Beyaz Fonda Ürün Fotoğraf Çekimi

urun-fotograf-cekimi
urun-fotograf-cekimi

Beyaz fonda ürün fotoğraf çekimi, e ticaret siteleri için kesnlikle olması gerekendir. İnstagram ve diğer sosyal medya hesapları için ilk sırada olasada ikinci sırada düşünüle bilir. Beyaz arka plan ürünün şeklini ve derinliğiniaçıkca gösterir ayrıca şeffaf ürünlerde saydamlığı en iyi belli eden renktir. Bugün normal bir perakende mağzasından ürün alan kimse ürüne dokunmasından tutmasından ne hissettiği bilinebilir. Ama e ticaret satışlarında böyle bir şansları yoktur. Net ve kaliteli bir beyaz zemin üzerinde ürün fotoraf çekimi internet üzerinden satmak için çok önmelidir.

Beyaz fonda ürün fotoğraf çekimi diğer arka plan renklerinden daha yaygındır ve bunun bir kaç sebebi vardır. İlk neden ürünün arka plan üzerinde alan derinliği kazanarak sonsuzluk efeği verilmesidir. Bu efekle ürün tamamen ön plana çıkar ve müşterinin ürünü daha net ve detaylı görmesini sağlar. Aynı zamanda beyaz zemin üzerinde ürün fotoraf çekimi yapıldıktan sonra ürün photoshop aracılığı ile arka plandan ayırarak başka bir zemine oturtmak daha kolaydır. Yani beyaz zeminde yapılan ürün çekimi diğer arka planlarada olanak verir.

Web Sitesi ve İnstagramiçin Beyaz Fonda Ürün Fotoğraf Çekimi

urun-cekimi

İnternetin gelişimi ile artık milyonlarca ürün e ticaret sitesleri ve sosyal medya üzerinden satılırken haliyle ürün fotoğaf çekimi işin anahtar noktasını oluşturuyor. Beyaz fonda ürün fotoğraf çekimi ürünün türüne göre farklı yaklaşımlar gerektirebilir. Cam veya parlak bir ürün ile bir elbise çekimi aynı olmayacaktır. Aktüel Ajans olarak bu konuda her biri kendi dalında yetenekli fotoğrafçılar ile çalışmaktayız.

Çok fazla ürünü olan yaşam tarzı markaları için, ürünün satışını hızlandıran ürün fotorğaf çekimleri oluşturmak söz konusu olduğunda hız ve verimlilik çok önemlidir. Ajans oalrak 500 adetlik, 3 kare çekilen bir çalışmayı ortalama 4 günde shoplanmış olarak teslim edebilecek, organize olmuş bir ekip, aerodinamik yapısı güçlü ve tüm ürünleri aynı statik kurulumla çekebilecek bir fotoğraf stüdyosuna sahibiz.

Beyaz Fonda Ürün Fotoğraf Çekimi için Ölçeklendirme

ürün fotoğraf çekimi
ürün fotoğraf çekimi

Ölçek oluşturmak derken fotoğrafın büyüklüğünü kasdetmiyoruz tabiki. Ürünün ne kadar büyük veya küçük olduğunu müşterinin anlayacağı ölçekten bahsediyoruz. Alışverişçiler ürünün büyüklüğünü ve nasıl göründüğünü bilmek isterler. Tabiki bu bütün beyaz fonda ürün fotoğraf çekimi çalışmaları için geçerli değil. Bir elbisenin yada bir kitabın boyutu aşağı yukarı bellidir. Ama bir masa, bilgisayar kasası, çiçek gibi sbit ölçüleri olmyan ürünler için önemlidir. Bu gibi ürün çekimleri yapılırken mutlaka ürünün ölçüsü belli edilmek isteniyor ise yanına sabit ölçülü bir aksesuar koyulmalıdır. Mesela çiçek çekerken yanına bir kitap koymak gibi…

Gurup, Ürün Fotoğraf Çekimi

Grup ürün fotoğraf çekimleri müşteriye diğer seçenkeleri gösterme ve karşılaştırma yapmalarına olanak sağlamak için kullanılan bir tekniktir. Genellikle makyaj ürünleri için kullanılan bir tekniktir. Beyaz arka plana karşı genellikle renkli düz zeminlerde yapılan bir çekimdir.

Yaşam Tarzı Ürün Fotoğraf Çekimleri

Yaşam tarzı beyaz fonda ürün fotoğraf çekimleri genellikle spor, eğlence, alışveriş gibi aktiviteleri içermektedir. Yoga yapan bir kadın ve spor malzemeleri giydiği taytlar, ayakkabılar ve benzeri ürünler gibi. Ürün fotoğraf çekimleri her ne kadar beyaz fonda çekilmeli desekte bu sadece ürün satış sayfaları için olmazsa olmazdır. Ama ekstradan ürünün kullanım şekillerini gösteren çekimler ürünün satışını 2 hatta 3 katlaya bilir. Özellikle detay barındıran ürünler (kamp çantası vb) için gerçekten çok önemlidir. Tabiki bu tür çekimler iki çalışma ister, örneğin kamp çantasını bir kampçının sırtında dağlarda fotoğraladıktan sonra, detayları ve farklı renklerini yine stüdyoda beyaz fonda ürün fotoğraf çekimi gerçekleştirmek gerekebilir. Sonraki süreçte bu detaylar doğada yapılan ürün çekimlerinin yanına konularakda billboard ve web siteleri için banner yapılabilir. Bu yaklaşım müşterinize ürünün kendi üzerinde nasıl duracağını hayal etmesini tetikler ve bir albeni oluşturur.

Beyaz Zemin Üzerinde, Beyaz Ürün Fotoğaraf Çekimi Nasıl Yapılır ?

Özellikle e ticaret fotoğraf çekimlerinde; beyaz zemin üzerinde ürün çekimi ürünlerin gerçek renklerinin vurgulaması ve desenli veya renkli olan arka plan gibi müşterinin dikkatini dağıtmaması sebebi ile tercih edilmektedir. Amazon ve Ebay gibi dünya devi e ticaret siteleri çoğunlukla katalog çekimlerini beyza zemin üzerinde yaptırmaktadırlar. Evet bu yaratıcı ürün çekimi için negatif bir durum olsada satışları artırması kaçınılmazdır.

Ancak beyaz veya saydam bir ürün için ürün çekimi yaptığınızda neler oluyor ? Fotoğrafta detayı ve ve hatta ürünün kendisini kaybetmeden beyaz arka planda nasıl çekeceğinizi veya yanlış şekilde algılanmamasını sağlamayı nasıl yapacaksınız. Beyaz zeminde beyaz ürün çekimi yapmak mutemelen göz korkutucu fakat imkansız değildir. Bu tür ürün çekimi tekniğinin bir eğrisi varken, ışığı şekillendirme ve problem çözmek eğlenceli olacaktır.

Beyaz Zemin Ürün Fotoğaf Çekimi İçin Makina Ayarları

Beyaz zemin üzerinde ürün çekimi başlamadan önce temel ayarları unutmayın, Beyaz dengesini ışık kaynağınıza veya çekim ortamınıza göre doğru bir şekilde ayarlayın. Bu önemli adım olmadan ürününüzün mavi veya kırmızıya kaymalar olacaktır. Aynı şekilde ISO’unuzu 100 veya 200 olarak ayarlamanıza ve bir tripod kullanmaya dikkat edelim. Aksi durumda ürün çekimi büyük olasılıkla zarar görecektir. Fotoğraf makinanızın ayarları her ürün çekimi için ( ürün için ) muhakkak farklılık gösterecektir. Ürününüz için doğru ayarları bulduğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin f/16 da çekim yapmak, odaklanmış bir ürünün çoğunu değilsede en fazla ayrındıyı verecektir ancak daha yumuşak bir ürün çekimi için daha geniş bir açıklık kullanmak isteye bilirsiniz.

Ürün Fotoğraf çekimi için Fon Alanını Ayarlamak

Ürün fotoğraf çekimi yapılacak ürünün etrafını eşit olarak aydınlatacak yansıtıcı bir kutu oluşturmak için beyaz köpük plakalar kullana bilirsiniz. Beyaz fondaki katalog çekimlerinde ele alınması gereken ilk ve en belirrgin sorun şudur; Bir beyaz ürün ile beyaz arka plan arasında nasıl bir ayrım yapıla bilir. Beyaz bir ürün katalog çekimini renkli ürün çekimi gibi aydınlatırsanız, büyük bir olasılıkla önemli detayları kaybedeceksiniz. Üzerine ürünü yerleştirmek için düz bir masa veya başka yüksek bir düzey bularak başlaya bilirsiniz. Sonra ürünün arkasına ve altına yerleştirmek için beyaz bir yansıtıcı düzey bulmanız gerekir. Bunun için bir kaç seçeneğiniz var. ürün çekiminde ürünün yansımmasını görmek isteyip istemedinize bağlı olarak beyaz dikişsiz kağıt veya beyaz pleksiglas kullana bilirsiniz. beyaz köpük kullanmanızı öneririz çünkü ucuz ve kolay manevra kabiliyetine sahiptir.

Bu bölüm bittikten sonra, ürünün beyaz yüzeyi ve arka plan arasında net bir ayrım oluşturmak için ürün etrafında bir ışık kalıbı oluşturmaya başlayacaksınız.

Ürün Fotoğraf Çekimi için Işığı Şekillendirin

Bir ürün fotoğraf çekimi için ışığı manipü etme beceriniz beyaz zeminde beyaz ürün çekimi kalitesini belirleyecek ulan nihai unsurdur. Işığı şekillendirerek beyaz ürünün beyaz arka plandan ayrılmasını sağlaya bilrceğiniz gibi eşyanın benzersiz şeklini ve dokusunu gösterebilmek için görüntüyü derinlerştire bilirsiniz. Beyaz zemin üzerinde ürün fotoğraf çekimi için ürünü başka ürünlerde olduğu gibi doğrudan aydınlatmak yerine gölgeler tanımlamak için dolaylı ışık kullanın. Işık kaynağını fotoğraf makinasının biraz gerisinden fotoğrafta gösterildiği gibi tanımlamak ürün çekimi için fark yaratacaktır.

Ardından ürünün gölgesi oluşana kadar fotoğraf makinasını daha yakın tutun ve duruduğunuz yeri test etmek test fotoğraf çekimi yapın. Daha sonraki aydınlatma ayarları için test ürün çekimi görüntülerini referans olarak alın. Amaç katalog çekiminde ürününüzün kenarlarının kaybolduğu kadar aydınlık olmasada arka planın mümkün olduğu kadar beyaz olmasını sağlamak. Büyük olasılıkla test ürin çekimi aşağıdaki fotoğraf gibi ürünün biraz fazla karanlıkolduğu görülecektir.

Bu ürün çekimi ürünü arka plan ile arasında iyi bir ayrım gösterir fakat ürünçok karanlıktır. Bu sorunu halletmek için ek aydınlatma araşlarına ihtiyaç vardır.

İnstagram : @aktuel.ajans