Nasıl Manken Olunur

Manken Olmak İçin İzlemeniz Gereken Yol

Nasıl manken olunur; Öncelikle şunu söylemeliyimki mankenlik ciddi ve disiplin isteyen bir meslektir. Sizler nasıl güvenlir manken ajansları arıyor iseniz, ajanslarda katalog çekimleri ve defile çalışmaları için güvenilir mankenler aramaktadır. Eğer bu koşullara ayak uyduramazsanız sosyal medyanında aracılığı ile disiplinsiz bir manken olduğunuz bütün söktör tarafından duyulur ve bu işten para kazanamaz hale gelirsiniz. Nasıl manken olunur diye bir konuyu araştırıyorsanız eğer burda yazılı olan her şeyi dikkate almanızı tavsiye ederim. ( BAŞVURU KRİTERLERİ İÇİN TIKLAYIN )

model-basvuru
model-basvuru

Nasıl manken olurum; şu iyice bilinmelidirki güzel ve fiziği düzgün olan herkes manken olabilir diye bişey yoktur, mankenlik bir ışık ve yetenek işidir. Vucudunuzun yapısı, yüz hatlarınız, kemik yapınız, mimikleriniz bakışlarınız hepsinin bu ışığı yansıtması gerekir.

Nasıl manken olunur; Mankenlik başvurusu yapacağınız ajans yada kurum sizden başvuru veya fotoğraf çekim ücreti istiyorsa kesinlikle o tür yerlerden uzak durun, bunlar mankenlik hizmeti veren değil manken adayların dan kayıt ücreti almayı meslek edinmiş merdiven altı manken ajanslardır. Gerçek bir model ajans kesinlikle böyle birşey yapmaz. İyi bir manken ajansı günde 50 nin üzerinde başvuru alır, bu ajansların dikkatini çekmenin birinci yolu göndereceğiniz fotoğraflardır. Ajansa ne kadar kaliteli fotoğraflar ile başvu yaparsanız kayıt şansınız o kadar yüksek olur. Burda söylemeye çalıştığımız gidin parasıyla bir fotoğrafçı tutun, profesyonel fotoğraflar çektirin değil. Ama daha önce rastgele çekilmiş bir ışığı açısı olmayan fotoğraflarlada başvuru yapmayın. Bunun için ücretsiz çekim yapacak bir fotoğrafçı bulablirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yine ajanstan rica edebilirsiniz.

Nasıl Manken Olunur

Nasıl Manken Olunur; Mankenlik başvurusu yapılırken aşağıda belirteceğim şekilde yapmalısınız, kesinlikle bunun dışına çıkmayın, hakkınızda kişissel bir yorum yapmayın ( arkadaşlarımın tavsiyesiyle başvuruyorum, bu işi yapmayı çok istiyorum, çok güzel olduğumu düşünüyorum, denemek istiyorum ) gibi.

Bütün manken ajanslarının web sitesi mevcuttur. Sitede mail adresi veya başvuru formu vardır, Eğer başvuru formu mevcut değilse mail atabilirsiniz ama sakın telefonla arayıp başvuru yapacaktım veya yeriniz nerde kayıt için gelecektim diye bir hataya düşmeyin. Yukardada belirttiğim gibi ajanslar günde 10 larca başvuru alıyor, bunların hepsi telefon açsa veya ajansa gittmeye kalksa….

Fotağraf Çekimi Ne Şekilde Yapılmalı

Ajansa en az 10 kare fotoğraf göndermeniz gerekir. Bu fotoğrafların her biri farklı mekanlarda ( mekandan kasıt studo değildir ) farklı elbise ve konseptlerde çekilmesi gerekir ki müşteriye farklı farklı işlere gittiğiniz izlenimi versin. 10 farklı mekanda fotoğraf çekmeyi sakın bir iki güne sığdırmaya kalkmayın kısacası işi aceleye getirmeyinki temiz bir çalışma olsun, hergün birtane bile yapmayın haftada bir veya 2 çekim yapın. Makyaj ve saç çok önemli bir etkendir elinizden geldiğince önem verin hatta imkanız varsa bir makyöz ve kuaför götürün çekimlere.

Nasıl Manken Olunur da Disiplin ve Ahlak

Nasıl manken olunur konusnda en önemli şey şüpeniz olmasınki disiplin ve ahlak yukarıda belittiğim herşeyden daha önemlidir. Nasıl manken olunur diyorsanız bu yazan kurallara uymanız şarttır. Yarın çekiminiz varsa erken yatın. Çekimlere muhakkak zamanında gidin. Gideceğiniz çekimde en az 4 5 kişilik ekip ve müşşteri geliyor ama model ortada yok, ajans fotoğrafçıya, fotoğrafçı müşteriye karşı zor durumda kalıyor. Ve maddi olarakta ciddi sıkıntılar doğuyor.

Katıldığınız çekimlerde kesinlikle müşteriyle yüz göz olmayın, bu asık suratlı olun demek değil, özel bir şey konuşmayın iletişm bilgilerinizi kesinlikle vermeyin. Malesef modellerimiz müştterilere iletşim bilgilerini vererek sonraki çekimde ajansı aradan çıkartıp kendisi direkt iletşime geçme çabası içinde oluyorlar. Bu durum tüm ajansları rahatsız eder ve çok ciddi bir tepki alırsınız. Bu durum çok hassastır dikkat etmeniz gerek en önemli konu belkide budur. Ajansların yabancı model tercih etmelerinin en büyük sebebi türk modelelrin müşteri çalma eğiliminden kaynaklanmaktadır.

Nasıl Manken Olunur Özeti

Nasıl manken olurum ? gereken boy, fiziki özellikler ve ışığa sahip olmalısınız. Başvu yapcağınız ajansları seçerken dikkat edin, basvuru ücreti isteyen ajanslardan uzak durun. Başvuruları en az 10, farklı mekan ve konseptlerde çekilmiş fotoğraflar ile yapın. Ajansları telefonla aramayın veya başvuru için randevu talep etmeyin. Sadece birgisayar üzerinden iletşim kurun. Şartlar oluştuğunda ajans sizi zaten davet edecektir. Çekimlerinize ve ya defilelere zamanında gidin, gitmemeniz veya geç kalmanız olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Kesinlikle çekimlerde müşteri veya fotoğrafçı ile lakayit olmayın, iletşim birgilerinizi ne fotoğrafçıya nede müşteriye vermeyin, istenildiğinde ajansımla iletişime geçebilirsiniz deyin. Çekim sırasında kesinlikle ne footğrafçıyla nede müşteriyle para hakkında konuşmayın. Böyle bir muhabbetten kesinlikle kaçının. Hiç bir ajans ile sözleşme yapmayın, bütün ajanslar ile serbest olarak çalışın. Çekim 1-1,5 saat uzarsa suratınızı asmayın, uzayan çekimler gibi erken biten çekimlerde olacaktır.