Manken Ajansları

modellik ajansi
modellik ajansi

Manken ajansları, medya, reklam ajansları, moda firmaları, tv kanlları ve bir çok benzer sektöre, manken, fotomodel, prova mankeni, fuar hostesi, erkek manken, tercüman hostes gibi kişileri sunarlar. Manken ajansı kendi arasında ve departman olarak bir kaç gruba ayrılırlar, bunların başlıcaları, oyuncu ajansları ve mankenlik ajanslarıdır.


Manken ajansları, yukardada belirttiğimiz gibi manken ve fotomodel hizmeti verirken oyuncu ajansları diziler, reklam fillmi çekimleri, sinema ve benzeri mecralara model temini yaparlar. Mankenlik ajansları çatısı altında bulunan kişilere manken veya fotomodel denir. Manken ve ya fotomodel sanat, tekstil veya reklam çalışmaları için poz veren kişilere denir. Tarihteki ilk mankenin Marie Vernet Worth isimli bir parisli bir kadın olduğu zannediliyor.

Manken ajansları fotomodel manken ve adayları için toplamda 8 saatilik bir mankenlik eğitimi vermektedirler. Bu sektörde başarılı olmanın en yolu alınacak eğitimdir. Aktüel Ajans bu konuda çk titiz davranmakta ve sadece mankenlik eğitimi almış modeller veya güzellik yarışmalarında derece yapmış mankenlerle çalışmaktadır. Mankenlik ajansları, çalışacakların modelin, hazır giyim, katalog çekimleri, web sitesi çekimleri, reklam filmleri, defile çalışmaları gibi kulvarlarda uzmanlaşmış modellerle çalışmayı tercih etmektedirler.

mankenlik-ajanslari
mankenlik-ajanslari

Manken ajansları özellikle istanbulda olmak üzere sayısı çok fazla olan bir sektör haline geldi. Baylar ve bayanlar için yeni imkanlar sunan mankenlik ajansları gizli kalmış yetenekleri sektöre kazandıran en bilindik sektördür. Keşvedilen hemen herkes yapım şirketlerine, tv kanllarına, fotoğrafçılara ve medyanın herhangibi bölümüne olan iletişimini muhakkakki bir reklam ajansı ve ya mankenlik ajansları aracılığı ile kurmuştur. Bu nedenle mankenlik ajansları medyanın giriş kapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Mankenlik ajansları modeller kadar medya içinde büyük önem arz etmektedir. Yapım şirketlerinin tamamı ihtiyaçları olan manken ve oyuncuları mankenlik ajanslarından temin etmektedirler. Aktüel manken ajansı kurulduğu yaklaşık 11 senedir bir çok bilindik marka ve fotoğrafçı için manken model temini yapmaktadır. Yerli ve yabancı manken kadrosu ile mankenlik ajansları arasındaki çizginisin her geçen gün yükseltmektedir. Aktüel manken ajansı sektöre kazandırdığı yeni modeleri, giyim, kozmetik ve aksesuar firmalarının yüzü haline getirmektedir. Firmaların ve manken adaylarının sektörde yer edinmiş mankenlik ajansları ile çalışmalarını temenni ederiz.


En İyi Manken Ajansları

modellik ajansi
modellik ajansi

En iyi Manken ajansları, modellerini temsil eden bir şirketlere verilen isimlerden biridir. Bu manken ajansları, model ya da baş ajans ile yaptıkları anlaşmadan komisyon aracılığıyla para kazanırlar. En üst düzey manken ajansları, moda tasarımcıları ve büyük bütçeli reklam ajanslarıyla birlikte çalışır. Sektördeki statüsünü artırmak için yeteneklerini geliştirmek için çok para harcamak zorundadırlar.

En iyi Manken ajanları, bünyelerinde çalışan modelleri eğitiyorlar, portföy düzenliyorlar, katalog çekimleri yapıyorlar ve kompozisyon fotoğraf kartlarını, modellerin ihtiyaç duyacağı diğer basılı materyallerle bir araya getiriyorlar.
Mankenlik ajansları; modelleri için ajanslara, fotoğrafçılara ve tasarımcılara sunarak iş bulur. Ajanslar işleri ayırıyor, işleri faturalandırıyor ve zamanları için modelleri ödüyorlar.

moda fotoğrafçısı
moda fotoğrafçısı

İyi bir model ajansı, müşterileri ile modelleme konusunda profesyonelliği proaktif bir şekilde paylaşır ve müşterinin her türlü kampanya, sergi, ürün tanıtımı, donanım, yayın, televizyon reklamı ve reklam için en uygun modelleri seçmesini sağlar. Mankenlik Ajansları Model Olmak İsteyenler İçin Ne İfade Eder?

Manken Ajansları her genç kız ya da erkeğin kariyerinde bir başlangıç yapmak için başvurdukları en güvenilir yerler olarak tabir edilebilirler. Mankenlik ajansları çoğunlukla modacıların tasarladıkları giysilerin tanıtımını veyahut markaların reklamını yaparlar. Mankenlik ajansları, manken olabilecek kişileri belirli standartlara göre seçip onlara uygun markaların tanıtımlarını onlara vermelidirler.


Podyum Mankeni

model-ajans
model-ajans

Podyumda kıyafet ve takı şeklinde ürün sergileyen kişilerdir podyum mankenleri, podyum mankenleri mankenlik ajansları için bir modelin geleceği son nokta olarak değerlendirilir. Manken ajansları defile mankenlerini çoğunluklu parçaların tanıtımı için kullanırlar. Fotomodellerde 170 boy uygun görülürken defile mankenlerinde ortalama 180 boy aranmaktadır.

Bunun yanısıra bacak boylarıda normal bir fotomodele göre uzun olmalıdır. Kısacası manken ajanları podyum mankenlerinde düzgün ve orantılı bir fizik aramaktadırlar. Erkek podyum mankenlerinin fazla vucutlu olması gerektiği gibi yanlış bir yargı vardır sektör arasında, esasında erkek mankenlerde aşırı fazla kaslı bir vucud istenmemektedir. Bunun yanısıra hem erkek mankende hem bayan mankende yaş sınırı 16 ila 29 dur. Bu yaşlar dışında olan kişiler mankenlik ajansları tarafın ekstra bir durum olmadıkça tercih edilmemektedir.

Prova Mankeni

nasil-manken-olunur
nasil-manken-olunur

Tekstil firmalarının isimlerini duyurma ve ihracat kapasitesini artırmaya yönelik çabaları mankenlik ajanslarına ve prova mankeni ihtiyacı doğurmuştur. Modacıların tasarladıkları kıyafetlerin seri üretime geçmeden önce prova mankneni kullanılarak ölçülerinin ve insan üzerinde nasıl duracağının görülmesi için yine mankenlik ajansları ile çözüm ortaklığına gitmesini sağlamıştır. Prova mankeni modacıların ve teksitil söktörünün tasarladıkları kıyafet ve elbiseleri üretimden önce giyerek markalar için kusursuz ve ölçüleri tam tutan kıyafetler tasarlamasına olanak veren mankenlerdir.

Prova mankeni olmak için gereken kriterler ; vucud yapılarının insan anatomisinin genelhatlarına ve ölçülerine uymasıdır, özellikle kemik yapısının. Bayan prova mankenlerinde boy 170 ve üstü, erkek prova mankenlerinde ise 180 ve üstü olması gerekir, ayrıca prova mankenliğinde güzelliğin ve yakışıklılığında iyi olması gerekmektedir. Bunun nedeni prova mankenleri sade modelist ve stilislerin önünde elbisenin ölçülerini tutturma görevini değil aynı zamanda firmanın müşterisi geldiğinde sunumda yapmaktadır. Buna gıyaben birçok firma prova mankenlerinin bakımlı ve güzel olmasını istemektedir. Prova mankeninde yaş aralığı 16 ila 35 dir.

Manken Ajansları Model Sunumu

mankenli katalog çekimi
mankenli katalog çekimi

Manken Ajansları olarak bilinen şirketlerin ilk amacı, markaların hazırladığı defilede müşterilere sunulacak giysilerin seçimini yapıp, koreografi ile beraber provaya ve izleyiciye gösterilecek defilenin ön hazırlığını yapar ve modaya göre hazırlanan kıyafetleri izleyiciye sunar. Mankenlik ajansları, eğitimli ve düzgün fiziğe sahip olan modelleri seçerek bu modellerin defileler aracılığı ile tanınmasını sağlamayı amaçlar. Bu sebeple model olmak isteyen tüm gençler doğru mankenlik ajansları seçerek bu sektörde tanındık biri olmaya çalışır. Mankenlik ajansları bu sebeple titizlikle seçilmeli ve güvenilebilir bir ajans olmalıdır. Mankenlik ajansları modellerini bu işe uygun kişileri bularak seçerse hem ajansları tanınır hem de ajansları bünyesinde bulunan modelleri ün kazanır.


Manken Ajanslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Manken ajansları belirli koşullara göre manken seçimi yapmaktadır. Yani mankenlik ajansları başvurularında model olmaya uygun olabilmeniz dışında birde ajansın koyduğu kurallara uygun olmanız gerekmektedir. Mankenlik ajansları, öncelikle seçecekleri kişilerin fiziğini, diksiyonunu, eğitimini ve dahası oyunculuğunu dikkatle inceler. Mankenlik ajansları için başvuru yapmaktan sakın çekinmeyin.

Hatta ajanslar çoğunlukla yeni yüzlerle çalışmayı tercih ettiğinden seçilme şansınızın yüksek olduğunu bilmelisiniz. Mankenlik ajansları için boy-kilo orantısı çok önemlidir. Mankenlik ajansları için genellikle kusursuz olabilme yetisi ön plandadır Başvuru için belli bir ücret genellikle istenmez. Başvuru için kullandığınız fotoğrafların kaliteli ve istenen niteliklere göre seçilmiş olması önemli bir unsurdur. Mankenlik ajansları eğitim durumuna göre de markaların tanıtımını üstlenmektedir. Yabancı dil bilen mankenler her zaman daha çok defileye katılabilmeye hak kazanırlar.

Manken Ajansları ile Mesleğe Başlamak

Manken ajansları için iyi bir model bulmak çok kolay bir iş olmayacaktır. Binlerce başvurudan sadece yetenekli ve gerekli şartlara uyan modeller bulmak mankenlik ajansları için meşakkatli bir iştir. Model olmak isteyen gençlerin işe başlamak için atacağı ilk adım mankenlik ajansları ile anlaşma yapmak olacaktır. Mankenlik ajansları ile mesleğe başlayan modeller diğer modellere nazaran iş bulma ihtimali daha fazladır. Model olmak istiyorsanız size uygun bir manken ajansı ile görüşüp şartları belirlemeniz ya da size sunulan şartları kabul etmeniz gerekecektir. Mankenlik ajanslara kayıt olmadan yapılabilecek bir meslek olarak görülmez.

Manken ajansları model olmak isteyenlerin uğurlu kapısıdır. Örneğin kariyerini manken olmak için şekillendirecek olan her genç manken aday uzun uğraşlar vermek zorunda kalabilir. Yani mankenlik ajansları için sadece manken olmak istemeniz yetmeyecektir. İyi bir çalışan olmanız da gerekebilir. Dünyada yer alan tüm mesleklerde olduğu gibi mankenlikte de disiplin çok önemlidir. Disiplinli olmaktan kasıt ise işine gereken özeni göstermeye dayanmaktadır. Mankenlik ajansları sizin işe gelip gitme saatlerinizi dahi kontrol edecektir. İlk önce işinize sadık olmanız beklenir. Bunları uyguladığınızda mankenlik ajansları için ilk kuru başarıyla geçtiğinizi söylemek çokta yanlış olmayacaktır.

Mankenlik Sizin İçin Önemli Mi?

Manken ajansları sizin sadece yüz ve fizik güzelliğinize asla bakmaz. Yeteneklerinize ve dahası meslekteki azminize de önem vereceklerdir. Azimli, kararlı, disiplinli ve huzurlu bir çalışan tüm mankenlik ajansları için çok kıymetlidir. İş ahlakına sahip olmak birçok bireyin önemsemediği belki de önemsemek istemediği bir durumdur. Mankenlik ajansları iş ahlakına sahip model adaylarıyla çok iyi iletişim kuracak ve uyumlu çalışmayı sağlayacaktır. Çekime vaktinde gitmeniz kadar değerli ne olabilir ki? Elbette mankenlik sizin mesleğiniz olduğunda herhangi bir iş gibi onu sahiplenmeniz sizden beklenecektir.

Sabah erken kalkmak, düzenli uyku ve yemek saatleri, spor yapmak bu süreçte sizin için kıymetli olacaktır. Birçok genç kız tüm hayallerinde manken olmayı hedefler. Bu hedeflenen yolda ilerlemek adına birçok şeyden vazgeçmek ya da sınırlamak zorunda kalabilirler. Manken adayları mankenlik ajansları bünyesine girmeden evvel her türlü zorluğu göze almalıdırlar.

Manken Olmak İçin Yeteneğiniz Var mı?

Manken ajansları sadece model, fuar hostesi, stand hostesi vs. aramaz. Mankenlik ajansları aynı zamanda yetenekli sanatçılar keşfetmek isterler. Eğer uygun fiziğe sahipseniz, gereken eğitimi almışsanız ve yeteneklerinize güveniyorsanız neden mankenlik ajanslarına başvurmuyorsunuz? Mankenlik ajanslarında ilk başvurular sanki hep model olmak için olmaktadır. Bunun sebebi gençlerin henüz kendinden emin olmamaları dahası yeteneklerini bilmemesinden kaynaklanabilir. Aslında doğruyu belirtmek gerekirse oyuncu olmak hemen olacak bir iş değildir. Mankenlik ajansları tarafından keşfedilmeniz beklenebilir. Bunun için çaba göstermelisiniz ve her alanda kendinizi özgürce ifade edebilmelisiniz.