Yemek Çekimi

İştahları Kabartacak Yemek Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Yemek çekimi ile peynirli sandviçler, güzel soslu makarnalar, bir biftek üzerine mükemmel yerleştirilmiş tasarımlar, ızgara çeşitleri, kekler pastalar vb yiyecekleriniz menüleriniz birer sanat eserine dönüştürülüyor. Şeflerinde dediği gibi yemek ilk olarak gözlerle yenir. Renkler, tasarımlar, dokular mutfak deneyiminizin önemli bir parçasıdır. İster menü çekimi olsun ister İnstagram’da paylaşmak için bir çekim ister katalog çekimi olsun o muhteşem yemek çekimlerini elde etmek için mutlaka bizimle iletişime geçin.

yemek-fotografcisi
yemek-fotograf-cekimi

Aktüel Ajans yemek çekimi yaparken ışığı, komposizyonu ve kamera aylarını sizin restoran üslubunuza göre ayalar ve tearzınızda bir değişiklik yapmadan sadece kalite katar. Yemek çekimi için yiyecekleriniz hazırlandı, ışıklar istenilen sıcak renklere ayarlandı, bundan sonraki adım yemeklerin stylingi, iyi düşünülmüş bir styling fotoğrafın yönleri üzerinde yemeğinizin güçlü yanlarını en iyi ortaya çıkartacak vurgulayacak stil life yemek çekimi ortaya çıkartacaktır

Yemek Çekimi için Doğal Işık

Yemek fotoğraf çekimi için doğal gün ışığı bir çok photoshop filtresinden daha etkili menü çekimi ortaya çıkartabilir, fakat haliyle gün ışığının fotoğraf çekiminin kontrolü pek de bizim elimizde değil, hava anlık olarak değişebilir doğrudan gelen güneş ışığı sahip olduğu açıya göre sertleşiyor ve karanlık gölgelerle yemeğimizin bazı bölümlerini görünmez yapabiliyor. Yani yemek çekimi için tüm doğal ışıklar eşit değiller. Yulaf ezmesi veya patates püresi gibi açık renkli bir yiyecek üzerinde çalışıyorsanız da doğrudan gelen güneş ışığı görüntüsünün şekilsiz görünmesine ve fotoğrafın tamamının aşırı parlak olmasına neden olacaktır.

Bu yazdıklarımıza rağmen her zaman iyi bir yemek çekimi ve menü çekiminin gün ışığında yapılması taraftarıyızdır. Yapılması gereken tek şey önlemlerin alınması. Bu beyaz bir örtü veya şemsiye olabilir, bunlardaki kalınlığı inceliği ayarlayarak gün ışığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Böylece ışık eşit bir şekilde dağılacak ve size dokulu ve sıcak bir estetik sunacaktır.

Yemek Fotoğraf Çekiminde Flash Kullanımı

Stil Life bir yemek çekimi olmadığı sürece kesinlikle flash kullanımını yapmıyoruz. Yemek çekiminde ürünlerini ıslak ve yağlı kısımlarından dolayı mutlaka bir parlama ve neticesinde renk kaybı yaşanmaktadır. Özellikle beyaz zemin üzerinde çekim yapılıyorsa, beyazdan yansıyan ışık tabağın zemine oturduğu hissiyatını yok ederek tabağı havada yüzermiş gibi çıkartabilir. Netice olarak yaptığımız yemek çekimleri ile müşterileriniz fotoğrafı eline alarak bir ısırık alma isteğini yaratmak isteriz. Bu isteği de en iyi verecek olan doğal ışıktır.

Yemek Fotoğraf Çekimi için Kompozisyon

Herhangi bir yemek fotoğraf çekimi incelediğinizde kare çok kalabalık olmasına rağmen sadece bir tane ana yemek olduğunu görürsünüz. İyi bir kompozisyon bu demektir. Ana yemeğin etrafında kendinden daha küçük ve pasif kalacak yardımcı yemeklerle, çatal, kaşık, peçete gibi mutfak eşyaları ile o kalabalığın içinde ana yemeği fark edilir kılmaktır.

Bir yemek çekimine baktığınızda gözlerinizin bir çerçevenin belli noktalarını öncelikle algıladığını göreceksiniz. Yemek fotoğrafçıları bu sanattan altın oran ile faydalanırlar. Yemek çekimi ne kadar dağınık gibi görünse de bir oda aslında bir mimari fotoğraf gibi belli oranlara sahip olmalıdır. Aksi durumda göz görse bile zihin yemeğin önemli noktalarına hatta ana yemek bile istenilen şekilde algılayamayabilir. Yemek fotoğrafı çekilirken ana obje mutlaka mutlaka bu çizgilerin kesiştiği yerlerde veya tam içlerinde durmalıdır.

Yemek Fotoğrafçısı

Yemek fotoğrafçısı ile restoranlar, yiyecek depoları, pastaneler marketler ve daha birçok gıda şirketi satış gücünü iyi kurgulanmış yemek çekimi ve görsel tasarımlara dayandırıyor. Bir yemeğin lezzetini mükemmel şekilde yakalayan bir kare, bir restoranın, sosyal medya pazarlama stratejisini, blog yayınını, menü tasarımını ve web sitesini oluşturabilir. Yemek çekimi, için seçeceğiniz ajans, büyük satışlar ve büyük kayıplar arasındaki farkı ifade edebilir.

Bu nedenle yemek fotoğrafçısı tarafından yapılacak çekim ve kurgusunun müşterileriniz beklediği kaliteye uygun olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Ancak harika yemek fotoğraf çekimi için iyi bir ekipman ve profesyonel, tecrübeli bir fotoğrafçı gerekmektedir. Aktüel Ajans çatısı altında yer alan yemek fotoğrafçımız ile en iyi ve profesyonel yemek çekimlerine sahip olabilirsiniz.

Aktüel Ajans olarak, yemek fotoğrafçısı ve yemek çekimi hakkında ki bu yazımızda, daha iyi, insanların iştahına yön verecek yemek fotoğraf çekimini sizlere anlatmaya çalışacağız. Yemek çekimi her şeyden önce iyi bir ekipman ve kreatif bir kompozisyondan oluşmaktadır. Yemek çekimi için en önemli 10 adımı inceleyelim.

1. Yemek Çekimi İçin Doğru Ekipman Edinin

Yemek fotoğrafçısı için makine ve lens çok önemlidir. Makine olarak giriş düzeyinde bloglar veya dijital medya için çekim yapıyorsanız orta seviye makineler yeterlidir. Fakat yapacağınız yemek çekimi basılı bir mecrada kullanılacaksa iyi düzeyde bir makine almanız gerekir. Tabi iyi bir yemek çekimi için makine tek başına yeterli değildir, her tür çekim için olmasa da yemek çekimi için iyi bir lense yatırım yapılmalıdır.

2. Yemek Fotoğrafçısı Flash Kullanımından Kaçınmalı

Yemek fotoğrafçısı için yemeğin en doğal şekli, gün ışığında flaşsız çekilmiş halidir. Yemekler daha sıcak renklere ve insan iştahına yön verecek şekilde yansır. Tabi ki bu her zaman flaşsız bir çekim yapın demek değildir. Eğer sadece bir iki kare üzerinde çalışıyorsanız ve yapacağınız çekim büyük bir materyale basılacak ise farklı ışık denemeleri ile flaş kullanabilirsiniz. Yalnız makine üstüne takılan flaşların sadece yemek fotoğraf çekimi için değil hiçbir profesyonel çekimde kullanılmaması gerekir.

3. Yemek Fotoğraf çekimi için Mutlaka Tripod Kullanın

Yemek fotoğrafçısı için flaş kullanırsa doğallığı bozacağından bahsetmiştik. Eğer flaş yoksa ve sıcak bir renk yakalamak istiyorsak makinamızda DSLR ise en az saniyenin 1/60’ından pozlama yapmak gerekir. Tripod kullanımı fotoğrafı konsept içinde aynı açıda olmasını sağlar.

4. Yemek Fotoğrafçısı Tarafından Seçilecek Arka Fon

Bazı internet sitelerinde rastladığımız gibi renkli fonlarda hatta beyaz fonda bile tasarlanmış yemek çekimi konseptleri mevcuttur. İnanın ki bir yemek çekimi cep telefonuyla bile yapılır ama tek renk bir fonda yapılması kadar büyük bir yanlış olamaz. Üst düzey bir yemek çekimi için mutlaka bir mutfak ortamı, seti ayarlanmalıdır. Tabak çatal, kaşık, peçete, masa örtüsü gibi aksesuarlar yemek çekimi için olmazsa olmazlardır. Bu ekipmanlar yemek çekiminizin ruh haline ve başarısına derinden fayda sağlar.

5. Yemek Fotoğafçısı Kreatif Açıyı Bulmalı

Yemek fotoğafçısı gerçekten tecrübe ve görmüşlük isteyen bir fotoğraf sanatıdır, iyi bir yemek çekimi uzmanı olmak için ilk yapmanız gereken şey özellikle yurt dışında yapılmış en az 1000 kare yemek çekimi fotoğrafı incelemektir. Doğru bir vizyona ve açıya böyle sahip olabilirsiniz. Ülkemizdeki bazı fotoğrafçılar yemek çekimi sırasında makineyi tripod üzerine yerleştirir ve bütün çekim boyunca aynı açıyı kullanırlar. Eğer yemek tamamen aynı çeşit ise bu doğru bir tekniktir. Örneğin kebap çekiyorsunuz ve setinizde kebaptan başka tatlı çorba vb. herhangi bir şey yok, evet o zaman tek bir açı ile yemek çekimini tamamlamak doğru olabilir. Bazı yemek türleri çok güçlü bir görsel kimliğe sahiptir bu tür yemeklerin çekimini tepeden yaparak dikkat çekerken kek ve benzeri yiyecekler daha düşük bir açıdan çekilmelidir.

6. Yemek Fotoğrafçısı Kompozisyon Oluşturmalı

Yemek çekimi için kompozisyonu önceden oluşturmak çok zordur daha doğrusu böyle bir imkan yoktur. Yemek çekiminde kompozisyon tecrübenizle ve iç güdülerinizle oluşturulabilir.

7. Yemek Çekiminde Yiyeceklerin Çok Uzun Süre Beklemesine İzin Vermeyin

Yemek fotoğrafçısı çekimin iştah kabartıcı bir amaç güderek yapmalıdır. Özellikle sebzeler ve kırmızı etler beklediklerinde solarlar ve yağ salarlar. Bu nedenle yemek çekimi için kullanacağınız yiyeceklerin taze olmasının yanı sıra dolaptan çıkartıldıktan sonra çok uzun beklemeden çekimi yapmaya gayret edin. Eğer istenilen konsept yakalanamamış ve set uzamışsa mutlaka o yiyecekler değiştirilmelidir.

8. Yemek Çekimleri Doğal Olmalıdır

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğal bir yemek çekimi için özellikle tepe flaşlardan kaçının ama asıl doğallık bir pastadan bir dilim alıyorsunuz ve bir kaç kırıntı masaya düşüyor masayı temizlemeden önce hemen bir kare alın ve ekranınıza göz atın, o kırıntıları orada bırakmaya değer olabilir. Bu durumlar yemek çekimlerine bazen inanılmaz çekicilik katıyor ve hedef kitleye daha ulaşılabilir kareler ortaya çıkmasını sağlayabilir.

9. Yemek Çekimi için Spritz Verin

Hepimizin tanıdığı Nusret’in tuz dökmesi gibi, kekinizin üzerine Hindistan cevizi dökülürken veya meyve çekimlerinde bir atomizer ile birkaç puslu su patlaması inanılmaz bir yemek çekimi yapmanızı sağlayacaktır. Stil life çekimler için özellikle kullanılan bu teknikleri normal çekimlerinizde de kullanmanız sizi iyi bir fotoğrafçı yapacaktır.

10. Yemek Fotoğrafçısı Her Zaman Hazır Olmalı

Bu durum tabi ki stüdyonuzda yapacağınız yemek çekimi için değildir. Eğer yemek fotoğrafçısı çekimi belirlenen başka bir mekanda yapıyorsanız mutlaka gerekli ekipmanlarınızı yanınızda bulundurun. Yemek çekimi için gerekli olacak olan mutfak eşyalarıdır.

Menü Fotoğraf Çekimi

Menü fotoğraf çekimi ileri düzey görselliğe sahip olması gereken bir reklam materyalidir. Menü fotoğraf çekimi gıda sektöründe pazarlamanın önemi bir parçasıdır. Müşterilerin iştahlarını tetikleyerek satışlara yön veren her zaman bu menü çekimi çalışmaları olmuştur. İyi bir yemek fotoğrafçısı ile çalışma, markanızın estetiğine önemli bir yatırımdır. Dolayısıyla bir restoranın markasının bilinir olmasına yemek menü çekimi önemli faydalar sağlayacaktır.

Menüde yer alan yemek fotoğrafları, tüketiciyi cezbetmelidir. Bu sebepten çekimler özenli ve profesyonelce yapılmalıdır. Eğer büyük bir işletmeyseniz menü konusunda oldukça titiz davranmalısınız.

Menü Fotoğraf Çekimi Tutarlı Olmalıdır

Menü fotoğraf çekimi içinde yer alan görseler ve müşterinize sunacağınız yemek hatta marka tasarımınız bile mutlaka kendi içinde tutarlı olmalıdır. Menü çekimi sıcak renklerle gerçekleştirilirken logonuz soğuk bir renk olmamalıdır. Bu kurumsal kimlik marka tasarımının genel bir kuralıdır. Yani olaya fotoğraf açısından bakacak olursak basın menü çekimleri gün ışığıyla çekildiyse diğerleri karanlık mutfakta çekilmemelidir. Bu duruma dikkat edilirse aydınlatma tutarlı olur ve fotoğraflar aynı menünün bir parçası gibi görünür. Düzenli ve kurgulu yapılmış bir yemek fotoğraf çekimi aynı zamanda menü tasarımındaki planlamaya ve düzenlemeye de ciddi anlamda fayda sağlar.

Menü Fotoğraf Çekimi Yaparken Dokulara ve Aydınlatmaya Dikkat Edilmelidir

Menü fotoğraf çekimi yaparken ışık faktörü çok önemlidir. Elimizden geldiği kadar doğal ışıkta yemek fotoğraf çekimi yapmaya dikkat ediyoruz. Eğer böyle bir ortama sahip değilsek ışık sistemini en iyi şekilde kullanarak doğal ışık görüntülerini yakalama çalışıyoruz. Menü çekimi yapılırken eğer ışık profesyonel bir şekilde kullanılamazsa parlaklık olan yerlerde ve fazla karanlıkta kalmış bölgelerde ürün doku kaybına uğrar ve istenilen etki yakalanamaz.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir