Profesyonel Fotoğraf Çekimi

reklam fotoğraf çekimi
reklam fotoğraf çekimleri

Komplike ve nitelikli bir projeyi önemli kılan profesyonel fotoğraf çekimi, doğal ortamlarda, hikayeli ve stüdyo ortamında üürnü ön planda tutacak şekilde yapılır. Profesyonel fotoğraf çekimi yapılırken birinci amacı ürünü ve hizmeti dikkat çekici akılda kalıcı şekilde yansıtmasıdır. İkinci olarakta her fotoğraf çekiminin bir kurgusu ve hikayesi olmalıdır. Belirlenen konseptin dışına çıkmak ürünün farklı firmalarınmış gibi görünmesine neden olur. Bir ürün veya moda fotoğrafçısı bireysel bakış perspektifiyle ürünü en iyi kalitede yansıtmayı tasarlar.

Yapılan Profesyonel fotoğraf çekimi basılı ve eletronik mecra ile çok etkili bir reklam aracıdır. İyi yapılan profesyonel fotoğraf çekimleri ile satışlarınızı ve marka değerinizi tahmininizden çok daha fazla artırabilirsiniz.

Profesyonel Fotoğraf Çekimi Nasıl Olmalı ?

profesyonel fotoğraf çekimi
profesyonel fotoğraf çekimi

Reklam sektörü oldukça zorlu bir rekabet içerir bu nedenle markalar rakiplerinden farkedilir olmak için reklam çalışmalarını bütçelerinin el verdiği düzeyde en iyi yatırımları yapmalıdır. Profesyonel fotoğraf çekimi bu çalışmaların başında geliyor. Sizi en iyi anlatacak kreatif fotoğraflar için prefesyonel fotoğaf çekimi yaptırmanız gerekir. İyi bir reklam ajansı ve iyi bir fotoğrafçı bulmanız ise ciddi bir araştırma ister. Free çalışan fotağrafçılardan ziyade ajanslara yönlenmenizi tavsiye ederiz. Ajanslar serbest çalışan fotoğrafçılara karşı daha fazla sorumluluk yüklenirler. Tabiki çok iyi olan serbest fotoğrafçılarda mevcuttur sektörde. Yinede kendini profesyonel fotoğrafçı olarak tanıtan kişilerin portfolyoları dikkatlice incelenmelidir.

İyi bir profesyonel fotoğraf çekimi için detaylı bir çalışma ve çekim konseptleri içerdiği için yapılan her hareket dikkatli olmalıdır. Çekim sırasında fark edilmeyen sonradan farkedilen çalışmalar ciddi problemler çıkarta bilir. Bir şekilde telafi edilse bile fotoğrafın photoshop bölümünde ve planlanan zaman konusunda olması gerekenden daha zahemetli bir süreç yaşatır.

Profesyonel Fotoğraf Çekimi Süreci

ürün fotoğraf çekimi
ürün fotoğraf çekimi

Ürünleri Tanıma : Çekim yapılacak ürünleri fotoğrafçı tarafından incelenerek ışığa olan duyarlılıklarının ve ne tür ışık kullanılacağının tesbiti.
Mekan Seçimi : Eğer çekim stüyoda istenmiyorsa, başta oteller, dış mekanlar ve antik mekanlardan yapılan bir çalışmanın müşteriye sunulması.
Konsept ve Kurgu : Müşterinin marka yüzüne ve üürnlerin kategorisine göre bir hikayenin ve konseptin belirlenmesi.
Make-up Kuaför : Eğer moda çekimi yapılıyorsa yine ürünlere uygun saç ve makyaj tasarımları.
Çekim : Fotoğraf çekimi bir web siteis için yapılıyorsa 3 açıdan çekilen fotoğraflar, shoplanıp istenilen boyuta getirildikten sonra teslim edilir. Katalog veya imaj çekimiyse yüksek çözünürlüklü tif olarak tasarlanır ve teslim edilir.

Profesyonel Fotoğraf Çekiminin Önemi

Profesyonel fotoğraf çekimi yapılırken ürünlerin arkdan görünümüde çok önemli bir detaydır ve mutlaka yapılmalıdır. Müşterinin ürünün arka tarafınıda görmek isteyeceğini hiç bir zaman unutmayın. Bir çok marka fotoğaf çekimi yaptırdıklarında ürünün arka tarafını göstermekten çekinir, ama unutmayınki müşteri bu ürünü teslim aldığında bir çok yönden bakacaktır. Eğer hoşuna gitmeyen bir durumla karşılaşırsa bu müşteri sadakatını yok edecek ve aynı müşteri bir daha ürün almayacaktır.

Müşterilerin ürün hakkında her şeyi bilmek isteyecekleri gerçeğiyle yüzleşmelidir bir marka. İyi bir fotoğraf çekimi yapan fotoğrafçı ürüne önden verdiği değeri vererek çekim yapmalıdır. Önden, arkadan, yandan ve ürününe göre üsten çekim yapılmalıdır. Bu kalitede bir fotorğaf çekiminnde müşterileriniz sanki ürünü ellerinde tutuyormuş hissine kapılacaktır. Fotoğraf çekimi her zaman eski müşterileri elde tutmak ve yeni müşteriler ile tanışma mantığı içinde yapılmalıdır. Aynı zamanda arkadan yapılan fotoğraf çekimi müşteri tarafından ürünün nasıl kullanılacağını veya ev / iş gibi mekanlarda nereye koyacağı hakkında dahi bilgi verebilir.

Ürünün şeklinin boyutlarının bilinmesi ancak iyi bir fotoğraf çekimi ile mümkün olacaktır. Müşteri ürünü teslim aldığında kalitesi dışında onu şaşırtacak bir şey olmaması gerekir. Unutmayınkimüşteriler her zaman güvenirliği ve dürütlüğü takdir eder ve markayla aralarında bir bağ kurar. Böyle bir durumda sadece ürünü sattığını zmüşteriyi değil onun çevresinide düşünmelisiniz. Sizi dostlarına övede bilir kötüleyedebilir. Ürünlerinizde ilk göze çarpan detaydan çok daha fazlası olduğunu arka taraftan yapacağınız fotoğraf çekimi ile yansıta bilieceğinizi unutmayın.

Profesyonel Fotoğraf Çekimi Farklı Açılar

Profesyonel fotoğraf çekimi yapılırken müşterinin rafta ürünü gördüğünde ve eline aldığında hissettiği duyguyu yaşatmak gerekir. Bunun için düz tek bir açıdan yapılmış fotoğraf çekimi asla bu hissi uyandırmaz. Bunun için ürünün mutlaka farklı açılardan ve detaylarını gösteren 5 6 kare çekilmelidir. Ürünün farklı açılardan görselini sunmak tüm e ticaret sitelerinin ve katalog tasarımlarının olması gerektiği şekildir.

Değişik açılı profesyonel çekimler ürünü elle tutulabilirlik hissi ve müşterinin üründe çok daha fazla detay görme şensı verecektir. Ürünün boyutunu belli edecek yan aksesuarlar ve ürünün kullanım şekillerinin fotoğraflanmasıda ekstıradan bir değer yaratacaktır. Küçük bir manipilasyon, ilede bu etki yaratıla bilir. Tabi bu manipülasyon tasarlanırken gerçeklikten sapmamak ve sadek kalmak gerekir.

Profesyonel Fotoğrafçı

Aktüel ne kadar bir ajansda olsa bünyesinde sizlere hizmet verecek çok sayıda profesyonel fotoğrafçı bulundurmaktadır. Bu kiralık fotoğrafçılar hepsi farklı kategorilerde uzmanlaşmaş sektörün önde gelen ve kaliteli bir portfolyoya sahip olan kişilerdir. Sizlere hizmet vermekle birlikte aktüel ajansında çekimlerini üstlenen fotoğrafçılarımızın çekimlerini sitemizden inceleye bilirsiniz. Daha önce başta tekstil olmak üzere bir çok bilindik marka için fotoğraf çekimi yapan profesyonel fotoğrafçı ekibimiz sizler içinde gerçekten yi bulacağınız ve memmun kalcağınız çekimlere imza atabilrler.

Profesyonel fotoğrafçı tercihi öncelikle daha düşük bütçeli fotoğraf çekimi yapabilmektedir. Bir ajans gibi vergi ve diğer sorumlulukları olmayan kiralık fotoğrafçı bu giderlerin hiç birini sizlerden temin etmez. Ajanstan farklı olarak tek sıkıntı yapılacak olan çekim bir prodüksiyon gerektiriyorsa bu sorumluluğu malesef üstlenmemektedirler. Ajans ile yapılan fotoğraf çekimlerinde sizlere make-up, kuaför, styling, ileri düzey kamera ve ışık sistemleri imkanı sunulmasıdır. Yapacağınız çekim ciddi bir reklam fotoğraf çekimi değil ise profesyonel fotoğrafçı tam size hizmet verebilecek olan kişilerdir.

İnstagram : @aktuel.ajans