Katalog Çekimi

Katalog çekimi aynı zamanda web siteleri için yapılan çekimlerede verilen isimdir. Fotoğraf çekimleri basılı olan geleneksel medya ve dijital medya için reklam çalışmalarının vazgeçilmez bir türüdür. Ürünlerin pazarlanmasını ve satışını direk etkileyen fotoğraf çekimi, iyi bir ekipmana, konsepte ve fotoğrafçıya gereksinim duyar. Ürünün ve markanın pazardaki payını önemli ölçüde etkileyen katalog çekimi reklamcılık için çok önemlidir. 

katalog-cekimi
katalog-cekimi

Fotoğraf Çekimi Başlıca; Moda Çekimi Aksesuar Çekimi Mücevher Çekimi Deri ürünler ( Ayakkabı çanta Çekimi ) Kozmetik Ürünler Fotoğraf Çekimi Endüstriyel Çekimler Mekan ve Dış Çekimler Katalog çekimi yukarıda sayamadığımız diğer her sektör için yapılmaktadır. Fotoğraf çekimi, çekimi yapan ekibin kalitesine göre olumlu yada olumsuz neticeler doğura bilir. Bu nedenle çekimi yaptırmadan önce muhakkak fotoğrafçının portfolyosu incelenmelidir. Yaptırdığınız fotoğraf çekiminin hüsranla bitmemesi için bir fotoğrafçının ve müşterinin dikkat emesi gereken konular aşagıdaki gibidir.

Katalog Çekimi için Işık Sistemi

katalog-cekimi
katalog-cekimi

Katalog çekiminin her anında itinalı olunmalıdır. Yanlış ışıkların kullanılması, ışığık eksik yada fazla olamsı, açısı soncu ürünün renklerinde kaymalar olabilir. Bu kaymalar mimari veya aksesuarlarda çok önenli olmasada tekstil sektörü için çok ciddi konulardır. Müşteri internetten aldığı bir elbisenin farklı renkte gelmesini hiç hoş karşılamaz çünkü. Böyle bir olay karşısında hame kalite kaybı hemde iade edilen ürünler için zaman kaybı yaşanır. Yani kısacası ışık sistemlerinin kurulmasında dikkat edilecek en önemli konu renklerdeki sapmaları kontrol edebilmektir.

Katalog Çekimi ile Ürünü Farkedilir Kılmak

Katalog çekimi öncelikle ticari amaç güden bir çalışmadır. Yani ürünlerinizi en yüksek adetlerde satarak para kazanmak istersiniz. Günümüzde yapılan bir çok fotoğraf çekiminde hatalı olarak imajı ön planda tutarak ürünü imajın içine gömüyorlar, evet çok yanlış bir teknin değil ama çok büyük bir marka değilseniz sizin için yanlış bir teknik olabilir. Yeni başlayan ve orta ölçekli firmalar öncelikle ürünlerini ön palan açkıkartarak ürünlerini tanıtmalıdırlar, Marka tanıtımı ikinci sırada gelir. Mesela bir takı çekiminde, akseuar modelin boynuna takıldığında, model boydan komple değil, modelin boyun kısmı ve aksesuar çekilmelidir. Uzakktan boydan yapılan bir çekim mekanla birleştiğinde çok hoş görüne bilir fakat, takı çok küçük kalacağı için müşteriniz takıyı değerlendiremeyecektir. Eğer ürünleriniz katalog değilde web sitesi içinse muhakkak beyaz bir arka fon kullanarak ürünün net bir şekilde öne çıkartmalısınız. Fotoğraf çekiminin tekstil yada aksesuar olması farketmez.

Detaylara Dikkat Etmek

canta-fotograf-cekimi
canta-fotograf-cekimi

Katalog çekimlerinde bu konuya çok dikkat edilmelidir. Çünkü sayfa sayısını artırmamak için her ürünün bir ve ya iki fotoğrafını koyabiliyorsunuz ve web sitelerindeki gibi fotoğrafı büyütme imkanı yoktur. Bu yüzden fotoğraf çekimlerinde doğru açı ve doğru mesafeden çekim yapılmalıdır. Ürünün rengini ve gerçekçiliği korunmalıdır. Web çekimlerinde ise açıyı ve mesafeyi kaçırsanız bile istenildiği kadar fotoğraf yüklene bildiğinden her açı ve mesafeden çekilmiş fotoları yükleyerek müşteriniz ürünü almasındaki kararlılığını artıra bilirsiniz.

Katalog Çekiminde Arka Fon Tercihi

Katalog çekimlerinde arka fon kullanımı çok dikkat isteyen bir konudur, hem ürünün iyi seçilmesinde hemde renklerinin iyi algılanmasında çok önemlidir. Aşagıda yer alan video da ne demek istediğimizi daha iyi anlaya bilrsiniz. Bu her fotoğrafçının değil ama işini çok iyi yapan fotoğrafçılar için önemlidir.  Fotoğraf Çekiminde arka fon gibi kullanılacak modellerde çok önemlidir, Fotoğraf çekimi sırasında manken kullanmak ürünün satışı açısında çok iyi bir fikirdir. Bunun illa bir moda kataloğu olası gerekmez. Mimari bir çekimde bile konu mankeni kullana bilrsiniz. Ama yinede bir fotoğraf çekiminde ön planda olan ürünler tekstil, aksesuar ve kozmetik ürünlerinde mankensiz bir çekim düşünülmemelidir. Çünkü müşterileriniz satın alacağı bir saatin veya takının kendi üzerinde nasıl duracağını mankene bakarak kafasında canlandırmak ister.

Katalog Çekimi için Mekan Seçimi

Web çekimleri için çok önemli olmasada katalog çekimi için çok önemli bir konudur, yapay değilde gercek gün ışığı kullanılan dış çekimler ön plandadır. Mekanda yapılan fotoğraf çekimleri ile müşterinin algısı tamamen değiştirile bilir. Konsep çekim yapılmak isteniyor ise kesinlikle dış mekan olmalıdır. Bu bir orman, tarihi alan ve sokak konsepti olabilir, tamamen fotoğraf çekimini yapan fotoğraçının yaratıcı bakış açısıyla orantılı olacaktır. Geldik katalog çekimi için en önemli konuya, yalnız bu konuya başlamadan eski filmli makina kullanan üstadlara saygılarımızı sunuyoruz.

Çektiği fotoğrafı filmleri banyo yaptığında görüyordu, ve buna rağmen ne bir bulanıklık ne renk kayması. Takdire şayan insanlar. Şimdi gelelim phptoshop ve retouch çalışmalarına. Eğer bir fotoğrafçı photoshop bilmiyorsa veya biriyle ortak çalışmıyorsa kesinlikle o fotoğrafçıdan uzak durmalısınız. Çekilen fotoğrafın ne kadrajını nede ufacık bir lekeyi düzeltemez. Retouch dediğimiz konu ise daha ciddi bir emek istemektedir, Ürünün veya modelin dokusunu kaybettirmeden ( rengi çamur etmek ) retocuh yapan ne yazıkki çok az sanatçı var.  Yani kısacası yapılan katalog çekimi baskıya girmesine veya dijital olrtama aktarılmasında iyi bir photoshop şarttır. Yapılan çekimlerde renk, ışık veya arkadaki bir detay her zaman istenilen gibi çekilemeyecektir. Retouch çalışmaları ile yapılan fotoğraf çekimi istenildiği son şeklini alacak ve sizlere sunulacaktır.

Ürün ve Mankenli Katalog Çekimi

Mankenli katalog çekimi, başta tekstil olmak üzere takı, aksesuar, ayakkabı ve konu mankneliği kapsayan bir fotoğaf çekimi türüdür. Aynı zamanda bu fotoğraf çekimi modellerin manken ajans başvuruları için kendi özel portfolyosu içinde sıkça yapılmaktadır. Moda ve tekstil fotoğraf çekimi için en etkileyici unsur bir manken ile yapılan fotoğraf çekimleridir. Mankenli katalog çekimi günümüz teknolojisi ile başta e ticaret sitelerinde kullanılmaktadır,

Tabi geleneksel basılı mecrada hafife alınmayacak kadar fotoğraf çekimi ile iletişim kurarak iyi bir pazar payı sağlamakta. Aktüel Ajans fotoğraf çekimleri ile moda dünyasının olmazsa olmazını en iyi şekilde müşterilere sunmaktadır. Ajans bünyesinde bulunan profesyonel fotoğrafçıların bir çoğu reklam fotoğrafçısıdır. Yani bu demek oluyorki bütün fotoğraf çekimleri bir reklam kampanyası gibi büyük bir özenle gerçekkleştiriliyor. fotoğraf çekimleri belirlenen konsepte göre fotoğraf sütüdyosu veya farklı açık/kapalı mekanlarda gerçekleştirile bilir.

Moda Katalog Çekimi

Mankenli katalog çekimi, satışı yapılan ürünlerin daha anlaşılır olması için çok önemli bir etkendir. özellikle tekstil sökteri için yapılan katalog çekimleri elbisenin modelin üzerinde nasıl durduğunu gören alıcılarda bir fikir uyandırarak ürünün satışına doğrudan etki etmektedir. Mankenli katalog çekimi modanın yanısıra kozmetik sektöri içinde çok önemlidir. Koku hariç nerdeyse bütün kozmetik ürünleri için manken kullanılmaktadır.

Kozmetik katalog çekimi ile tekstilde olduğu gibi alıcı rujun rengini kıremin cilttekietkisini vb… canlı model üzerinde görerek alma hissine kapılacaktır. Kısacası mankenli katalog çekimi ürünleri daha belirgin kılarak daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.  Aktüel Ajans bünyesinde gerçekleştirilen mankenli katalog çekimi firmanın isteği doğrultusunda hedef kitleye kendini en iyi ifade edecek şekilde tsarlanır ve çekilir. Tüm bu şartların oluşturarak yapılan fotoğraf çekimi reklamın doğru alıcıya ulaşmasına olanak sağlar.

Katalog Çekimi Türleri

Katalog çekimi çoğu zaman ürün çekimleri olarak yapılır. Bunların yanısırı mimari çekimler, mekan çekimleri ve albüm çekimleri gibi ürün dışı çalışmalarda olabilir. E ticaret ve katalog çekimleri modelli yapılması her zaman müşteri üzüerinde olumlu etki bırakmaktadır. Çalışma ve işyeri alanlarını müşterilerine gösttermek isteyen firmalar daha ciddi ve profesyonel bir katalog çekimi çin her zaman manken tercih etmektedirler.

Aktüel ajans 4.Leventte bulunan 220 m karelik profesyonel fotoğraf sütüdyosu ve anlaşmalı olduğu mekanlarda yaptığı katalog çekimleri ile sizi daha bilinir ve farkedilir kılmaktadır.   Yapılacak olan katalog çekimi bir kişiliğe ve stile sahip olmalıdır. Fotoğraf çekiminde kalite, stil ve güven yaratma ayrıntılarda gizlidir. İyi bir fotoğraf çekimi markanızın kişiliğini anlatır, marka kimliğini ifade eder ve daha fazlasını yapar. Yazılar için herşey söylene bilir ama bir fotoğraf çekimi insanların hayal gücünü zorlar. Fotoğraf çekimi, reklam amaçlı bir markanın veya ürünün güvenilir ve profesyonel bir şekilde temsil edilmesini sağlar. Bir katalog tasarımda veya web sitesinde fotoğraf çekimi marka için önemli bir gelişmedir. Çünkü bu resimler profesyonel fotoğrafçı tarafından yapılır.

Yaratıcı Çekimler

Katalog çekimi yaratıcı bir şekilde çalışıldığında, iyi bir izlenim oluşturmaya ve satış oranlarını artırmaya yardımcı olacaktır. Fotoğraf çekimi online bir mağaza için en gerekli araçtır. İyi çekilmiş bir ürün marka için ne kadar değrliyse kötü çekilmiş bir ürün ise markanın baltalanmasında çok önemli roller oynarlar. Bu nedenle fotoğraf çekimi kesinlikle profesyonel bir fotoğrafçı veya ajans tarafından yapılmalıdır. Müşterilerin fotoğrafa bakması renk, boyut, stil ve diğer özellikler olsun ürünün neteliklerini almaları anlamına gelir, eğerki o alış veriş hissiyatını yaratamıyorsa bu kötü bir fotoğraf çekimi olmuş demektir.

İyi bir katalog çekimi markayı güçlendirir. Fotoğraflar ürün elçisi olarak tarzınızı kalitenizi verim bir biçimde yansıtır. Tarzınız ister çağdaş ister geleneksel ister aradaki başka bir şey olsun fotoğraf çekimi onu güçlendirir ve daha bilinir şekle getirir. İyi bir fotoğraf her zaman rekabette avantaj sağlar, çünkü ürünü daha istenilir hale getirir ve potansiyel kitleler oluşturur.

Still Life Katalog Çekimi

İyi bir katalo gçekimi, iyi bir fotoğraf makinası ve kalite lenslerde dafazlasına ihtiyaç duyar. Eğerki konu still life katalog çekimi ise kesinlikle işin içinde sanat olmalıdır. Bu konu bir çok profesyonel fotoğrafçı tarafından sağlanıyor olsada her zaman en iyisi için bir stylin kullanılmalıdır. Stylin sadece moda katalog çekimleri için kullanıldığı zannedilsede, ürün çekiminden moda çekimine ve hatta mimari çekimlerde daha iyi bir stylin ile kusursuz çalışmalar ortaya çıkartıla bilir. Yaratıcı bir fotoğraf çekimi için en iyi dokunuş sahne ve arka plandır. Ürünlerin temasını tamamlayan aksesuar ve arka planları seçmek çok önemlidir. Eğer hiç bir sahne oluşturulamıyorsa bile ürünleri yükseltmek için dokulu bir arka plan kullanılmalıdır.

Aksi durumda still life fotoğraf çekimi gerçekleştirilemez, ve sadece beyaz fonda yapılan e ticaret ürün çekimi olur. fotoğraf çekimi yaparken en büyük problemlerden biride parlak yüzeylerdir. Ürünü aydınlatırken parlama kesinlikle her fotoğraf çekimi için çözülmesi gereken zorlu bir yoldur. Bunun için en iyi yol açıyı birazcık değiştirerek parlamıyı minimize etmektir. Veya yukarıdada bahsettiğimiz gibi eğer doğal ışıkta çekme şansımız varsa minimum seviyede yapay ışık kullanarak parlamayı tamamende yok edebiliriz. Still life fotoğraf çekimi, yapılacak ürünler küçükse ve çok fazla detay barındırıyorsa single lens kullanarak tümdetayları müşterilere sunmak gerekir. Ama böyle bir proje üzerinde çalışken mutlaka profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışılması şarttır.

About the Author:


Leave a Comment!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir