Şub 18

Erkek Mankenler

Erkek mankenler başta moda olamak üzere bir çok sektöre hitap etmektedir. Erkek mankenler istenilen yaşta ajanslara başvuru yapıla bilir. Müşteri taleplerine duruşunuz kültürünüz ve ışığınızla cevap vereblileceğinize inanıyor, modayı ve gündemi takip ediyor ve istanbulda yaşıyor iseniz ajansımıza başvuru yapabilirsiniz.

erkek-manken
erkek-manken

Erkek manken ajansları yeni yapılacak bir mankenlik başvurusu değerlendirirken dikkate aldığı bazı kriterler vardır, bunlar aşağı yukarı bir çok ajansda aynı olasada farklılık gösteren ajanslar vardır, Aktüel Ajans bünyesinde yer alacak bir erkek mankende tecrübe, defile olmasada en az 10 15 fotoğraf çekimine katılmış olamsı gerekmektedir. Tabiki bu durumda gidip portfolyo çekimleri yaptırmamalısınız demiyoruz, diğer ajanslara katılmak için ücretli veya ücretsiz portfolyolar çektirerek başvuru yapablirsiniz, Ama ne olursa olsun bir erkek manken ajansı ile çalışmak istiyorsanız göndereceğiniz fotoğraflar portfolyo çekimi veya katıldığınız ticari çekimler olsun farketmez, profesyonel fotoğraflar gönderin.

Erkek manken olmak için ajansımızda boy kriteri 185 dir. Şişman olmanız veya fitness modeli olmanız için bir engel yoktur. Sonuç olarak büyük beden erkek manken isteyende, spor çekimleri için fitness modeli isteyen firmalarda mevcuttur.

erkek-manken
erkek-manken

Erkek Mankenler Ne Kadar Ücret Alırlar

Görümünüze ve sizin görümünüze sektörde ne kadar ihtiyaç olduğuna göre bu rakamlar değişir. Yukarıda bahsettiğim gibi büyük beden biriside manken olabilir ama fit görünen birisi kadar kazanamaz, aslında büyük beden erkek mankenler az bulunduğu için daha çok kazandıkları zannedilir ama büyük beden ile çekim yapan bir marka, fotoğrafları sadece web sitesinde veya katalogda ürün satışı için kullanır ama kolay kolay vitrinine kayarak marka yüzü yapmaz ( sadece büyük beden satış üzerine kurulu olan firmalar hariç ) durum böyle oluncada fit görününlü yakışıklı ve tecrübeli olan modeller daha fazla kazanır. Yalnız şöyle bir durum vardırki erkek mankenlerin günlük bütçereli bayan mankenlerinkinden daha yüksektir.

Eğer tecrübeniz yok ise haliyle ilk zamanlarda düşük bütçelere çalışırsınız, ama mutlaka kaydolacağınız ajansın sitesinde yer alın. Yapım şirketleri bu siteri sürekli ziyaret ederek projeleri için yeni yüzler aramaktadır. Yani hiç umulmadık bir anda büyük bir dizide veya sinema projesinde yer alabilirsiniz.

erkek-mankenler
erkek-mankenler

Erkek Mankenler ile Çalışmanın Şartları Nelerdir

Aktüel erkek mankenler ajansı olarak tecrübesi olan ve 185 üzeri tüm adaylar için kadromuzda yer vardır. Özellikle moda çekimlerinde modelin kıyafeti en iyi şekilde ön plana çıkarta bilmesi için uzun bir boya sahip olması gerekmektedir. Video çekimleri için 180 yeterli olsada, fotoğraf çekimleri için 185 boy kriteri vardır. Bu kriter Aktüel manken ajansı için geçerlidir. 175 boyu kabul eden ajanslarda vardır. Büyük beden manken olsanızda, fit bir manken olsanızda ajansa başvuru yaptığınız halinizi ve vucudunuzu stabil tutmak zorundasınız.

Çünkü ajans sizin bu durumunuzu takip edemez, sizi 50 beden olarak müşteriye sunduğunda o çekime 50 beden olarak gitmeniz gerekir. Modellik başvurusu yapan bazı adaylar sadece güzel bir fizikleri olduğu için için ajansa kabul edilecekleri yanılgısına düzerler. sadece yüzünüzün güzel olması veya sadece fiziğiniz güzelolması bu iş için yeterli değildir. Bahsi geçen konu mankenlik her halinizle güzel olmak zorundasınız ki kültürünüz, duruşunuz, konuşmanız yaydığınız bir ışık olmalı, sadece elim güzel, yüzüm güzel fiziğim güzlle manken olunmuyor maalesef.

erkek-mankenler
erkek-mankenler

Erkek Manken

Erkek manken bayan manken gibi belirli bir yaşta değil, istediği yaşta mankenlik mesleğine başlaya bilir. Erkek manken ile bayan mankeni mesleğe başlama yaşları ülkemizde insanların mankenlik mesleğine bakış açıları nedeni ile farklılık göstermektedir. Erkeklerin bayanlara göre daha özgür olma nedeninden kaynıklıdır. Müşterilerin isteğini yerine getire bilecek yaşta olduğunu düşünen, modayı takip eden kaliteli bir imaja ve duruşa sahip olduğunu düşünen her erkek kişi bu sektörü kendine meslek edine bilir.

Manken ajansları erkek manken tercihi yaparken hemen hemen aynı fiziksel ve kişislel özellikleri ararlar. Ajans müşterilerinin bazılar a plus karizmatik avrupayi bir görüntü isterken bazılarıda daha sıradan bir imaj istemektedirler. Bu nedenledirki görünüşü her türde oaln erkekler bu mesleği yapabilir. Bayan modeller şıklığı ve zerafeti temsil ederken, erkek mankenler duruma göre gücü temsil edebilmektedirler. Model ve ürünü özdeşleştirmek isteyen firmalar ise sade ve fazla photoshop gerektirmeyecek erkek mankenleri tercih etmektedirler.

erkek-mankenler
erkek-mankenler

Kısacası erkek manken olmak için öncelikle fiziğinize ve duruşunuza güvenmeniz gerekmektedir, bu kriterleri yerine getiriyorsanız bütün paranızı portfolyo çekimlerine harcamanıza gerek yoktur. Başara kazanacağınız tecrübeler ile doğru orantılı olarak gelecektir. Büyük beden erkek manken, prova mankeni, defile mankeni, fotomodel gibi aranan erkek manken sektörü mevcuttur. Tabi her ne kadar erkek manken ihtiyacı olsada bayan mankeni olan ihtiyaç kadar değildir. Durum böyle olunca erkek mankenlerin kazancıda bayanlara istinaden düşüktür. Yüz ifadenize müşteriler tarafından ne sıklıkla ihtiyaç duyulduğuna göre geliriniz belirlenir

Mesleği ilk girdiğiniz aylarda hatta yıllarda çok yüksek bir gelir elde edemeyeceğiniz bilmelisiniz. Uzunca bir süre yerli ve yabancı büyük reklam ajansları ve televizyon sektöründen teklif bekleye bilirsiniz. Göztereceğiniz sabır ile tv kanllarında yer alma veya bilindik bir manken olarak büyük modacıların defilelerinde yer alabilirsiniz. Bu seviyeye gelinceye kadar etkinlik, fuar ve promosyon çalışmalarında bulunmanız gerekmektedir. Mesleğin güzel yanı ise yaşlandığınızda dahi bu meslekten kazanç elde etmeye devam edeceksiniz. Manken ajans müşterilerinin ajanstan ne yaşta bir model isteyeceği hiç bir zaman kestirilemez. Aynı zamanda spikerlik ve sunuculuk gibi çalışmalarda da yer alabilirsiniz. Buradaki kritik nokta duruşuşunuzu bozmamanız ve sizi iyi lanse edecek kalieli bir manken ajansıdır.

erkek-manken
erkek-manken

Erkek manken için teknik konular

Erkek manken öncelikle kendini değil ürünü ön plana çıkarmalı ve taşımalıdır, bunun içinde fotomodellik için min 185 cm, defile mankenliği için ise min. 190 boya sahip olmalıdır. Dönemsel olarak 180 boy yeterli olsada, 190 olan bir erkek mankene göre her zaman ikinci planda kalırsınız. Bunun yanısıra manken ajansına kabul edildiğiniz ölçüleri muhakkak korumanız gerekmektedir, harici bir durumda sürekli olarak ajansa yeni ölçülerinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Çünkü ajans sizin kendisine en son verdiğiniz ölçüler ile sunum yapmaktadır. Duruş, fizik ve iyi bir yüzünüz varsa top model olma şansınız çok yüksektir. Mankenlik mesleeğinde çok gerekmesede fotomodellik için yüz duruşu çok önemlidir. Erkek mankenlerin en büyük yaptığı hatalardan biri ise, kaslı olursam yakışıklı oluurum düşüncedir. Bu tamamiyle yanlış bir aldıdır, evet iyi bir vucuda sahip olmalısınız ama badici tarzında bir vucut hiç bir zaman sektörde rabet görmemektedir. Olması gereken ölçüler müşterinin taleplerine göre değişsede, ideal olan ölçülerini koruyan modeller her zaman daha fazla kazanç elde etmektedir.

Erkek manken kadromuz ile bilinir markaların yüzlerini seçmesine yardımcı oluyoruz. Yerli ve yabancı modellerin kariyerini yönetem mankenlik ajansımız ile markalarımıza değer katmaya çalışıyoruz. Ülkemizde erkek mankenler bayan mankenler kadar iş yapamasalarda iş başına düşen gelirleri daha fazladır. Erkek model olmak istiyorsanız, öncelikle iyi bir vucuda ve güzel ve bakımlı bir yüze sahip olmanız gerekmektedir. Manken ajansları günde ortalama 100 ün üstünde erkek model başvurusu almaktadır. Bu başvurulardan hiçbiri veya birtanesi kabul edilir. http://web.archive.org/web/20201011104854if_/https://www.youtube.com/embed/_-cFq9bJqOg?feature=oembed&wmode=opaque

Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar, kaliteli kıyafetlerle kaliteli çekilmiş bir fotoğraf portfoyu ve ölçüleriniz net bir şekilde yazılmış olmasıdır. Başvuru yapan bir çok erkek manken adayı cep telefonlarıyla veya arkadaş ortamlarında çekilmiş amatör fotolar göndermektedir, böyle bir yaklaşım sizi ilk dakkada eler. Biz manken değil manken adayıyız profesyonel fotolarımız nerden olsun diyor olabilirsiniz. Fakat mankenlik ajanslarıda mankenlik eğitimi değildir, tecrübeli bir modelle çalışmak dururken sizi tercih etmeleri için bir imaj sunmanız gerekir.

Markalar erkek modelin kendisinden ziyade ürünü göstermesini istemektedirler durum böyle oluna uzun boylu olmanızda kaçınılmaz oluyor. Manken ajanslarına bayan mankenler dahil mankenlik başvurusu yapan bazı model adayları boylarının çok kısa olmasına rağmen başvuru yapma ihtiyacı duyuyorlar. Boylarının kısa olduğu sölendiğinde ise yüz mankenliği yapmak istediklerini belirtiyorlar. Bu olay müşteri tarafında böyle değerlendirilmiyor ne yazıkki, manken talebinde bulunan müşteriler yüz çekimi yaptırsalar bile gelecek mankenin bir modelin standartlarında olmalarını istemektedirler. Yani kısacası bayanlarda minimum 170, erkek model için 180 boy asahip olmak şarttır.

Erkek Manken Eğitim

Aktüel manken ajans erkek manken kadrosunda eğitim almış modellerle çalışmayı tercih etmektedir. Eğer bir eğitiminiz yoksa çözüm ortağımız mankenlik kursu ile iletişime gecmenizi sağlayarak gönül verdiğiniz mankenlk mesleğinde iyi bir noktaya gelmenize yardımcı oluyor. Haftada bir gün/bir ay alacağınız eğitim ile sizi sektöre kazandırmaktadır. Şimdiye kadar sektöre bir çok bayan manken ve erkek model kazandıran mankenlik ajansımız sizlerin bilindik markaların yüzü yapmaya devam etmektedir.

Aktüel manken ajansı hem manken kullanmak isteyen firmalar hemde modeller için kaliteli bir çalışma şartlarını sağlamak için, bir mankende olamsı gereken kriterlerin yerine getirilmesi için elinden geleni yapmaktadır. Erkek manken tercihlerinde her ne kadar müşterinin taleplerine göre model yönlendirilsede, bir erkek modelin hem yüz hemde fizik olarak standartları yerine getirmesi gerekmektedir. Diğer bir konu ise yakışıklı olsanız bile bir manken duruşuna sahip değilseniz sektörde malesef tutunamazsınız.

Erkek Model Ajansları

Erkek manken ajansları kadrosunda çalışmak ve bir kariyer yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey güvenilir düzgün bir erkek model ajans araştırmaktır. Günümüz dünyasında model olmak için belli bir yaş sınırı beklenmemektedir. İstenilen her yaşt erkek model ajansları ile iletişime geçerek kadro talep edebilirsiniz. Erkek model ajansları tarafından istenilen tek şey kültürlü olmanız manken ajans ve müşterilerin isteklerine yeterli cevapları vermek belirli bir kaliteye duruşa sahip olmak ve sektörle ilegili özellikle modayı takip ediyor olmanızdır.

Bir çok manken ajans demeyelimde gerçek ve kaliteli ajansların kriterleri aşağı yukarı bu şekildedir. Bazı moda ve yapım şirketleri fazla gösterişli ve sıra dışı çekimleri isterken bazıkarı daha basic katalog çekimleri için erkek model talebinde buluna bilir. Katalog çekimi konseptinde bazı müşteriler ürünleri ön planda tutarak konu mankeni kullanırken bazılarıda erkek model ve vucudunun bazı parçaları ile çekim yaptırmaktadır. Yani daha soft ve erkek model ile yansıtılmak istenen reklam çalışmalırıdır bunlar.

Kısacası bir manken ajansında erkek manken olarak yer alamak ve katalog çekimi yapmak istiyorsanız paralarınızı yüksek meblaalı portfolyo çekimlerine dağıtmanıza hiç gerek yoktur. Kazancınız ve manken ajans sektöründeki başarınız iyi bir erkek model ajansı kadrosunda yer alarak doğru orantıda artacaktır.

Erkek mankenler de bayan modeller gibi el mankeni, ayak mankeni, yüz mankeni ve artı olarak fitness mankeni olarak çeşitli manken kategorilerinde iş bulabilirler. Kısacası erkek mdoel ajansları ile çalışmak için müthiç bir vucudunuz olası gerekmiyor. Tabi erkek model için vucud ne kadar önemsiz desekte 185 altı erkek modeller hiç bir ajans tarafından çok kolay kabul edilmez. Gerçekten inanımaz bir yüze sahip olmanız durumunda ancak bir erkek model ajansları size teklifte buluna bilir.

Nasıl Erkek Model Olunur

Erkek Model Vucut Tipi

Sizin vucudunuz ve tipinizle ilgili sektörde ne kadar gereksinim olduğuba görede geliriniz değişiyor. Manken olarak yer aldığınız hiç bir manken ajans size başlarda ciddi ücretler ödemeyeceğini bilmelisiniz. İyi ücretlere çalışmak için yıllar demeyelimde çekimler diyelim, en az 20 30 arası katalog çekimi yapmanız gerekiyor.

Bu sayı sizi bir çok moda fotoğrafçısı ve manken ajansı ile ilişkilerinizi artıracak, size ciddi bir model portfolyosu ve tecrübe kazandıracaktır. Doğal olarak bu süreç size para olarak döncektir. Tabiki bu süreçte erkek manken olmaktan bir üst sekmente atlayarak tanıştığınız kişiler aracılığı ile tv lerdede görünmeye başlaya bilirsiniz. Bugünün televizyon programlarında dizilerde yarışmalarda yer alan kişilerin neredeyse tamamı manken ajans veya cast ajans aracılığı ile o mecralarda yer almışlardır.

Bir erkek manken bu aşamaya gelinceye kadar çoğu zaman basit çekimlere veya etkinlik promozyon işleri gibi görevlerde yer alabilir. Erkek model olmanın bayan modellere göre en büyük avantajı bu mesleği emekli olduktan sonra bile sürdüre bilmeleridir. Evet yaşı ilerlemiş bayan modellere ihtiyaç oluyor kimi zaman. Ama klasik takım elbise çekimlerinde bir çok müşteri ileri yaşlarda olan, saçları beyazlamış ve cildi kırışmış erkek model talep etmektedirler. Yani kısacası yaşlı vey aorta yazlarda bir erkek model bütün klasik elbise sektörüne hizmet verebilir. Bu yaşlarda çok fazla erkek model olammasıda hem model ajansı hemde modeli cidde anlanla tatmin edici ücretler sağlar. Yani bir müşterinin model ajansa nasıl bir istekle geleceğini bilemezsiniz. Bu kısımda önemli olan kariyerinizi iyi yöenetecek bir erkek model ajansı kadrosunda yer alamnız.

Moda Sektöre Erkek Manken İhtiyaçları

Moda firmaları çoğu kez erkek model ile çalışırken kendini değil kıyafeti göstermesini talep eder. Bunun içinde uzun boylu olan erkek mankenler ile çalışmakisterler. Evet siz orta boylu ve düzgün bir fiziğiniz olmadan bir erkek model kadrosunda yer alabilirsiniz ama size uygun olan bir çekim olursa ancak katalog çekimi yapablirsiniz.

Yani normal sıtandartlarda olan çekimler için uzun boyu erkek mankenler arasından seçilmeniz sizin için biraz zor olacaktır. Bu nedenle 185 aldı bir boya ve iyi bir vucuda sahip değilseniz ajans sizi kabul etsede ciddi bir rekabetin içinde olduğunuzu unutmayın. Diğer yandan iyi bir ölçü yakaladıktan sonra muhakka o ölçüleri korumalısınız. Bayan modeller de olduğu gibi erkek modellerde yemelerine içmelerine ve sporlarına dikkat etmelidirler. Tabiki bazı katalog çekimlerinde erkek model ölçüleri modacının isteklerine göre değişkenlik göstersede Türkiye standartlarına uygun olanı ideal olandır.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir