Nasıl Oyuncu Olunur

Nasıl oyuncu olunur ? Kimileri daha ço kküçük yaşlarda oyuncu olmayı kafaya kor ve bütün hayatına ona göre yön verir. Eğitimler alır, konservatuvara gider ve oyuncu ajanslarına kayıt yaptırır. Kimilerininde nasıl oyuncu olunur diye birşey aklında bile yokken tesadüfen şans eseri olur. Tabi şans eseri olanlarda o süreç içinde kısa süreli ciddi eğitimler almak zorundadırlar.

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Nasıl oyuncu olunur ve ünlü olunur diyorsanız kesinlikle yeteneğin her şey olduğunu düşünmeyin. Oyunculukta eğitim şarttır. Oyuncu ajansları kayıtları kolayda olsa oyunculuk zor bir iştir fakat bir o kadarda zevkli bir dünyadır. Nasıl oyuncu olunur, sorumluluklar ve gerekenler nelerdir, oyuncu olmak için neler yapılır tarzında sorular tüm oyuncu adaylarının aklını kurcalamakta ve hiç bir yerden düzgün net bir cevap alamamaları bir çok oyuncu adayının sektöre girmesini zorlaştırmaktadır. Nasıl oyuncu olurum diyennler için izlemeleri gereken yolar aşağıdaki gibidir.

Nasıl oyuncu olurum diyen herkes öncelikle bu işin iki olmazsa olmaz sartı olduğunu bilmelidirler. Birincisi görsel sanatlara ilgi, diğeri oyuncu adayının kendinin ve yetenlerinin bilincinde olması. Farkında olmadığınız bir yeteneğide doğal olarak geliştirme gibi bir şansınız olmayacaktır. Bu nedenle bu yeteneğinin farkında olan oyuncu adayları daha fazla başara gösterecektir. Nasıl oyuncu olunur diye ilgilenen kişilere diğer bir olmazsa olmaz öğüdümüz ise bu işin aşk ve tutkuyla yapılaması gerektiğini bilmeleridir. Oyunculukta mankenlikte olduğu gibi boy yaş kilo gibi kriterlerin olmaması bu mesleğin manevi yönünü canlı tutmaktadır.

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Önemli olan size verilen rolü ve karakteri en iyi şekilde bürünerek bunu dışarı yansıta bilmenizdir. Üstelik taklit ve ya sıradan değilde orjinal bir karaktere bürünmek sizi medya sektöründe daha fazla tercih edilen oyuncular arasına sokar. Nasıl oyuncu olunur dediğinizde muhakkakki sizinde aklınızda dış ve fiziki görünümün iyi olması geçiyordur. Dış görünümü iyi olmayan insanlarda bu sektörde fazlasıyla yer buluyor ama dikkat çekici bir fizeğe ve güzelliğe sahip olan adaylar biraz daha avantajlı oldukllarını söyleye biliriz. Eskiden nasıl oyuncu olurum diyen günümüzün ünlü oyuncuları, piyasaya girdikleri ilk gün ünlo olmadılar sizinde tahmin edeceğiniz gibi. Bu oyuncuların nerdeyse tamamı cast ajansları aracılığı ile sinema ve dizlilerde çok küçük rollerde figüranlık yaparak başlamışlardır. Sizlerde nasıl oyuncu olabilirim diyorsanız yaptığınız araştırmalar ile en iyi cast ajansları kadrosunda yer alamya çalışın ve usta oyuncuların izlediği yoldan gidin.

Nasıl Oyncu Olunur, Dizilerde Nasıl Rol Alırım

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Nasıl oyuncu olunur sorusu çok doğru bir sorudur. Her oyuncu ve oyuncu adayı reklam veya sinema oyuncusu olmak yerine dizi oyuuncusu olmak ve sadece dizler üzürinden para kazanmayı tercih edebilir. Çokta mantıklı bir düşüncedir dizi oyuncu olmak istemek. Çünkü malümunuz 10 yıldan fazla süren diziler var. Bu nedenle en uzun vadeli para kazanbileceğiniz medya kanalı dizi oyuncusu olmak.

Dizi oyuncusu nasıl olunur şeklinde bir değerlendirmede her oyuncunun sahip olduğu veya olası gereken yeteneklere bakabiliriz. Sonraki aşamada dizi oyuncusu olmak isteyenlerin cast ajanslara kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Yapım şirketlerinin cast sorumluları, cast ajansları web sitelerini ve set kartlarını her zaman takip ederek gerek gördüğü oyuncuları bu cast ajanslardan talep etmektedirler.

Oyuncusu nasıl olunur sorusunun en önemli cevaplarından biriside kararlı ve sabırlı olmaktır. Ülkemizde fazlasıyla rabet gören bir meslektir oyunculuk bu nedenle katılcağınız bir çok seçmede 10 larca hatta bazen yüzlerce kişi olacaktır. Bu kadar kişi arasından muhakka rol almak çok zor oalcaktır. İşte iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız bütün bu süreci sabırla geçirmeniz gerekiyor. Başlarda belki çok küçük roller alacaksınız ama sürekli o seçmelere gitmek öncelikle size sağlam ve sektörin içinde olan insanlardan bir çevre kazandıracaktır. Yukarıda bir çok önemli noktaya değindik fakat unutmayınki sadece oyuncu olmak için hayatın tamamında en önemli olan şey sağlam bir networktür. Eğer çevrenizde özelliklede sektörünüzle ilgili bir ağ oluştura bilirseniz. oyunculuk ve şöhret kaçınılmaz olacaktır. Yeni oyuncular yapımcılar ve yönetmenler tanımak size muhakka yeni kapılar açacaktır.

Nasıl Oyuncu Olunur, Ücretsiz Cast Ajansları

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Nasıl Oyuncusu Olunur, anlatalım. Televizyon ekranlarında gördüğünüz dizlerdeki karakterlere hayat veren kişiler dizi oyuncularıdır. Aldıkları eğitim ve doğuştan gelen yetenekleri ile ekranlarda gördüğümüz bu hikayeler eğlenceli showlar olarak bize yansır. Bizleri yaratmış oldukları hayal alemlerinin ortasına çekerler.

Dizi oyuncusu kişiler büyük ve uzun rollerde oynayarak kazandıkları parayı ertıra bilirler. Nasıl oyuncusu olunur demek yerini her oyuncu adayı dizlerde nasıl uzun rol alabilirm diye sorgulamalıdır aslında. Çünkü yeteneğiniz ve eğitiminiz varsa dizi oyuncusu olmak için yapmanız gereken tek şey ülkenin önde gelen en iyi cast ajansları ve reklam ajanslarına kayıt yaptırmaktır. Yani kısacası nasıl dizi oyuncusu olunur diyorsanız atmanız gereken ilk adım bir cast ajansına kayıttan geçmektedir.

Nasıl oyuncusu olunur ; Dizi oyuncusu olmak için yazılmış bir senaryoyu ekranlar kaşısında gerçek dünyaya en iyi şekilde yansıtmak gerekir. Dizi oyuncusu senaryoda kendisine verilen role bürünerek ordaki karakteri canlandırır. Bir dizi oyuncusu olarak çekimler haricinde günlük yapılan provalardada yer almanız gerekmektedir. Katılacağınız provalar özellikle bir oyuncu adayı için kaçırılmayacak fırsat sayıla bilir. Nasıl dizi oyuncusu olunur sorusunu en iyi cevabı bu provalarda yatmaktadır. Çünkü bu provalara dizinin baş rol oyuncuları yani usta oyuncularda katılmakta. Bu provalar sırasında en iyi ustalardan ücretsiz eğitim alıyormuş gibi bir çok şey öğrene bilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgi kendinizi geliştirmenize ve paralel olarak aldığınız ücretin artışına olanak sağlayacaktır.

Nasıl Oyuncu Olunur / Eğitim Aşamaları

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Televizyon ve medya dünyasında kendinize bir yer edinmek istiyorsanız eğitim şart sloganı ile yola çıkmalısınız. Alcağınız doğru bir eğitim ve doğru kararlar sizi bambaşka bir noktaya taşıya bilir. Veya eğitimsiz bir şekilde biyerlere gelmeye çalışarak heba olan yıllar ile de sonuçlana bilir. Tabiki eğitimsiz oyuncularda mevcut ama herkes onlar kadar şanslı olacak diye bişey yok tabi. Kimileri bir kısa filmle kariyerini sonlandırırken kimileri dizillerin vazgeçilmez yüzü oluyor. Nasıl oyucusu olunur diye yola açıkan ve şöhret basmaklarını tırmanan ünlü oyuncularımız, sizlerinde göslemlediği gibi bir çoğu televizyon reklamlarından seslendirmelere kadar bir çok reklam filminde rol almaktadırlar. Bu ne kadar doğrudur bilinemez ama şirketlerin satış plitikalarına doğrudan katkı sağladığında göz ardı edilemiyor. Çünkü bir dizi oyuncusu ile reklam oyuncusu çok farklıdır. Dizi Oyuncusu bir karakteri canlandırırken reklam oyuncusu sadece kameraya oynar. Avrupa ülkelerinin bir çoğu reklam filmi oyuncularını genellikle manken ajansları ve model ajanslardan talep etmektedirler.

Oyuncu Olmak İçin Tiyatro Şartmı

Dizi oyunculuğunda en önemli etkenler bu işi severek yapmanız ve sabırlı olmanızdır. Belkide çok uzun bir süre ünlü olamayacaksınız. katıdığınız bir çok seçmeden eliniz boş döneceksiniz. Ama inannın nasıl oyuncu olunur sorusunun cevabı sabır ve istekte yatmaktadır. Siz hevesinizi kaybetmeden bütün görüşmelere gidin en iyi cast ajansları veri tabanına kaydınızı sürekli yaptırın ve yenileyin. Er yada geç istediğiniz rol size gelecektir. Sürekli bu sektördeki konularla ve insanlarla meşkul olun. Çevrenizi genişlertin. Hiç süphesizki dizi oyunculuğu veya reklam oyunculuğu günümüzün en popüler ve en iyi kazandıran meslekleri. Şimdi sizlere nasıl dizi oyuncusu olunur, işte bu sorunun tüm aşamaları aşağıdaki yazıda.

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekli

Dizi oyuncusu olmak ve ya başka herhangibi bir mecrada oyuncu olam için boy kilo ve dış görünüşle ilgili hiç bir kriter yoktur. Yukarıki yazılardada belirttiğimiz gibi sadece bu işi sevmek, eğitim ve sabır gereklidir. Sonuçta bu bir mankenlik veya fotomodellik işi değil. Yetenenkli olmanız ki bu yeteneğinizin farkında olmak ve neler yapabileceğinizi biliyor olmak nasıl oyuncu olunur sorusuna verilen ev iyi cevaptır. Bir oyuncu adayı dünyanın en güel fotomoelinin fiziki görünümüne sahip olsa bile eğer oyunculuk yeteneği yoksa oyunculuk anlamında hiç bir değeri yoktur.

Nasıl Oyuncu Olurum?

Nasıl oyuncu olurum diyorsanız bilmelisinizki fiziksel görümünüzün hiç bir önemi yok. Kimi yerlerde güzelliğiniz şansınızı artıracaktır tabiki ama gerçek bir oyuncu olmak istiyorsanız inanınki güzelliğiniz ikinci planda kalacaktır. nasıl oyuncu olurum sorusunun cevabı kamera karşısında ne kadar rahat ve doğal olurmda gizlidir.

Bunun yanısıra iyi bir oyuncu adayı muhakkak zeki ve muhakemesi güçlü olmalıdır. Nasıl oyuncu olurum sorusunu bir sıkalayla anlatmak gerekirse %50 sak ave muhakeme, % 35 yetenek, %15 fiziki görünüm. Bütün oyuncuların Azra Akın gibi olduğu bir televizyon dünyası düşüne bilirmisin, bir çok karaktere hayat verilemezdi böyle bir durumda. Kısa, şişman, çok uzun, kel ve hatta aşırı çirkin oyuncularada ihtiyaç olduğunu unutmayın.

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Bu şartlar altında nasıl oyuncu olunur denildiğinde bir cast ajansın sizden beklentisi akıllı yetenekli zeki birazda eğitim olursa her her cast ajansın kapısı sizler için açılacaktır. Bu kriterlerin yanısıra başka alanlarda almış olduğunuz eğitimlerde size çok şey katacaktır. Yabancı dil eğitimleri, dans ve şan gibi.

Nasıl Oyuncu Olunur ? Nasıl Bir Yol İzlenir

Yukarıdaki yazıda söz ettiğimiz oyuncu olmak için gerekli kriterler sizlere uyuyarsa, Aşağıdaki yoldan devem etmelisiniz.

1- En iyi cast ajansları ile iletişime geçin
2- Maddi durumunuz ve zamanınız el veriyorsa eğitim alın
3- Kendinize iyi bir portfolyo hazırlayın. ( Profesyonel fotoğraflar ve bir tanıtım videosu )
4- Elinizden geldiği kadar bütün cast ajansları provalarına katılın.
5- Kamera karşısında hiç bir tecrübeniz yoksa. Eğitim amaçlı ücretsiz figüranlık yapın

İyi Bir Oyuncu Olmak İçin Neler Gerekli

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Oyuncu nasıl olurum diye soran adayların bir çoğu üniversitelerde sahne sanatları veya görsel sanat okuyan gençler tarafından geliyor. İlk olarak şu bilinmelidirki nasıl oyuncu olurum diyorsanız alcağınız ilk cevap bunun bir sabır süreci olduğu olaaktır. Siz eğitimin ne kadar önemli olduğunu kavradığınızda ve ne yazıkkı küçüklü büyüklü bir çok sette rol adığınızda ve birazda yorgun düştüğünüzde pişmeye başlamaşsınız demektir.

Bu arada sadece nasıl oyuncu olurum diye düşünerek veya sadece akşama kadar bilgisayar başında bu konuyu araştırmakla asla oyuncu olamazsınız. Bu mesleği düşünmekten daha ileri gitmeli, kendinizi eğitmeli ve cevre edinmelisiniz.

Sizlerde farkettiğyseniz yukardaki yazının nasıl oyuncu olurum sorusuna verdiği iki ana kriter var. Yetenek ve eğitim. Sahnede bir karaktere can verme, yönetmenin talimatlarını kavraya bilmek, bir takım ruhu içinde çalışmak, oyunu anlamak ve size verilen karakteri daha yaratıcı bir karaktere büründürü bilmek oyuncu olmak için yapılması gereken listedir.

Oyunculuk eğitimi almak nasıl oyuncu olurum diyen arkdaşlar için yeterli değildir. İyi bir eğitim kurumundan oyunculuk eğitimi almak sadece oyunculuğun teknik yanlarını geliştirir. Oyunculuk mesleğini edinmek isteyen arkdaşlar mümkün olduğu kadar sahnede ve kamera önünde olmalıdırlar.

Reklam ve Klip Oyunculuğu Nasıl Yapılır

oyuncu ajansı
oyuncu ajansı

Kliplerde ve reklamlarda oynamak için öncelikle iyi bir cast ajans bulup ön görüşme ve kayıt yaptırmanız gerekir. Başvurusu onaylanan model ve oyuncu adayları cast ajans tarafından stüdyoya davet edilir. Yapılan kısa bir mülakat sonrası profesyonel fotoğraflarınız yok ise size bir çekim yapılır. Böylece hem profesyonel fotoğraflara sahip olursunuz hemde ajans sizi kamera karşısında görmüş olur. Yalnız şu iyi bilinmelidirki özellekle reklamlarda nasıl oynarıma bir cevap arıyorsanız. Kamera karşısı oyunculuk işlerinin en ciddisi ve seçilmesi en zoru reklam oyunculuğudur. Ana karakteri bırakın arkda flu görünen oyuncular bile çok büyük bir titizlikle seçilir. Tabi bu demek değilki reklam oyunculuğu için güzel ve yakışıklı insanlar seçiliyor. Ama karakteri kusursuz bir şekilde yansıtacak bir dizi oyuncu veya model olmalı. Sonuçta bu çok kısa süren ve yaymlanması bile ciddi paralara maal olan bir ticari çalışma.

Cast ajans sizin yeteneğinizi anlaya bilmek için bir reklamdan veya bir filmden kısa bir sahne vererek orda oynamanızı ister. Bu işlemlerin hepsi kayıt altına alınır ve cast direktörü sizi beğendiyse bu kayıtlar yapım şirketleri ve reklam ajanslarına gönderilir. Kayıtları izleyen yapımı ve yönetmenler uygun gördükleri reklam filmi çekiminde cast ajans ile iletişime gecerek sizi talep eder.

İnstagram : @aktuel.ajans