmek için mutlaka bizimle iletişme geçin, eğer istediğiniz karanlık, gerçeği yansıtmaya ve sıcak görünmeyen yemek çekimi değill ise…

yemek-fotografcisi
yemek-fotograf-cekimi

Aktüel Ajans yemek çekimi yaparken ışığı, komposizyonu ve kamera aylarını sizin restoran üslubunuza göre ayalar ve tearzınızda bir değişiklik yapmadan sadece kalite katar. Yemek çekimi için yiyecekleriniz hazırlandı, ışıklar istenilen sıcak renklere ayarlandı, bundan sonraki adım yemeklerin stylingi, iyi düşünülmüş bir styling fotoğrafın yönleri üzerinde yemeğinizin güçlü yanlarını en iyi ortaya çıkartacak vurgulayacak stil life yemek çekimi ortaya çıkartacaktır

Yemek Çekimi için Doğa Işık

Yemek fotoğraf çekimi için doğal gün ışığı bir çok photoshop filtresinden daha etkili menü çekimi ortaya çıkarta bilir, fakat haliyle gün ışığının fotoğraf çekiğminin kontrolü pekde bizim elimizde değil, hava anlık olarak açabiliyor kapaya biliyor doğrudan gelen güneş ıçığı sahip olduğu açıya göre setleşiyor ve karanlık gölgelerle yemeğimizin bazı bölümlerini görünmez yapabiliyor. Yani yemek çekimi için tüm doğal ışıklar eşit değiller. Yulaf ezmezi veya patates pürese gibi açık renkli bir yiyecek üzerinde çalışıyorsanızda doğrudan gelen güneş ışığı görüntüsünün şekilsiz görünmesine ve fotoğrafın tamamının aşırı pozlanmış parlak olmasına neden oalcaktır.

Bu yazdıklarımıza rağmen her zaman iyi bir yemek çekimi ve menü çekiminin gün ışığında yapılması taraftarıyızdır. Yapılması gereken tek şey önlemlerin alınması. Bu beyza bir örtü veya şemsiye olabilir, bunlardaki kalınlığı inceliği ayarlayarak gün ışığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Böylece ışık eşit bir şekilde dağılacak ve size dokulu ve sıcak bir estetik sunacaktır.

Yemek Fotoğraf Çekiminde Flash Kullanımı

Stil life bir yemek çekimi olmadığı sürece kesinlikle flash kullanımını yapmıyoruz. Yemek çekiminde ürünlerini ıslak ve yağlı kısımlarından dolayı mutlaka bir parlama ve neticesinde renk kaybı yaşanmaktadır. Özellikle beyaz zemin üzerinde çekim yapılıyorsa, beyazdan yansıyan ışık tabağın zemine oturduğu hissiyatını yok ederek tabağı havada yüzermiş gibi çıkarta bilir. Netice olarak yaptığımız yemek çekimleri ile müşterileriniz fotoğrafı eline alarak bir ısırak alma isteğini yaratmak isteriz. Bu isteğide en iyi verecek olan doğal ışıktır.

Yemek Fotoğraf Çekimi için Kompozisyon

Herhangi bir yemek fotoğraf çekimi incelediğinizde kare çok kalabalık olmasına rağmen sadece birtane ana yemek olduğunu görürsünüz. İyi bir kompoziyon bu demektir. Ana yemeğin etrafında kendinden daha küçük ve pasif kalacak yardımıcı yemeklerle, çatal, kaşık, peçete gibi mutfak eşyaları ile o kalabalığın içinde ana yemeği farkedilir kılmaktır kompozisyon.

Bir yemek çekimine baktığınzda gözlerinizin bir çerçevenin belli noktalarını öncelikle algıladığını göreceksiniz. Yemek fotoğrafçıları bu sanattan altın oran ile faydalanırlar. Yemek çekimi ne kadadar dağinık gibi görünsede bir oda aslında bir mimari fotoğraf gibi belli oranlara sahip olmalıdır. Aksi durumda göz görse bile zihin yemeğin önemli noktalarına hatta ana yemiği bile istenilen şekilde algılayamaya bilir. Yemek fotoğrafı çekilirken ana obje mutlaka mutlaka bu çizgilerin kesiştiği yerlerde veya tam içlerinde durmalıdır.

Yemek Fotoğrafçısı

Yemek fotoğrafçısı ile restoranlar, yiyecek depoları, pastaneler marketler ve daha bir çok gıda şirketi satış gücünü iyi kurgulanmış yemek çekimi ve görsel tasarımlara dayandırıyor. Bir yemeğin leszzetini mükemmel şekilde yakalayan bir kare, bir restoranın, sosyal medya pazarlama stratejisini, blog yayınını, menü tasarımını ve web sitesini oluştura bilir. Yemek çekimi, için seçeceğiniz ajans, büyük satışlar ve büyük kayıplar arasındaki farkı ifade edebilir.

Bu nedenle yemek fotoğrafçısı tarafından yapılacak çekim ve kurgusunun müşterileriniz beklediği kaliteye uygun olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Ancak harika yemek fotoğraf çekimi için iyi bir ekipman ve profesyonel, tecrübeli bir fotoğrafçı gerekmektedir. Aktüel Ajans çatısı altında yer alan yemek fotoğrafçımız ile en iyi ve profesyonel yemek çekimlerine sahip olabilirsiniz.

Aktüel Ajans olarak, Yemek fotoğrafçısı ve yemek çekimi hakkında ki bu yazımızda, daha iyi, insaların iştahına yön verecek yemek fotoğraf çekimini sizlere anlatmaya çalışacağım. Yemek çekimi herşeyden önce iyi bir ekipman ve kreatif bir kompozisyondan oluşmaktadır. Yemek çekimi için en önemli 10 adımı inceleyelim.

1. Yemek Çekimi İçin Doğru Ekipman Edinin

Yemek fotoğrafçısı için makina ve lens çok önemlidir, ışık sistemi için aynı şeyi söyleyemiyorum, tabikiğ iyi bir ışık sistemi gerekli ama bulunduğunuz ortama gün ışığı sağlıyor iseniz daha naturel yemek fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Makina olarak da giriş düzeyinde bloglar veya dijital medya için çekim yapıyorsanız orta seviye makinalar yeterlidir. Fakat yapacağıız yemek çekimi basılı bir mecrada kullanılacaksa muhakkak iyi düzeyde bir makina almanız gerekir. Tabi iyi bir yemek çekimi için makina tek başına yeterli değildir, her tür çekim için olmasada yemek çekimi için iyi bir lense yatırım yapılmalıdır.

2. Yemek Fotoğrafçısı Flash Kullanımından Kaçınmalı

Yemek fotorafçısı yemeğin en doğal şekli gün ışığında flaşsız çekilmiş halidir. Yemekler daha sıcak renklere ve insan iştehına yön verecek şekilde yansır. Tabiki bu her zaman flaşsız bir çekim yapın demek değildir. Eğer sadece bir iki kare üzerinde çalışıyorsanız ve yapacağınız çekim büyük bir materyale basılacak ise farklı ışıkdenemeleri ile flaş kullana bilirsiniz. Yalnız makina üstüne takılan flaşların sadece yemek fotoğraf çekimi için değil hiç bir profesyonel çekimde kullanılmaması gerektiğini söylememe gerek yoktur sanırım.

3. Yemek Fotoğraf çekimi için Mutlaka Tripod Kullanın

Yemek fotoğrafçısı için flaş kullanırsa doğallığı bozacağından bahsetmiştik. Eğer flaş yoksa ve sıcak bir renk yakalamak istiyorsak makinamızda DSLR ise en az saniyenin 1/60 ından pozlama yapmak gerekir. gerçi 40 a kadar el titremesi fotoğrafa yansımaz ama yaptığınız ticari bir yemek katalog çekimi olduğu için böyle bir riske giremezsiniz. Ki aynız zamanda çok sayıda yemek katalog çekimi yapaıyosanız büt fotoğraflarının bir konsept içinde aynı açıda olmasına sağlar tripod kullanımı.

4. Yemek Fotoğrafçısı Tarafından Seçilecek Arka Fon

Bazı internet sitelerinde rastlıyorum renklifonlarda hatta beyaz fonda bile tasarlanmış yemek çekimi konseptlerine. İnanın bir yemek çekimi cep telefonyla bile yapılır ama tek renk bir fonda yapılması kadar büyük bir yanlış olamaz. Üst düzey bir yemek çekimi için mutlaka bir mutfak ortamı, seti ayarlanmalıdır. Tabak çatal, kaşık, peçete, masa örtüsü gibi aksesuarlar yemek çekimi için olmazsa olmazlardır. Bu ekipmanlar yemek çekiminizin ruh haline ve başarısına derinden fayda sağlar.

5. Yemek Fotoğafçısı Kreatif Açıyı Bulmalı

Yemek fotoğafçısı gerçekten tecrübe ve görmüşlük isteyen bir fotoğraf sanatıdır, iyi bir yemek çekimi uzmanı olmak için ilk yapmanız gereken şey özellikle yurt dışında yapılmış en az 1000 kare yemek çekimi fotoğrafı incelemektir. Doğru bir vizyona ve açıya böyle sahip olabilirsiniz. Ülkemizdeki bazı fotoğrafçılar yemek çekimi sırasında makinayı tripod üzerine yerleştirir ve bütün çekim boyunca aynı açıyı kullanırlar. Eğer yemek tamamamen aynı çeşit ise bu doğru bir tekniktir. Örneğin kebap çekiyorsunuz ve setinizde kabaptan başka tatlı çorba vb. herhangibi birşey yok, evet o zaman tek bir açı ile yemek çekimini tamamlamak doğru olabilir. Bazı yemek türleri çok güçlü bir görsel kimliğe sahiptir bu tür yemeklerin çekimini tepeden yaparak dikkat çekerken kek ve benzeri yiyecekler daha düşük bir açıdan çekilmelidir gibi.

6. Yemek Fotoğrafçısı Kompozisyon Oluşturmalı

Yemek çekimi için kompozisyonu öneden oluşturmak çok zordur daha doğrusu böyle bir imkan yoktur. Yemek çekiminde kompoziasyon tecrübenizle ve iç güdülerinizle oluşturula bilir ancak. Ve o an doğru bir kompozisyon hissetmiyorsanız tasarımı bozun ve yeniden yapın.

7. Yemek Çekiminde Yiyeceklerin Çok Uzun Süre Beklemesine İzin Vermeyin

Yemek fotoğrafçısı çekimin iştah kabartıcı bir amaç güderek yapmalıdır. Özellikle sebzeler ve kırmızı etler beklediklerinde solarlar ve yağ salarlar. Bu nedenle yemek çekimi için kullanacağınız yiyeceklerin taze olmasının yanısıra dolaptan çıkartıldıktan sonra çok uzun beklemeden çekimi yapmaya gayret edin. Eğer istenilen komsept yakalanamamış ve set uzamışsa mutlaka o yiyecekler değiştirilsin.

8. Yemek Çekim Doğal Olmalıdır

Yukarıdada bahsettiğimiz gibi doğal bir yemek çekimi için özellikle tepe flaşlardan kaçının ama asıl doğallık bir pastadan bir dilim alıyorsunuz ve bir kaç kırıntı masaya düşüyor masayı temizlemeden önce hemen bir kare alın ve ekranınıza göz atın, o kırıntıları orada bırakmaya değer olabilir. Bu durumlar yemek çekimlerine bazen inanılmaz çekicilik katıyor ve hedef kitleye daha ulaşıla bilir kareler ortaya çıkmasını salıyor.

9. Yemek Çekimi için Spritz Verin

Nusretin tuz dökmesi gibi, kekinizin üzerine hindistan cevizi dökülürken veya meyve çekimlerinde bir atomizer ile bir kaç puslu su patlaması inanılmaz bir yemek çekimi yapmanızı sağlayacaktır. Stil life çekimler için özellikle kullanılan bu teknikleri normal çekimlerinizdede kullanmanız sizi iyi bir fotoğrafçı yapacaktır.

10. Yemek Fotoğrafçısı Her Zaman Hazır Olmalı

Bu durum tabiki stüdyonuzda yapacağınız yemek çekimi için değil. Eğer yemek fotoğrafçısı çekimi belirlenen başka bir mekanda yapıyor iseniz mutlaka gerekli ekipmanlarınızı yanınızda bulundurun, burda kasdettiğim tabiki fotoğraf ekipmanları değil. Yemek çekimi için gerekli olacak olan mutfak eşyaları. Ve gerçekten iyi bir yemek fotoğrafçısı olmak istiyorsanız bu ekipmanları müşteriden talep etmeyin kendiniz satın alın ve bir stylin oluşturun. Ki birkere alınacak şeyler ama her çekimde kullanabilirsiniz. Bu eşyaları müşterinizden talep etmeyipte sizde mevcut olduğunu belirtmeniz inanın müşteriniz sizi tercih etmesi için önemli bir unsurdur.

Menü Fotoğraf Çekimi

Menü fotoğraf çekimi ileri düzey görselliğe sahip olması gereken bir reklam materyalidir. İnsanlarında davranışları gördüklerine ister istemez tepki verir ki bu bazen bilinç altında daha gerçekleşe bilir. Bu nedenle menü fotoğraf çekimi gıda sektöründe pazarlamanın önemi bir parçasıdır. Müşterilerin iştahlarını tetikletyerek satışlara yön veren her zaman bu menü çekimi çalışmaları olmuştur. İyi bir yemek fotoğrafçısı ile çalışma, markanızın estetiğine öenmli bir yatırmdır. Dolayısıyla bir restoranın markasının bilinir olmasına yemek menü çekimi önemli faydalar sağlayacaktır. Menü çekimlerimizi öne çıkartacak bir kaç detaya göz atmak gerekirse….

Bazı restoranlar menü fotoğraf çekimi yaptırmak yerine internetten buludukarı fotoğraflar ile menü tasarımı yaptırıyorlar. Evet restoran değilde bir lokanta iseniz ki büyüyüp markalaşmak gibi bir amacınız yoksa bunu yapabilirsiniz. Şeffaf olmak gerekirse stok fotoğraflarını değil restoranda servis edilen yemeklerin fotoğraflarını kullanmadınız sürece markalaşamayacağınız gibi elinizdeki marka bilinirliğinide kaybedersiniz.

Menü Fotoğraf Çekimi Tutarlı Olmalıdır

Menü fotoğraf çekimi içinde yer alan görseler ve müşterinize sunacağınız yemek hatta marka tasarımınız bile mutlaka kendi içinde tutarlı olmalıdır. Menü çekimi sıcak renklerle gerçekleştirilirken logonuz soğuk bir renk olmamalıdır, bu kurumsal kimlik marka tasarımının genel bir kuralıdır. Yani olaya fotoğraf açısından bakacak olursak bası menü çekimleri gün ışığda çekildiyse diğerleri arkak mutfakta çekilmemelidir. Bu duruma dikkat edilirse aydınlatma tutarlı olur ve fotoraflar aynı menünün bir parçası gibi görünür. Düzenli ve kurgulu yapılmış bir yemek fotoğraf çekimi aynı zamanda münü tasarımındaki planlamaya ve düzenlemeyede ciddi anlamda fayda sağlar.

Menü Fotoğraf Çekimi Yaparken Dokulara ve Aydınlatmaya Dikkat Edilmelidir

Menü fotoğraf çekimi yaparken ışık faktörü çok önemlidir. Elimizden geldiği kadar doğal ışıkta yemek fotoğraf çekimi yapmaya dikkat ediyoruz. Eğer böyle bir ortama sahip değilsek ışık sistemini en iyi şekilde kullanarak doğal ışık görüntülerini yakalama çalışıyoruz. Menü çekimi yapılırken eğer ışık profesyonel bir şekilde kullanılamazsa parlaklık olan yerlerde ve fazla karanlıkta kalmış bölgelerde ürün doku kaybına uğrar ve istenilen etki yakalanamaz.

Menü fotoğraf çekimi sırasında şemsiye veya beyaz ışık bir ışık kutusuda kallanıla bilir. Bu yazıda söylemek istediğim menü fotoğraf çekimi için doğal ışık çok önemlidir, ve doğru aydınlatma ekipmanlarına sahip olmalısınız.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir