Bayan Manken

Bayan manken veya model ; reklam, defile ve moda çekimlerinde kendini ve yüzü olduğu ürünü/markayı tanıtan kişilerin icra ettikleri meslektir. Bayan manken yaptıkları video veya fotoğraf çalışmalarında kendilerinden istenen yüz mimiklerini ve vucud hareketlerin yerine getirmek zorundadırlar bu nedenlede yaptıkları mesleği biyerden sonra oyuncu olarakda görebiliriz. Defile mankeni, fuar mankeni ve fotomodel gibi çeşitli şekilleri bulunan mankenlik mesleği günümüzde bir çok kişinin hayalindeki meslek olmuştur.

istanbul mankenlik ajansları
bayan manken

Bayan mankenlik mesleği bir çok dala ayrılsada podyum mankeni ve fotoğraf mankeni ( fotomodel ) olarak iki ana daldan oluşmaktadır. Prova mankeni, reklam mankeni, mayo ve iç giyim mankeni, fuar mankeni, sunum mankeni, konu mankeni ve büyük beden manken gibi alt katagorileride içinde barındırmaktadır.

Bayan Manken Top Model

Bayan manken rakiplerine karşı daha popüler olduklarında top model kavramı ile lannse edilirler. Bunlar ülkemizde ve dünyada en çok iş yapıp en çok bilenen manakenler olma özelliği taşımaktadırlar, bilindik en iyi modacılarla, moda dergileriyle ve markalar ile çalışmaktadırlar. Dünyanın ilk bayan mankeni Lİsa Fonssagrives olduğu bilinmektedir.

Bayan mankenler dışardan bakıldığında çok para kazanıyorlar gibi görünsede, ne yazıkki bu bir noktaya gelmiş top modeller için geçerlidir, özellikler yurt dışında bir bayan mankenin çalışma saati 25 TL gibi rakamlardan oluşmaktadır. Sizlerde bu mesleği tercih ettiğinizde bir çok modellin arasından ön plana çıkarak top model olabileceğinizi düşünüyorsanız ciddi papralar kazanabilirsiniz.

Türkiyede özelliklede İstanbulda, çekim tecrübesi olan deneyimli bayan mankenler her zaman ciddi bir ihtiyaç duyulmuştur, bir çokmanken ajansı tecrübesi olmayan ve ya mankenlik eğitimi almamış modeli sektöre sokarak reklamcılığın kalitesini düşürmektedir. Aktüel manken ajans bir çok yerli ve yabancı manken ile sizlere en iyi hizmeti vermektedir

Kadın Manken Sunumu

Kapalı portfolyo çalıştığımız bir çok kadın manken ve fotomol kadromuz için iletişime geçerek firmanıza ve çekimlerinize en uygun kadın mankeni ajansımızdan temin edebilirisiniz.

Kadın manken talebiniz üzerine kapalı portfolyo olan mankenlerimiz ölçüleri, fotoğrafları ve fiyatının yer aldığı bir sunum maili gönderilecektir. Manken talebinde bulunurken, istediğiniz mankenin yaşı, boyu, ölçüleri, bedeni, saç ve ten rengi gibi unsurları muhakkak sorulduğunda belirtiniz. Bunun yanında çekimin tarihi, yeri ve ne kadar süreceği konularıda önemlidir. Verilecek olan fiyat bu unsurlar göz önüne alınarak belirlenir.

Bayan Manken Ajansları

Bayan manken ajansları çogu zaman bir firmanın elbise çekimlerini sağlar bunlara ek olarak tanıtım filmleri, sanatçı klipleri ve konu mankenliği gibi bir çok reklam mecrasına hizmet verir. Bayan manken ajansları model seçimlerini büyük bir titizlikle gerçekleştirir. Çok güzel fiziğiniz düzgün mimikleriniz harika olmalıdır. Ama bunlar bile tek başına yeterli değildir. Hani şu star ışığı denilen şey vardırya onada sahip olmanız gerekir. Yani kısacası iyi bir ajansta çalışmak ve bilinir yaşam tarzı markalarının yüzü olmak için sizinde kusursuz olmanız gerkir.

Bayan Manken Ajansları Hangi Hizmetleri Verir

Bayan manken ajansları hizmet verdiği firmanın defile öncesi kıyafetlerini değerlendir. Uygun gördüğü kıyafetleri seçerek o kıyafetlere uygun olna model kadrosunu oluşturur. Daha sonra koreografi oluşturur ve elbise sayısına göre 1 veya 2 gün provalar yapılır. Son olarakta müşterisinin ürünlerini etkileyici bir defile ile hedef kitleye sunumunu gerçekleştir. Bayan manken ajansları kaliteli bir proje ile gerçekleştirilen defilelerde belli başlı tercihler yaparak en iyi modelleri seçer ve belirli bir zaman sonra ana modellerini belirler ve gerçek bir kadro yaratır. İşte bir model adayı için olay burda başlıyor. Kaliteli bayan manken ajansları ana kadrosunda yer almak.

Bu başarıyı sağlayan bütün modeller çok kısa zaman ünlü oluyor veya en kötüsü bir markanın yüzü olmayı başarıyor. Tabi buna paralel olarak ciddi bir gelir elde ediyor. Yukarda bahsettiğimiz şekilde kariyerlerine yön veren ve bu yolda ilerleyen manken adayları doğru bayan manken ajansları ile iletişimde oldukları sürece istedikleri noktaya çok çabuk geleceklerdir. Bayan manken ajansları bu sebeple iyi tercih edilmeli ve bilindik güvenilir kaliteli bir kurum olmalı. Bayan manken ajansları ana kadroya dahil ettikleri modelleri sürekli her defilede iş vererek sektör içindede bilinir bir yüz haline getirmektedirler. Durm böyle olunca hem mankenlik ajansı hem model hemde müşteri yaptıkları defile ile kendilerini bilinir kılmaktadırlar.

Bayan Model Ajansları Başvuru

Bayan manken ajanslarının belli başlı kuralları vardır. Bu şartlar her ajans göre değişiklik göstere bilir. Yabancı manken ajansları bu konuda daha fazla kritere sahiptir. Yabancı manken ajansları yurt dışından getirdikleri model boy ortalaması 177 dir. Bu modellerin arasına 170 altı bir modeli sokmak istemezler. Ki 170 altı bir modeli kadroya dahil etse bile yabancı modellerin arasından seçilme şansı yoktur.

Bu nedenle yabancı modellerle aynı kalitede olan kişileri kadroya dahil etmek isterler. Daha sonraki aşama model adayının bayan manken ajansları kadrosunda yer alabilmek için yetenekli ve kendine olan özgüveninin tam olması gerekir. 15 kişilik bir fotoğraf setinde herkes sizi izlerken poz vermek öz güven sahibi olmayan bayan modeller için sıkıntılar doğuracaktır. Bu yazı tabiki hevesinizi kırmasın. İlk aşamada çok iyi bayan model ajanları ile çalışacaksınız diye bir şey yok. Bu sektör merdivenlerden oluşmaktadır.

İlk zamanlar basit ufak çaplı çekimlere giderek iyi bir bayan manken ajansı kadrosunda yer alacaksın. Bunun yanınada iyi bir kurstan mankenlik eğitimi almakta size çok şey katacaktır. Günümüzde nedendir bizde bilmiyoruz bir çok bayan model ajansları kayıt ücreti talep ediyor. Cast ajanslar da biraz mantıklı olsada bayan mankenlik ajansları için bizim çok doğru bulmadığımız bir şeydir. Başvuru yaparken ne kadar profesyonel ve net çekilmiş fotoğrafla başvuru yaparsanız şansınız o kadar yüksek olur. Fotoğraflarda yüzünüz ve fiziğiniz net görünmelidir. Manken adayı 18 yaş altı ise kesinlikle ailesi ile başvuru yapmalıdır.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir