Katalog Çekimi Nasıl Yapılır?

katalog çekimi nasıl yapılır
katalog çekimi

Katalog çekimi nasıl yapılır, izlenecek ilk süreç nedir? İnternetinde global büyümesi ile online ve basılı mecralar için yapılan etkili bir reklam çalışmasıdır. Aktüel Ajans kendi fotoğraf stüdyosu ve ekibi ile sizler için etkili ve akılda kalıcı katalog çekimleri yapmaktadır. Bir çok sektöre hizmet veren ajansımız başta moda fotoğrafçıları olmak üzere mimari ve ürün fotoğrafçıları ile kreatif çalışmalar yapmaktadır.

Katalog çekimi yanısıra reklam fotoğraf çekimlerindede sektörde yer edinmiş ajansımız photoshop ve rötuş konusundada sizlere hizmet sunmaktadır. Katalog çekimi sektördeki konumunuzu ve ürün / hizmet satışlarınıza doğrudan katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçı ve ekipmana gereksinim duymaktadır. Şüphesizki marka ve ürün tanıtımının en önemli reklam araçlarından biridir katalog çekimi.

Katalog Çekimi Hangi Sektörler İçin Yapılabilir

Moda ve tekstil sektörü katalog çekimi, Takı ve mücevher katalog çekimi, Çanta, ayakkabı ve diğer deri ürünleri katalog çekimi, Kozmetik ürünler katalog çekimi, Makina, endüstri ve mekan katalog çekimi, Yukarda yer alan sektörle başlıca olanlarıdır, hemen her sektör için profesyonel fotoğrafçı iyi ciddi reklam katalog çekimleri yapıla bilir. Bu gibi reklam çalışmalarında fotoğrafçı başta olmak üzere ekibin tamamının yaptığı işte tecrübeli ve yetenekli olması gerekir. Ucuza yapılan bir katalog çekimi firmanızı ve markınızı olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar doğura bilir.

Katalog çekimi Nasıl Yapılır ve Işık

Bir katalog çekimi her yönüyle dikkate alınmalı ve özen gösterilmelidir. Bunlardan biriside ışık kullanım ve tercihidir. Yanlış bir ışık sisteminin kullanılması veya bilinçsizce ayarlanması başta moda katalog çekimleri olmak üzere bütün ürün çekimlerinde renk kaymalarına neden olur. Müşterinizin katalogta gördüğü üründen farklı bir renkte ürün sunulması ürünün satışında ciddi bir caydırıcılığa sebep olmaktadır. Bu durum hem satışlarınızı hemde imajınızı olumsuz etkileyecektir. Kısacası katalog çekimi yapılırken ürün rengini ve derinliğini koruyan ışık sistemleri ve kurulumu gerekmektedir.

Katalog Çekiminde Ürünü Ön Planda Tutmak

Yapılan bütün katalog çekimlerinde ticari amaç güdülür ve geri dönüşü beklenir. demek oluyorki fotoğrafçı satışı yapılacak olan ürünü hedef kitleye tanıtmalıdır. Bir takı katalog çekimi yapıldığında takıyı taşıyan modeller değilde ürünün kendisine odaklanmalı ve geri kalan kısım hafif flu olmalıdır. Moda ve mimari çekimler hariç ürün katalog çekimleri beyaz bir fon önünde yapılarak daha belirgin ve anlaşılır hale geirilmelidir.

Katalog Çekimi’nde Detayların Önemi

Katalog çekimi her zaman iyi bir makine ile yapılmalıdır. Özellikle web siterinde kullanılan fotoğraflarda kullanıcı ürünün detayını görebilmek için fotoğrafı büyütmek ister. Büyütülen fotoğraf kötü bir makina ve ışıkla çekilmiş ise piksel bozuklukları ve dağılmalar oluşur ve ürünün detayı seçilemez. Bu konu özellikle moda çekimleri için geçerlidir. Eğer footğraf çekimi web sitesi için değilde katalog tasarımı için yapılıyorsa ürünlerin önemli bölümleri boydan ayrı olarak yakından çekilmeli ve katalog tasarımına o şekilde konmalıdır. Herkes alacağı ürünün dokusunu mahakka görmek ister.

Katalog Çekimi Planlama

Katalog çekimi nasıl yapılır sorusunun en önemli cevabı belkide arka plandır, arka plan tercihi çok önemlidir. Eğer bir konsept çekim yapılmıyorsa arka planın açık gri veya beyaz olması ürünü ön planda tutmak adına daha iyidir. Eğer arka plan beyaz istenmiyor ise diafram aracılığıyla arka fonu çok azda olsa flu yapmalıyız. Moda fotoğrafçısı ve yemek fotoğrafçıları özellikle bunu yapmalıdır.

Katalog çekimi sırasında eğer imkanınız varsa sadece moda çekimleri için değil hemen her çekim için manken kullanınız. Ürün ve hizmetler daha estetdik bir görünüme ve hedef kitlenin gözünde bir canlandırma olarak daha etkili olacaktır.

Yukarıdaki yazılardada bahsettiğimiz gibi fotoğraf çekimi için mekan seçimi hedef kitleye bambaşka duygular yaşata bilir. Özellikle moda fotoğrafçıları mekan çekimlerinde sınırları zorlamaktadır. Ürün çekimleri için beyaz stüdyo fonları yeterlidir. Bu tür fotoğraf çekimlerinde makan çok teercih edilmez. Fakat konu bir dergi, billboard veya reklam çekimi ise bir mekana ve konsepti muhakkak ihtiyaç vardır. Moda fotoğrafçısı bir mekanda çekim yapcak ise özellikle ışık konusunda çok iyi olmalıdır. Duvarların rengi, eşyaların dizilimi gibi faktörlerin hepsi ışığa ve yansımasına etki etmektedir. Kreatif katalog çekimleri ile sınır tanımayan moda fotoğrafçısı ve ekibimizle sizler için harika çalışmalar çıkartabiliriz.

Profesyonel Rötuş ve Grafik Çalışması

Rötuş çalışması bir fotoğraf çekiminin olmazsa olmazıdır. Katalog çekimi karşı taraf üzerinde daha etkili bir his uyandırmalıdır. Bunun için öncelikle rakiplerinizden daha farklı olmalısınız. Günümüzde yapılan bir çok katalog çekimi rötuş yapılmadan müşterilere teslim edilmektedir. Aktüel Ajans yaptığı bütün çekimlere rötuş uygular ve o şekilde teslim eder. Özellikle basılı işlerde fotoğrafa retuş yapılmazsa çok kötü sonuçlar verir. Ajansımız bünyesinde yer alan grafik tasarımcılar ileri düzey photoshop bilgileri ve görsel tasarım yetenekleri ile başta moda katalog çekimi olmak üzere bütün fotoğrafları müşterinin isteği doğrultusunda rötuş çalışması yapılmaktadır.

Katalog çekimi ile ilgili olarak yapılması gereken temel unsurlar, profesyonel fotoğrafçı, işinde uzman bir manken ( yabancı olması tavsiye edilir ) ürünün veya hizmetin konseptine uygun bir mekan ve kaliteli bir katalog fotoğraf çekim ekipmanı.

İnstagram : @aktuel.ajans